عکسهای اختصاصی از بازیگران

بحراني: نمي‌شد با فيلمنامه‌نويس هاليوودي به حس و عظمت قصه قرآني رسيد

بحراني: نمي‌شد با فيلمنامه‌نويس هاليوودي به حس و عظمت قصه قرآني رسيد

خبرگزاري فارس: «شهريار بحراني» درباره عدم استفاده از فيلمنامه‌نويسان هاليوودي براي فيلم «ملك سليمان» گفت: اين موضوع عظمتي دارد كه حتي اگر مهارت بسياري نيز وجود داشته باشد به جهت نزديك نبودن غربي‌ها به اين فضا، به نظرم حس فيلم در نمي‌آمد. در حقيقت درام ارسطويي ظرف خوبي براي بيان قصه قرآني نيست.


به گزارش باشگاه خبري فارس «توانا»، در ابتداي برنامه اين هفته برنامه «هفت»، فريدون جيراني و امير قادري در مورد فيلم «ملك سليمان نبي» به بحث نشستند.
بنابراين گزارش، در اين برنامه «امير قادري» با موفق خواندن اثر سينمايي تازه شهريار بحراني، اظهار داشت: در خصوص بخش ملتهب ماجرا و اين كه چرا بايد هزينه‌ زيادي به يك پروژه سينمايي تزريق شود بايد بگويم، ‌من با صرف چنين هزينه‌اي موافقم اما اگر قرار است اتفاقي در سينماي ايران بيافتد بهتر است اين هزينه‌ها در ساخت كمپاني صرف شود تا فيلمنامه‌نويس و كارگردان و بازيگر تربيت شود.
به گزارش خبرنگار باشگاه خبري فارس «توانا»، در بخش ديگر اين برنامه كه «امين زندگاني» در خصوص چگونگي پيشنهاد نقش حضرت سليمان نبي (ع) در فيلم «ملك سليمان» اظهار داشت: در ابتدا دوست بسيار خوبم حسين ياري براي نقش حضرت سليمان قرارداد بسته بود اما با طولاني شدن شروع پروژه، حسين به همكاري در كار ديگري پرداخت و من بعد از كسب اجازه از وي و دعاي خير حسين ياري، نقش را قبول كردم. در حقيقت به نظرم قسمت بود كه نقش حضرت سليمان را بازي كنم.
زندگاني در ادامه در خصوص وجود تحليل‌گر براي شخصيت سليمان (ع) خاطرنشان كرد: خدا را شكر بنده خيلي سريع با آقاي بحراني به نتيجه رسيديم و طبق صحبت‌هايي كه با وي داشتم، قرار شد تا زبان ديگري را براي ارائه شخصيت سليمان نبي به‌كار گيرم.
اين بازيگر در ادامه افزود: تلاش ما بر اين بود كه پيامبري صميمي را به تصوير بكشيم به دور از آن قداست‌هاي خاص (با احترام به همه پيشكسوتاني كه تا قبل از اين چنين نقشي را بازي كردند) تا جايي كه تماشاگر احساس كند سليمان جزيي از خود اوست و اين كاراكتر را در كنار خود حس كند، چرا كه بايد بپذيرد انبياء الهي هيچ ويژگي خاصي نسبت به ديگران ندارند مگر اين كه لطف خداوند شامل حال آنها شده است.
در ادامه برنامه جيراني، زندگاني را در خصوص كمبودهاي شخصيت‌پردازي سليمان در فيلم «ملك سليمان» مورد سئوال قرار داد كه امين زندگاني در پاسخ بيان داشت: بخش زيادي از كمبود هر شخصيت به عدم شناخت ما از آن شخصيت مربوط مي‌شود. هر كس ذهنيت خاصي از سليمان دارد. به طور مثال يكي از دوستان ما سليمان را فردي بلندقامت و عضلاني تصور مي‌كرد چرا كه معتقد بود سليمان بابت جنگ‌هاي متعددي كه داشته بايد چنين هيبتي داشته باشد اگرچه نبايد از عقبه فرهنگي ـ مذهبي چنين قصه‌اي صرف‌نظر كرد.
زندگاني در ادامه با اظهار خشنودي از وفاداري تماشاگران ايراني به سينما،‌ گفت: با توجه به هزينه‌هاي بالاي زندگي، ديدن يك فيلم كار بزرگي است و اين خود گوشزدي است به بنگاه‌هاي اقتصادي، مبني بر اين كه سينما كارآفرين است. پس اين‌قدر سعي نكنيم پر و بال سينما را بچينيم و ايراد بگيريم كه سينما صنعت پرخرجي است! ‌كدام كارخانه مي‌تواند با اين بودجه اين همه شغل ايجاد كند تصور كنيد يك فيلم ساده سينمايي براي 400 تا 500 نفر شغل ايجاد مي‌كند.
به گزارش باشگاه خبري فارس «توانا» در نشست نقد فيلم «ملك سليمان نبي» در برنامه «هفت» با حضور «شهريار بحراني» (كارگردان)، «مجتبي فرآورده» (تهيه كننده)، «مسعود فراستي» (منتقد) و «فريدون جيراني» (مجري)، جيراني گفت: فيلم «ملك‌سليمان نبي» فيلم تهيه است و خوشحالم كه چنين فيلمي را بنياد فارابي ساخته است. حال مي‌خواهم مجتبي فرآورده توضيح دهد ايده اين فيلم از كجا آمد.
فرآورده در پاسخ اظهار داشت: در سال 1383 آقاي حيدريان طرحي را تحت عنوان توليد آثار فاخر به وزارت ارشاد ارايه داد كه ما بر همين مبنا بيگ پروداكشن به كار ببريم.
فرآورده در ادامه در خصوص روند پيش توليد تا اكران بيان داشت: تحقيقات روايي، تاريخي و قرآني دو سال و نيم به طول انجاميد ضمن آن كه ما 8 ماه پيش‌توليد و 9 ماه فيلمبرداري داشتيم.
در ادامه گفت‌وگو جيراني در خصوص فرنگي بودن موسيقي فيلم سئوال كرد كه فرآورده در پاسخ گفت: اساسا سينماي ما خيلي ضعيف است و گاهي اوقات مجبوريم به عوامل خارجي روي بياوريم. حتي ما به فكر استفاده از بازيگران خارجي نيز بوديم اما نتيجه اين شد كه مدير صدا، آهنگساز و صداگذار ما خارجي باشند. البته ما با آقاي چانگ كونگ وينگ شرط كرديم با توجه به تمهيدات ما عمل كنند؛ يعني هم مسئوليت‌ها را به عهده بگيرند هم نيروهاي داخلي ما را به خدمت بگيرند و چيزي حدود 30 جوان ايراني در خلق موسيقي فيلم در قالب دالبي ديجيتال همكاري داشتند.
به گزارش فارس، در ادامه برنامه، جيراني با اشاره به سفارشي دانستن فيلم از نگاه برخي منتقدان، بحراني را مخاطب قرار داد و گفت: فيلم شما از جهت سفارشي بودن مورد انتقاد قرار گرفته است، همچنين به خاطر مفاهيم خير و شر در داستان مجبور هستيد مفاهيم را روشن بيان كنيد در اين خصوص چه نظري داريد؟ بحراني در پاسخ تصريح كرد: بيان داستان خير و شر خطر رو شدن فيلم و از عمق فاصله گرفتن را هميشه در پي دارد. به طور مثال «امير قادري» در ارزيابي ديالوگ بين همسر پيامبر و سليمان نبي، گفت: «همه چيز در اين نحوه ديالوگ‌گويي قابل پيش‌بيني است» در حالي كه اينها ظاهرشان شعاري است ولي معنا دارند.
بنابراين گزارش بحراني در ادامه در خصوص پايان فيلم خاطرنشان كرد: پايان فيلم به گونه‌اي است كه قصه در داستان‌هاي 2 و 3 ادامه پيدا كند و در داستان دوم مردم بايد در كنار اجنه وارد جهاد اكبر شوند و به پياده كردن ايده جهان ايده‌آل بپردازند.
به گزارش فارس، در ادامه برنامه، «مسعود فراستي» اظهار داشت: بايد بگويم انديشه و تحقيقات قرآني جدي براي اين فيلم صورت گرفته است اما ما از ماحصل از تحقيقات در فيلم راضي نيستيم چرا كه اين تحقيقات در فيلم بايد تبديل به فيلمنامه‌اي به شدت پيچيده مي‌شد اما از ظرايف خالي است.
بحراني در پاسخ بيان داشت: بحث فيلم، بحث ملك و حكومت است و فراتر از داستان‌هاي عادي، بنابراين ما يك گروه كارگاهي تشكيل داديم و بنده و آقاي عزيزيان و فرآورده به همراه جمعي از جوانان شاهد بودم كه اين فيلمنامه حدود 39 بار بازنويسي شد و ما سعي كرديم تا پيام اصلي فيلم مبني بر نجات مردم و ملك توسط سليمان و استقرار صالحان بيان شود.
در ادامه فراستي اظهار داشت: در اين سينماي لعنتي، هيچ مفهومي بدون گذر از عينيت ساخته نمي‌شود. ما در «ملك سليمان نبي» به خاطر مواجه با يك قصه قرآني و جدي مجبوريم از عينيت گذر كنيم تا سليمان باورپذير شود.
بحراني در پاسخ بيان داشت: يكي از آفات سينما پرداختن به مفهوم بدون بازده منفي است و من تصور مي‌كنم بايد درسينما سطح چالش و تنش را بالا ببريم. همان كاري كه قرآن انجام مي‌دهد. طبق سخن امام صادق (ع) انسان آن قدر ارزشمند است كه نبايد جز به بهشت خود را بفروشد. ما نيز بايد در سينما چنين كاري انجام دهيم و سطح تقابل در درام را بالا ببريم.
در ادامه بحراني در پاسخ به اين سئوال كه آيا نمي‌شود درام محتوايي ساخت، خاطرنشان كرد: شايد در اخلاقيات سطحي فيلم آمريكايي اين كار امكان‌پذير باشد اما زماني كه ما با يك مفهوم به شدت پيچيده قرآني مواجه‌ايم، محتوا محور بودن از ماجرا محوري بيشتر جوابگوي سير داستاني است.
وي در ادامه درباره استفاده از فيلمنامه‌نويسان هاليوودي براي اين فيلم گفت: اين موضوع عظمتي دارد كه حتي اگر مهارت بسياري نيز وجود داشته باشد به جهت نزديك نبودن غربي‌ها به اين فضا، به نظرم حس فيلم در نمي‌آمد. در حقيقت درام ارسطويي ظرف خوبي براي بيان قصه قرآني نيست.
بحراني در ادامه در خصوص ديد جهاني داشتن نسبت به اين فيلم اظهار داشت: من اين فيلم را با افراد بودايي در جشنواره شانگهاي و در كشورهاي عربي تماشا كردم و فيلم توانست به خوبي با آنها ارتباط برقرار كند. به نظرم مي‌آيد فقط مخاطب ايراني در پذيرش برخي از مسايل فيلم دچار مشكل است!
وي در ادامه افزود: اميدواريم بعد از اكران ايران، اكران آمريكا و خاورميانه را نيز داشته باشيم البته به واسطه دوستان هنگ كنگي رايزني‌هايي نيز انجام شده است در ضمن فيلم دوبله انگليسي شده و قرار است با همين دوبله در آمريكا اكران شود.
در ادامه برنامه فرآورده در خصوص فيلم اظهار داشت: بودجه اين فيلم از طريق مجلس تصويب شد و ربطي به بودجه سالانه سينما ندارد و حتي به بركت اين فيلم اين بودجه سالانه سينما چند برابر هم شد. مبلغ 4 ميليارد و 100 ميليون تومان هزينه‌اي بود كه مجلس تصويب كرد و 600 ميليون سازمان اوقاف و امور خيريه به اضافه 800 ميليون تومان، جمعا 5 ميليارد و 100 ميليون تومان هزينه اين فيلم شد و 75 ميليون بابت موسيقي و براي جلوه‌هاي ويژه فقط 300 ميليون تومان هزينه در برداشت. به نظرم اين قدمي است كه آرام آرام جلوه‌هاي بصري و توجه به بحث‌هاي تكنيكي و فني روز سينما در سينماي ايران نهادينه شود.
بحراني ادامه درباره قسمت دوم فيلم گفت: مقداري تحقيقات قرآني، تاريخي و هنري را توسط گروه تحقيقات انجام داده‌ايم اما احساس مي‌كنم بايد دوباره از نو كار كنيم.
وي در پايان ضمن تشكر از سيدعزت‌الله ضرغامي و شهرداري تهران در زمينه پرداختن به تبليغات فيلم، خاطرنشان كرد: تبليغات اصلي اين فيلم دهان به دهان بوده است. ما سعي كرديم قشر قهر كرده از سينما را وارد سالن‌ها كنيم و تاكنون به نظر مي‌رسد در اين موفق بوده‌ايم. حتي در مسابقه SMS در برندگان يك مدرك سيكل يك ديپلم داشتيم و مابقي مدرك بالاي ديپلم داشتند و اين نشان دهنده اين است كه اين فيلم براي افراد فرهيخته جامعه جالب بوده است.
+ نوشته شده در  شنبه یکم آبان 1389ساعت 23:27  توسط تیم آریا  | 

«ملکوت» و شریفی‌نیا برندگان تمشک طلایی رمضان89

«ملکوت» و شریفی‌نیا برندگان تمشک طلایی رمضان89

 

هنرمندان-سریال‌های «جراحت» و «ملکوت» در نظرسنجی بزرگ همشهری جوان از خوانندگانش به ترتیب گوی و تمشک طلایی سریال های ماه رمضان را از آن خود کردند و محمد رضا شریفی نیا هم تمشک بازیگری را به خود اختصاص داد.
هفته‌نامه همشهری جوان در ادامه انتخاب بهترین و بدترین‌ها و اهدای گوی و تمشک طلایی، ترین‌های سریال‌های ماه رمضان امسال را از نگاه خوانندگان مجله و نویسندگان بخش سینما و تلویزیون خود انتخاب کرد.
بر اساس این نظر سنجی، در بخش بهترین سریال، سریال «جراحت» به کارگردانی محمدمهدی عسگرپور با کسب 67 درصد از آرا برنده گوی طلایی شد و سریال «در مسیرزاینده رود» باکسب 15درصد از آرا با اختلاف فاحش در تبه دوم قرار گرفت.
نویسندگان همشهری جوان هم سریال «جراحت» را به عنوان سریال برتر انتخاب کردند.
در بخش بدترین سریال، «ملکوت» با کسب 75درصد از آرا برنده تمشک طلایی شد.
در این بخش هم نظر خوانندگان و نویسندگان همشهری جوان مشترک بود.
در بخش بهترین بازیگر «امین تارخ» 60 درصد از آراء را به خود اختصاص داد و گوی طلایی را از آن خود کرد.
آتنه فقیه‌نصیری، حسین محجوب و امیرحسین رستمی در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.
در این بخش نویسندگان مجله به «امین تارخ» رای دادند.
اما تمشک طلایی بازیگری به «محمدرضا شریفی‌نیا» رسید.
او 39 درصد از آرا را به خود اختصاص داد.
ایرج نوذری، کوروش تهامی و سیدیاسر جعفری، رقبای شریفی نیا در این بخش بودند.
نویسندگان همشهری جوان در بخش تمشک طلایی بازیگری به «ایرج نوذری» رای دادند.
در بخش پدیده و فاجعه تنوع آرا بسیاری وجود داشت اما با این حال، «آتنه فقیه‌نصیری» با کسب 16 درصد از آرا به عنوان پدیده امسال شناخته شد.
سریال «جراحت»، تیتراژ سریال «نون وریحون» دیگر پدیده‌های امسال شناخته شدند.
در این بخش نویسندگان مجله «سعید نعمت‌الله» را برای نگارش سریال «جراحت» به عنوان پدیده انتخاب کردند.
در بخش فاجعه امسال هم نویسندگان و خوانندگان مجله به اتفاق، جلوه‌های ویژه «ملکوت» را انتخاب کردند.
لهجه اصفهانی بازیگران سریال «در مسیر زاینده رود» انتخاب دیگر خوانندگان در بخش فاجعه بود.
گزارش کامل این نظرسنجی همراه با گفت وگویی جنجالی با «محمدرضا شریفی‌نیا» برنده تمشک طلایی در این شماره هفته‌نامه همشهری جوان منتشر می‌شود.

+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم شهریور 1389ساعت 21:16  توسط ارشاد  | 

حمید فرخ نژاد، فاطمه معتمدآریا، مصطفی زمانی و طناز طباطبایی در فیلم جدید بهرام بهرامیان

حمید فرخ‌نژاد به همراه فاطمه معتمدآریا در فیلم "سبب من" دومین تجربه بلند سینمایی بهرام بهرامیان به ایفای نقش می‌پردازد. مصطفی زمانی نیز یکی از گزینه‌های حضور در این فیلم است.
تاکنون حضور فاطمه معتمدآریا و طناز طباطبایی در این فیلم قطعی شده است. فیلمبرداری "سبب من" 20 شهریورماه آغاز می‌شود ، هم اکنون پیش‌تولید و انتخاب بازیگران این پروژه ادامه دارد.

فیلمبرداری "سبب من" در تهران انجام می‌گیرد و یک گروه از نویسندگان بر اساس طرحی از بهرامیان فیلمنامه را نوشته‌اند. " بهرام بهرامیان پیش از این مجموعه‌های "مشق عشق" و "ساعت شنی" و فیلم سینمایی "آل" را کارگردانی کرده بود.

"سبب من" اولین همکاری حمید فرخ‌نژاد با بهرامیان است، این بازیگر امسال فیلمهای سینمایی "به رنگ ارغوان" و "دموکراسی تو روز روشن" را روی پرده داشت و فیلمهای "آتشکار" و "شب واقعه" را در نوبت اکران دارد. اما مصطفی زمانی پیشتر نقش اصلی فیلم سینمایی "آل" را بازی کرده و "سبب من" دومین همکاری او با بهرامیان است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم شهریور 1389ساعت 1:47  توسط عليرضا زماني  | 

فيلمبرداري آژانس ازدواج در تهران ادامه دارد...

«آژانس ازدواج» به تهيه كنندگي و كارگرداني محمد درمنش پس از سپري شدن دوازده جلسه فيلمبرداري در لوكيشن‌هاي اصلي، يك سوم از برنامه فيلمبرداري را پشت سر گذاشت و فيلمبرداري ديگر سكانس‌هاي فيلم در تهران ادامه دارد.
براساس برنامه تعيين شده قبلي تابه‌حال مشكلي در روند فيلمبرداري وجود نداشته و سكانس‌هاي مفرح و شادي در لوكيشن‌هاي «آژانس ازدواج» فيلمبرداري شده است.
بنا بر اين گزارش، علاوه بر بهنوش بختياري كه در سينماي طنز و كميك تجربه دارد و بهزاد محمدي كه در تئاترهاي مردمي (مثل تئاتر قهوه‌خانه پدري زري خانم) شناخته شده است، حضور اميد زندگاني و شراره رخام كه پيش از اين در نقش‌هاي جدي حضور داشته‌اند، فضاي كمدي كار را متفاوت كرده است.
«آژانس ازدواج» پنجمين فيلم محمد درمنش در مقام كارگردان است كه تاكنون فيلم‌هاي سينمائي دوشيزه، هيام و ماه‌وش از او اكران شده و فيلم سينمائي معبد جان نيز سال قبل در جشنواره فجر به نمايش گذاشته شد.
«آژانس ازدواج» در ژانر سينماي كمدي تعريف شده و فضائي مفرح و شاد را در بر دارد. فيلمنامه فيلم را احمد رحماني به رشته تحرير در آورده و پيمان عباسي بعنوان مشاور فيلمنامه فعاليت داشته است.
حوادث قصه در محيط شهري مي‌گذرد. تهران لوكيشن اصلي فيلم است و بعضي از سكانس ها نيز در حومه تهران فيلمبرداري خواهد شد. بازيگراني كه در مرحله اول جلوي دوربين «آژانس ازدواج» مي‌روند، عبارتند از:
اميد زندگاني، بهزاد محمدي، بهنوش بختياري، شراره رخام، مهران رجبي، امير غفارمنش، آرزو افشار، گيتي ساعتچي، آزاده رياضي، ملكه رنجبر، فرزاد حاتميان، ساعد هدايتي و ...
ديگر عوامل پروژه عبارتند از:
مدير فيلمبرداري: هاشم عطار، طراح چهره‌پردازي: غلامرضا جهانمهر، ‌طراح صحنه و لباس: آذر شباني‌نژاد، مدير توليد: مهدي درمنش، مدير صدابرداري: جعفر عليان، منشي صحنه : زهرا درمنش، دستيار كارگردان : مهدي تندرو، مدير صحنه : فرزين نوبراني، دكوراتور: محمد رسولي
عكاس : رسول صفي‌زاده، مجري طرح : محسن درمنش.
خلاصه داستان: آژانس ازدواجي آگهي مي‌كند تضميني هر دختري را ظرف يك هفته به خانه بخت مي‌فرستد، مشروط به آن كه...


+ نوشته شده در  یکشنبه سی و یکم مرداد 1389ساعت 3:33  توسط عليرضا زماني  | 

سر و کله اخراجی ها 3 پیدا شد

اخراجی ها

... و بعد، سر صحنه یکی از پروژه های سینمایی رفت تا کار سینما و فیلم بلند را هم یاد بگیرد. سپس اخراجی های 1 را ساخت که با سر و صدای فراوان و اقبال زیاد مخاطبان روبه رو شد. اخراجی های 2، که در پی موفقیت اخراجی های قبلی شکل گرفت، رکوردهای فروش در سینمای ایران را جابه جا کرد؛ و به رکوردی رسید که حالا حالاها، کسی به پای آن نخواهد رسید. حرف و حدیث از ساخت اخراجی های 3 هم در میان بود که سر و کله یک فیلم دیگر پیدا شد؛ افراطی ها. افراطی ها، که کپی برابر اصل اخراجی ها بود، توانست به باشگاه یک میلیاردی ها بپیوندد و همین زنگ خطر بود که مسعود ده نمکی را، وادار کرد تا لوگوی فیلم اخراجی های 3 را رونمایی کند تا از این قافله عقب نماند. حالا گروه اول بازیگران سینمایی این پروژه هم روشن شده اند؛ «محمدرضا شریفی‌نیا»، «حسام‌ نواب‌صفوی»، «سیدجواد هاشمی»، «ماشا‌ءالله شاهمرادی ‌زاده»، «علی‌ اوسیوند»، «سید‌جواد هاشمی»، «محمود مقامی» و «قاسم زارع». این بازیگران، در اخراجی های قبلی هم حضور داشتند و حالا، باید قصه این فیلم سینمایی را، در روزگار معاصر خودمان به پیش ببرند. هنوز گفتگو و چانه زنی با بازیگرانی دیگر هم در جریان است که فعلا قطعی نشده است. لوکیشن ها هم به تدریج، جمع و جور خواهد شد تا پیش تولید آن شروع شود. البته جدا از این بازیگران، هنوز با عوامل فنی این پروژه، صحبتی نشده و

افراطی ها، که کپی برابر اصل اخراجی ها بود، توانست به باشگاه یک میلیاردی ها بپیوندد و همین زنگ خطر بود که مسعود ده نمکی را، وادار کرد تا لوگوی فیلم اخراجی های 3 را رونمایی کند تا از این قافله عقب نماند. حالا گروه اول بازیگران سینمایی این پروژه هم روشن شده اند؛ «محمدرضا شریفی‌نیا»، «حسام‌ نواب‌صفوی»، «سیدجواد هاشمی»، «ماشا‌ءالله شاهمرادی ‌زاده»، «علی‌ اوسیوند»، «سید‌جواد هاشمی»، «محمود مقامی» و «قاسم زارع»

قراردادی بسته نشده است. آیا با فروشی که اخراجی های 1 و 2 و افراطی ها کردند، می توان انتظار ورود اخراجی های 3 را به باشگاه میلیاردی های سینمای ایران داشت؟ قدیمی ها می گفتند "تا سه نشه، بازی نشه"، اما مثل این که افراطی ها، رقم "سه" را برای این مجموعه رقم زد. آیا مردم رغبت رفتن به سینما و تماشای چهره های آشنایی که پیش از این، سه بار در سه مجموعه سینمایی دیده اند را خواهند داشت؟ باید نشست و تماشا کرد...

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم مرداد 1389ساعت 19:1  توسط ارشاد  | 

منتقد سينما: فيلم ناسپاس تلاشي بي ادعا براي بيان سينمايي يک قصه است

 
تهران - منتقد سينما گفت: "ناسپاس" فيلمي خوش ساخت، خوش تکنيک در فرم و محتوا است و تدابير در خدمت گرفته شده در زمينه موسيقي، جلوه هاي ويژه کارگرداني و حتي هدايت عوامل توليد به قوت اثر، کمک بسزايي کرده است.
"محسن سليماني فاخر" روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگي ايرنا افزود: يکي از نقاط قوت فيلم ناسپاس، قصه گويي با پرهيز از زياده گويي و استفاده از شاخص هاي استعاري و غامض است.
به اعتقاد وي، فيلم "ناسپاس" پيام سرراست و غير پيچيده اي دارد که متاثر از رفرنس ( ارجاع) و تلميح قصه گاو بني اسراييل در سوره بقره است که قصه اي همه فهم و ساده و گويا است.
سليماني فاخرگفت: "ناسپاس" روايت بازگويي تاريخي داستان قوم بني اسرائيل و حضرت موسي (ع) است که مساله ناسپاسي قوم يهود را در بستري هموار روايت کرده وآنچه در فيلم مورد توجه قرار گرفته، دوري از زياده گويي هايي است که معمولا فيلم هاي تاريخي را گرفتار تفسير‌ها و تعبيرهاي خودسرانه مي سازد.
وي با تاکيد براينکه "ناسپاس" فيلم پر هزينه اي نيست اما يک فيلم فقير هم به حساب نمي آيد، بيان داستاني خوش ريتم در تعامل با ساير مولفه ها را از جمله ويژگي هاي شاخص اين اثر سينمايي برشمرد.
اين منتقد سينما افزود: فيلم براي فرار از قصه هاي سنگين تاريخي و بعضا سيستماتيک از روايت هاي حاشيه اي بهره برده است و مساله عشق و مثلت عشقي, حسادت و خيانت و داستانک هاي جنبي همچون پسر صاحب گاو از جمله آنها به شمار مي آيد و داستان درعين حال با وفاداري به اصل مضاميني که ريشه در تفاسير موجود و مختلف از قصه بني اسراييل دارد پيش مي رود.
به اعتقاد وي در فيلم ناسپاس از يک ايجاز مناسب استفاده شده و اين فشردگي در ساير بخش هاي فيلم همچون شخصيت پردازي، ديالوگ ها و نحوه روايت هم نمايان است .
وي تصريح کرد: نکته قابل تامل در فيلم مشارکت بخش خصوصي با شبکه سحر است که امروزه از ديدگاه تهيه کننده هاي ديگر ريسک بزرگ و سرمايه گذاري بيهوده اي است اما اين علاقه و شجاعت مي تواند اتفاق شگرفي براي تشويق ديگر سازندگان براي روي آوردن به اين چنين فيلم هايي باشد.
فاخر پيش بيني کرد فيلم "ناسپاس" با توجه به ساختار و و جذابيت و استفاده از بازيگران صاحب گيشه با توجه و اقبال تماشاگران روبه رو شود و گفت: مردم اثبات کرده اند که اگر در فيلم هاي تاريخي و مذهبي، اغراق حذف شود و مضامين قابل فهم بيان شود نسبت به آنها روي خوش نشان مي دهند.
وي يادآور شد: فيلم ساخته "هدايت" اثري ارزشمند است که تمام تلاش سازندگان خود را پاسخ داده و مهم‌ترين هدف يک اثر که بيان خوب و موثر قصه است را به خدمت مي گيرد.
فاخر تصريح کرد: فيلم "ناسپاس" درعين برخورداري از نقاط قوت چشمگير از کاستي هايي همچون يک دست نبودن ديالوگ ها و بيان و اداي آن رنج مي برد.

فيلم سينمايي ناسپاس به کارگرداني حسن هدايت از هفته گذشته در سينماهاي سراسر کشور به نمايش درآمده است


منبع:ایرنا

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم مرداد 1389ساعت 21:6  توسط ارشاد  | 

سیاسی‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران با موضوع انتخابات ریاست جمهوری

تحقیقات سیاسی‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران با عنوان «اینجا غبار روشن است» به كارگردانی ابوالقاسم طالبی و تهیه‌كنندگی محمد خزاعی به نیمه رسید.

«اینجا غبار روشن است» عنوان فیلم جدید «ابوالقاسم طالبی» است كه با موضوع انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته و حوادث پس از انتخابات ساخته می‌شود.

بر اساس این گزارش، طالبی که نگارش فیلمنامه این فیلم را خود برعهده دارد، این روزها مشغول تحقیقات پیرامون موضوعات آن است که نیمی از آن انجام شده‌است.

همچنین، این کارگردان در کنار پژوهش، کار فیش‌برداری را نیز انجام می‌دهد و با پایان تحقیقات، نگارش فیلمنامه «اینجا غبار روشن است» را آغاز می‌کند.

براساس این گزارش، تهیه‌کننده این پروژه سینمایی پیش از این عنوان کرده‌بود که با پایان نگارش فیلمنامه، این فیلم شهریورماه وارد مرحله پیش تولید جدی می‌شود و تاکنون حضور امیر كریمی به عنوان مدیر فیلمبرداری و محمد صنعتی به عنوان مدیر تولید قطعی شده‌است.

«اینجا غبار روشن است» که لقب سیاسی‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران را به خود نسبت داده هفتمین فیلم بلند طالبی به حساب می‌آید.

ابوالقاسم طالبی كارگردانی فیلم‌های سینمایی «دست‌های خالی»، «جنگ كودكانه»، «عروس افغان»، «نغمه»، «آقای رئیس جمهور»، «ویرانگر» و مجموعه‌های تلویزیونی «به كجا چنین شتابان» و «بازگشت پرستوها» را در كارنامه هنری خود دارد.

+ نوشته شده در  یکشنبه سوم مرداد 1389ساعت 18:49  توسط تیم آریا  | 

خنده در باران کلید خورد

فیلمبرداری فیلم سینمایی"خنده در باران" به کارگردانی داریوش فرهنگ پنجشنبه 17 تیر در تهران کلید خورد.
ولی‌الله مدنی گفت: فیلمبرداری این فیلم سینمایی از پنجشنبه 17تیردر کلینیک تابان واقع در شهرک غرب آغاز شده است. حدود 8 جلسه دراین لوکیشن فیلمبرداری داریم و در روزهای اول بهاره رهنما، مرجانه گلچین، نصرالله رادش و علیرضا جلالی تبار جلو دوربین قرار گرفته‌اند.

شقایق فراهانی،صالح میرزاآقایی، رضا فیاضی، رسول نجفیان، پوراندخت مهیمن، ندا مقصودی، سارا منجری، کیانوش گرامی، احمد ایراندوست، مهران رجبی و گوهرخیراندیش دیگر بازیگران این پروژه سینمایی هستند.

در خلاصه داستان "خنده در باران" آمده است: عروسی پای سفره عقد به‌جای "بله" می‌گوید "نه". همه چیز از همین نقطه شروع می‌شود. داماد همه تلاش خود را می‌کند تا بتواند از عروس جواب "بله" بگیرد اما موفق نمی‌شود. عروس او در یک تغییر غیرمنتظره تبدیل به شخص دیگری می‌شود! جستجوی داماد برای برگرداندن"عروس " سرآغاز ماجراهایی است.
+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم تیر 1389ساعت 2:1  توسط عليرضا زماني  | 

کیانوش عیاری نیمه مردادماه خانه پدری را کلید می‌زند

فیلم سینمایی "خانه پدری" به کارگردانی کیانوش عیاری نیمه مردادماه در تهران با حضور مهدی هاشمی، فاطمه معتمدآریا، ناصر هاشمی، مهران رجبی و مهناز افشار مقابل دوربین می‌رود.
این فیلم سینمایی در خانه‌ای قدیمی در تهران فیلمبرداری می‌شود. فیلم تازه کیانوش عیاری شش صحنه اصلی دارد. مهناز افشار به تازگی به جمع بازیگران این فیلم اضافه شده است و این اولین همکاری عیاری و مهناز افشار است.

مهدی هاشمی، فاطمه معتمدآریا، ناصر هاشمی، مهران رجبی بازیگران این فیلم هستند و مذاکره‌هایی برای حضور شهاب حسینی شده اما او قرارداد بازی در پروژه‌ای را دارد و احتمال این که بتواند در این فیلم با عیاری همکاری کند ضعیف است.

داریوش عیاری: مدیر فیلمبردار، مسعود بهنام: صداگذار، نوا روحانی: دستیار کارگردان، شاهرخ دستورتبار: مجری طرح، حسن آقاکریمی :مدیرتولید این فیلم هستند. کیانوش عیاری و موسسه ناجی هنر "خانه پدری" را تهیه می‌کنند.

کیانوش عیاری فیلمهای سینمایی "تنوره دیو"، "شبح کژدم"، "آبادانی‌ها"، "آن سوی آتش"، "دو نیمه سیب"، "شاخ گاو" و "بودن یا نبودن"،" سفره ایرانی" ، "بیدار شو آرزو" و مجموعه‌های "خانه به خانه" ،"هزاران چشم" و "روزگار قریب" را در کارنامه دارد.
+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم تیر 1389ساعت 2:0  توسط عليرضا زماني  | 

فقط چشم‌هایت را ببند

فقط چشم‌هایت را ببند

 مسیر پرفرازونشیبی كه علیرضا امینی در طول فعالیت فیلمسازی‌اش پیموده، او را بیشتر كارگردانی تجربه‌گرا كه در هر فیلم  به‌دنبال آزمودن فرم‌های تازه و متفاوت است، می‌نمایاند.

در این‌مسیر همچنان نخستین ساخته‌اش (نامه‌های باد)  طراوت و تازگی بیشتری دارد تا آثار دیگرش. نامه‌های باد در رویكرد به سینمای واقع‌گرا نوید ظهور كارگردانی خوشفكر را می‌داد كه ساخته‌های بعدی‌اش به‌ندرت توانستند به این انتظار پاسخ مثبت دهند.

«دانه‌های ریز برف»‌ و به‌خصوص «كنار رودخانه» تجربه‌هایی ناموفق و ناموزون در گرایش به فرم را به‌رخ می‌كشیدند.

در دانه‌های ریز برف فیلمساز محدودیتی را به‌خود و مخاطبش تحمیل می‌كرد بی‌آنكه بتواند از آن بهره‌ای زیبایی‌شناختی گیرد و جز در لحظاتی گذرا نمی‌توانست ظرافت‌های ساختاری نامه‌های باد را تكرار كند. یك ایده اولیه درخشان به‌جای اینكه به‌درستی بسط یابد، با اطناب و تكرار، حاصلی جز ملال را برای تماشاگر به‌ارمغان نمی‌آورد. در كنار رودخانه استفاده از دوربین روی دست چنان با تكان‌های شدید (به قصد مستند‌نمایی) همراه شده بود كه مخاطب را عصبی می‌كرد.

در «زمان می‌ایستد» نیز گرایش امینی به بداهه‌پردازی چنان افراطی شده بود كه حتی استفاده از بازیگر حرفه‌ای و شناخته‌شده‌ (هانیه توسلی) نیز نمی‌توانست خلأهای فراوان داستانی را بپوشاند. سینمای ضدقصه برخلاف آنچه در سینمای ایران جاافتاده، آدابی دارد و نمی‌توان به‌صرف اینكه نمی‌خواهیم داستان متعارفی را تعریف كنیم، فیلم را بر مبنای ساختاری دلبخواهی پیش ببریم و حاصل مطلوبی از این رویكرد بگیریم........

(((ادامه مطلب...)))


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم تیر 1389ساعت 23:51  توسط ارشاد  | 

تکلیف سریال مدیری معلوم نیست

هنوز تکلیف نهایی پخش سریال مهران مدیری معلوم نشده است

تکلیف سریال مدیری معلوم نیستتکلیف سریال مدیری معلوم نیست

 

هنوز معلوم نیست که سرنوشت نهایی سریال «قهوه تلخ» آخرین ساخته مهران مدیری چه خواهد شد؟ مشخص نیست که بالاخره این مجموعه پر خرج و پر از سروصدا و حاشیه و خبرساز از تلویزیون پخش خواهد شد یا با توجه به خبرهای این روزها به شبکه نمایش خانگی می‌رود و سی‌دی‌هایش عرضه خواهد شد؟

تکلیف سریال مدیری معلوم نیستتکلیف سریال مدیری معلوم نیست

 چند عکس از این مجموعه را این‌جا ببینید. اخبار قطعی درباره پخش این مجموعه کمدی در آینده نزدیک مشخص خواهد شد...

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم تیر 1389ساعت 23:45  توسط ارشاد  | 

خبری تلخ:محمود بهرامی از دنیا رفت

persiancinema.tk

هنرمندان-محمود بهرامی که در بیمارستان لبافی‌نژاد بستری بود به دلیل عارضه ریوی دارفانی را وداع گفت.
بنا بر این گزارش، «محمود بهرامی» که سابقه بیماری کلیوی داشت ، به خاطر عفونت ریه سه هفته در بخش‌های عمومی بیمارستان شهید لبافی‌نژاد تحت درمان بوده و ده روز نیز در بخش مراقب‌های ویژه این بیمارستان بستری بود.
مرحوم بهرامی، در سال 1316 در شهر تویسرکان متولد شد. آغاز فعالیت هنری وی از سال 1334 با قصه نویسی در نشریات مختلف بود. همچنین بازی در سینما را از سال 1350 شروع کرد.
ازدواج در وقت اضافه آخرین کار وی بود که اخیرا در سینماها اکران شد.
آقای هفت رنگ، اگه می تونی منو بگیر، راننده تاکسی، چند می‌گیری گریه کنی، قلقلک، اسپاگتی در هشت دقیقه، بله برون، سیزده گربه روی شیروانی، گاهی به آسمان نگاه کن، بازیگر، شهردار مدرسه، ماه پیشونی، من زمین را دوست دارم، جیب‌برها به بهشت نمی‌روند، مخترع 2001 ، رنو تهران ـ 29 ، بازی تمام شد، دستمزد، سال‌های خاکستری، خارج از محدوده، مسافران مهتاب، مدار بسته، پیک جنگل از کارهای این بازیگر در فیلم‌های پس از انقلاب به شمار می‌آیند.
از آخرین فعالیت‌های تلویزیونی می‌توان به تله‌فیلم «جفت پوچ» و سریال‌‌های «زن‌بابا»،«متهم گریخت»،«تعطیلات نوروزی» و «بزنگاه» اشاره کرد.
مراسم تشییع پیکر این بازیگر پنج‌شنبه 17 تیر از ساختمان شماره 2 خانه سینما به سمت قطعه هنرمندان برگزار خواهد شد.

ازدواج در وقت اضافه" در سال 1388آخرین فیلمی بود که مرحوم محمود بهرامی در آن نقش آفرینی کرد.

آقای هفت رنگ، اگه می تونی من رو بگیر، راننده تاکسی، چند می گیری گریه کنی، قلقلک، اسپاگتی در هشت دقیقه، گاهی به آسمان نگاه کن، جیب برها به بهشت نمی روند از جمله آثار این مرحوم در عرصه بازیگری سینماست.

بازی در مجموعه تلویزیونی خانه به دوش نیز از جمله فعالیت مجموعه های تلویزیونی است.

پیکر مرحوم محمود بهرامی ساعت9پنجشنبه17تیر از مقابل خانه سینما تشییع می شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم تیر 1389ساعت 20:58  توسط ارشاد  | 

اصغر فرهادی جدایی نادر از سیمین را بزودی کلید می‌زند

اصغر فرهادی پیش تولید فیلم سینمایی جدید خود با عنوان "جدایی نادر از سیمین" به زودی آغاز می‌کند.
این فیلم سینمایی داستان دو زوج است که در آستانه جدایی قرار دارند که نگه داری فرزندشان برای آنها مشکلات تازه ای را به وجود می آورد. "جدایی نادر از سیمین" شباهت های زیادی به کارهای قبلی این کارگردان سینما دارد.

گویا قرار است محمود کلاری مدیریت فیلمبرداری این فیلم را برعهده بگیرد. اما هنوز قرارداد هیچ کدام از عوامل قطعی نشده است. در این فیلم نیز مانند کارهای قبلی فرهادی بازیگران چهره و حرفه ای سینمای ایران بازی می کنند.

پیش از این قرار بود فرهادی فیلمی با موضوع مهاجرت با فیلمنامه ای از خود و پیمان معادی در خارج از کشور جلوی دوربین ببرد که فعلا با ساخت "جدایی نادر از سیمین" این موضوع منتفی است. "درباره الی" فیلم قبلی فرهادی سال گذشته نماینده سینمای ایران در اسکار بود.
+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم تیر 1389ساعت 12:25  توسط عليرضا زماني  | 

سعادت آباد 24 تیر کلید می‌خورد

سلام

جا داره در این پست از اقا ارشاد دوست عزیزم به خاطر پست های پر محتوایش تشکر شود و همچنین تیم اریا که اقا امیر و اقا محمد هستن از تک تکشان تشکر و قدر دانی میکنم.

بریم سر مطلب اصلی پست:

فیلم

 سینمایی"سعادت آباد" به کارگردانی مازیار میری و تهیه کنندگی همایون اسعدیان 24 تیر در تهران کلید می‌خورد.
فیلمبرداری فیلم سینمایی"سعادت آباد" به کارگردانی مازیار میری از 24 تیر در سعادت آباد تهران کلید می‌خورد. اولین روز فیلمبرداری این فیلم سینمایی در لوکیشنی تکروزه و داخلی انجام می‌شود. مهناز افشار و امیر آقایی اولین بازیگرانی هستند که جلو دوربین قرار می‌گیرند.

به غیرازافشار وآقایی، حامد بهداد، لیلا حاتمی، هنگامه قاضیانی ، سین یاری و مینا ساداتی نیز دراین فیلم بازی می‌کنند.

از دیگرعوامل تولید این فیلم می توان به :محمد آلادپوش مدیر فیلمبرداری، امیر اثباتی طراح صحنه، مهرداد میرکیانی طراح گریم و ساسان نخعی صدابردار اشاره کرد. میری ساخت فیلم هایی چون"به آهستگی"، "پاداش سکوت"، "کتاب قانون" و... را در کارنامه کاری خود دارد.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم تیر 1389ساعت 12:19  توسط عليرضا زماني  | 

سه منتقد سینما در «روایت» نیکی کریمی جلوی دوربین می‌روند

سلام

من ارشاد هستم نویسنده جدید گروه پرشین سینما و امید وارم بتوانم با یاری دیگر اعضا برای شما لحظات خوبی را رقم بزنم.

 

سه منتقد سینما در «روایت» نیکی کریمی جلوی دوربین می‌روند

www.persiancinema.tk

هنرمندان-سومین ساخته بلند سینمایی «نیکی کریمی» با نام موقت «روایت» به تهیه‌کنندگی جهانگیر کوثری به زودی درتهران جلوی دوربین می‌رود.

 نیکی کریمی سومین ساخته بلند سینمایی خود را با نام موقت «روایت» مانندکارهای قبلی خود «یک شب» و «چند روز بعد» با مضمونی اجتماعی جلوی دوربین خواهد برد. وقایع فیلم در تهران می‌گذرد و طبق برنامه ریزی‌ انجام شده فیلمبرداری 45 جلسه به طول خواهد انجامید.

* روایت زوج مستندسازی که درگیر سوژه فیلم خود می‌شوند
این فیلم به قلم «نیکی کریمی» است و داستان زوج مستندسازی را روایت می‌کند که درگیر سوژه فیلم خود می‌شوند زن مستندساز درگیر ماجرای قهرمان داستان خود می‌شود و تا پایان راه او را همراهی می‌کند.
«روایت» قصه‌ای است که اتفاق افتاده و امروزی است. این فیلم مانند دو کار قبلی فیلمساز قصه‌ای زنانه دارد و به نظر می‌رسد بتواند مخاطب سینما را با خود همراه سازد.

* بازیگران فیلم
تاکنون حضور نیکی کریمی، شهاب حسینی، پانته‌آ بهرام، اشکان خطیبی و هستی مهدوی‌فر برای ایفای نقش‌های اصلی فیلم قطعی شده است و برای اولین بار در سینمای ایران سه منتقد بزرگ و نام آشنای سینما در این فیلم به ایفای نقش خواهند پرداخت.

* عوامل فیلم
تعدادی از عواملی که تاکنون حضورشان قطعی شده است، عبارتند از:
نویسنده فیلمنامه و کارگردان: نیکی کریمی/ تهیه‌کننده: جهانگیر کوثری/ مدیرفیلمبرداری: تورج اصلانی/ طراح صحنه و لباس: ایرج رامین‌فر/ صدابردار: نظام‌الدین کیایی/ طراح گریم: سودابه خسروی/ تدوین: مستانه مهاجر/ صداگذار: محمدرضا دلپاک/ مدیرتولید: مجتبی متولی/ مدیرتدارکات: امیر نوروزی/ محصول: موسسه سینمایی 79.

منبع:فارس 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم تیر 1389ساعت 23:12  توسط ارشاد  | 

صالحي، صادقي، داوودنژاد، عزتي و قريشي در يك فيلم كمدي هم‌بازي شدند

صالحي، صادقي، داوودنژاد، عزتي و قريشي در يك فيلم كمدي هم‌بازي شدند

خبرگزاري فارس: فيلمبرداري فيلم «همه چي آرومه» اولين فيلم بلند «مصطفي منصوريار» با بازي مجيد صالحي، علي صادقي، رضا داوودنژاد، جواد عزتي و سحر قريشي از نيمه گذشت.


به گزارش خبرنگار سينمايي فارس، فيلمبرداري فيلم بلند «همه چي آرومه» به كارگرداني و نويسندگي «مصطفي منصوريار» از نيمه گذشت و گروه اواخر هفته عازم كيش خواهند شد.
بر اساس اين گزارش، مجيد صالحي، علي صادقي، رضا داوودنژاد، جواد عزتي و سحر قريشي بازيگران اصلي اين فيلم كمدي هستند.
به گزارش فارس، اين فيلم از مضموني طنز برخوردار است و داستان چهار جوان را به تصوير مي‌كشد كه در اثر وقايعي با يكديگر مواجه مي‌شوند و ماجراهاي طنزي بين آنها رخ مي‌دهد.
فيلمبرداري سكانس‌هاي تهران فيلم كه اواسط ارديبهشت ماه آغاز شده به اتمام رسيده است و گروه اواخر هفته عازم كيش خواهند شد.
براساس اين گزارش، امير سمواتي تهيه‌كننده و حسين ملكي مدير فيلمبرداري «همه چي آرومه» هستند.
+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم خرداد 1389ساعت 22:34  توسط تیم آریا  | 

«حميد لولايي» و «فرزاد فرزين» كنسرت اجرا مي‌كنند

«حميد لولايي» و «فرزاد فرزين» كنسرت اجرا مي‌كنند

خبرگزاري فارس: حميد لولايي و فرزاد فرزين در فيلم سينمايي «كنسرت روي آب» به كارگرداني جهانگير جهانگيري، كنسرت اجرا مي‌كنند.


به گزارش خبرنگار سينمايي فارس، فيلمبرداري بخش تهران فيلم سينمايي «كنسرت روي آب» به كارگرداني جهانگير جهانگيري امروز با برپايي كنسرت «حميد لولايي» و فردا با برپايي كنسرت «فرزاد فرزين» به اتمام مي‌رسد.
بر اساس اين گزارش، گروه توليد اين پروژه، پس از اين مرحله يك روز در بندرعباس فيلمبرداري خواهند داشت.
به گزارش فارس، در اين فيلم حميد لولايي، فرزاد فرزين، عليرضا اوسيوند، فلور نظري، اكرم محمدي، احمد پورمخبر، زهره فكورصبور، پوراندخت ميهمن، حليمه سعيدي، نعيمه نظام‌دوست، ماندانا حيدري، اسدالله يكتا، مرتضي پركاف، حامد ملك و رضا داوودنژاد به ايفاي نقش مي‌پردازند.
«كنسرت روي آب» داستان شخصي علاقه‌مند به هنر است كه استعداد خوانندگي در موسيقي سنتي دارد و آرزو دارد روزي روي يك عرشه كشتي در خليج فارس، درباره خليج فارس ترانه‌اي را بخواند. داستان فيلم در مورد برآورده شدن اين آرزو است كه منجر به مرگ اين جوان مي‌شود و وقايعي كه اتفاق مي‌افتد، داستان فيلم را تشكيل مي‌دهد.
عوامل «كنسرت روي آب» عبارتند از: تهيه‌كننده: منصور حيدري، كارگردان: جهانگير جهانگيري، نويسنده: اشرف غلامي، مدير فيلمبرداري: محمود اكبري‌پرست، دستيار اول كارگردان و برنامه‌ريز: داريوش جهانگيري، دستيار دوم كارگردان: مهدي گلستانيان،‌ منشي صحنه: هنگامه فرازمند، عكاس: بهروز صادقي، صدابردار: مهدي دارابي، طراح صحنه و لباس: شيرين شازده‌احمدي، طراح گريم: اميد گلزاده، سرمايه‌گذار: ميثاق حيدري، مدير توليد: شروين اميرصادقي، مدير تداركات: محمود نژادخير، مدير روابط عمومي: اسماعيل كردي.
+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم خرداد 1389ساعت 22:28  توسط تیم آریا  | 

مراديان: زمان اكران عمومي «دلقك ماهي» تغيير كرد

مراديان: زمان اكران عمومي «دلقك ماهي» تغيير كرد

خبرگزاري فارس: زمان اكران فيلم سينمايي «دلقك ماهي» به كارگرداني «عباس مراديان» كه قرا بود تابستان امسال به نمايش دربيايد نامشخص است.


«عباس مراديان» در گفت‌وگو با خبرنگار سينمايي فارس، گفت: هنوز زمان دقيق اكران «دلقك ماهي» مشخص نشده است.
وي ادامه داد: ابتدا قرار بود اين فيلم تابستان امسال اكران شود كه هنوز تاريخ مشخصي براي نمايش به ما اعلام نشده است.
فيلم سينمايي «دلقك ماهي» از مضموني كمدي - اجتماعي برخوردار است و نگاهي انتقادي به برخي مسائل اجتماعي دارد.
خلاصه داستان: كريم (حامد كميلي) و اتابك (شهرام قائدي) دو جواني هستند كه مانند ديگر كارگران در اثر ورشكستگي كارخانه بيكار شده‌اند. آنها طي ماجرايي توسط شخصي به نام اژدر به كاري گمارده مي‌شوند. آنها با قبول اين كار ناخواسته وارد ماجرايي سياسي مي‌شوند...
عوامل اين فيلم عبارتند از:
نويسندگان فيلمنامه: عباس مراديان و مهدي غلام‌حيدري، كارگردان: عباس مراديان، سرمايه‌گذاران: سعيد سعيدزاده و سعيد هاشمي، تهيه‌كننده: محمدباقر آشتياني،‌ مجري طرح: سعيد سعيدزاده، مدير فيلمبرداري: مرتضي غفوري، مدير توليد: امير ابراهيمي، صدابردار: رضا نظري،‌ طراح گريم: بابك شعاعي، طراح صحنه و لباس: رضا درگزي، تدوين: محمد حيدري،‌ صداگذاري و ميكس: امير نوري، جانشين توليد: مجتبي حاجعلي، مدير تداركات: جمال نصيري، دستيار اول كارگردان و برنامه‌ريز: رضا درگزي، منشي صحنه: هديه عباسي، عكاس: شهرام تقي‌پور، بازيگران: حامد كميلي، شهرام قائدي، بهنوش بختياري، امير نوري، رابعه اسكويي، مهران رجبي، كاظم افرندنيا، احمد پورمخبر، كيانوش گرامي، امير ابراهيمي و ...
+ نوشته شده در  چهارشنبه دوازدهم خرداد 1389ساعت 19:6  توسط تیم آریا  | 

نجات معجزه آساي پوريا پورسرخ, ترانه عليدوستي، سعيد آقاخاني

شناور حامل دست اندركاران و بازيگران فيلم سينمايي “هرچه خدا بخواهد” به كارگرداني نويد ميهن دوست در هنگام فيلمبرداري سكانس هاي مربوط به لوكيشن روي دريا دچار حادثه شد.
دست اندركاران فيلم سينمايي هرچه خدا بخواهد به همراه تني چند از بازيگران اين اثر سينمايي براي فيلمبرداري بخش هاي روي دريا عصر ديروز (دوشنبه) با شناور مسافري نويد راهي آبهاي خليج فارس در اطراف جزيره كيش شدند.
حدود ساعت ۱۷ بنزين شناور تمام مي شود و با برخورد يك موج به آن، اين شناور در دريا واژگون مي شود.
پوريا پورسرخ، ترانه عليدوستي، سعيد آقاخاني، مهدي صالحي، مهدي جعفري، نويد ميهن دوست، حسن عبدالعلي زاده كساني بودند كه در اين حادثه به دريا مي افتند كه خوشبختانه با حضور به موقع شناور تجسسي دريا (ناجي)، به طور معجزه آسايي نجات پيدا مي كنند.

عمق آب در اين منطقه ۳۰ متر بوده و در سه مايلي جزيره كيش قرار داشته است.
گزارشها در اين زمينه حاكي از اين است كه تمام تجهيزات فيلمبرداري اين اثر سينمايي به زير آب رفته و تلاش غواصان نيز براي يافتن اين ابزار بي نتيجه مانده است.
فيلمبرداري فيلم سينمايي “هرچه خدا بخواهد” از ۱۸ مردادماه در جزيره كيش آغاز شده است. هنوز بهاره رهنما و فرهاد اصلاني جلوي دوربين ميهن دوست نرفته اند.
اين اثر سينمايي روايت گم شدن مرموز مردي در جزيره كيش است.

+ نوشته شده در  سه شنبه یازدهم خرداد 1389ساعت 15:27  توسط تیم آریا  | 

پيش توليد «سبب من» بهرام بهراميان آغاز شد

پيش توليد «سبب من» بهرام بهراميان آغاز شد

خبرگزاري فارس: مجري طرح فيلم سينمايي «سبب من» از نگارش فيلمنامه اين فيلم توسط «بابك كايدان» و آغاز پيش توليد جدي اين فيلم خبر داد.


«محمد نشاط» در گفت‌وگو با خبرنگار سينمايي فارس با اعلام مطلب فوق اظهار داشت: با پايان نگارش فيلمنامه پيش توليد جدي «سبب من» به كارگرداني «بهرام بهراميان» از امروز آغاز شد.
وي افزود: «سبب من» فيلمي بسيار سخت است كه به پيشنهاد تهيه‌كننده و كارگردان هم‌زمان 4 نويسنده بر روي فيلمنامه كار كردند و در نهايت فيلمنامه «بابك كا‌يدان» براي كار انتخاب شد و با تكميل فيلمنامه پيش توليد نيز رسما آغاز شد.
نشاط خاطرنشان كرد: اين فيلم از حضور شخصيت كودك بهره مي‌برد و يك كودك و يك زن بازيگران محوري كار را تشكيل مي‌دهند كه در حال حاضر مشغول انتخاب بازيگر كودك مناسب براي اين فيلم هستيم.
وي خاطرنشان كرد: طبق پيش بيني‌ اوليه قرار است فيلمبرداري كار بين 10 تا 15 تيرماه كليد بخورد كه فيلمبرداري در تهران و بيشتر در حومه شهر تهران انجام مي‌شود و با توجه به سختي پروژه، فيلمبرداري كار 2 ماه به طول خواهد انجاميد.
به گزارش فارس، «محمدرضا شريفي‌نيا» مسئوليت انتخاب بازيگران را برعهده دارند و «علي معلم» مشاور پروژه هستند و مذاكراتي نيز با «محمود كلاري»(براي مديريت فيلمبرداري)، «عبدالله اسكندري»(براي طراحي چهره‌پردازي)، «محمود سماك‌باشي»(براي صدابرداري) و «رضا حاج‌درويش»(براي طراحي صحنه) شده است.
براساس اين گزارش، «بهرام بهراميان» كه فيلم «آل» را به تهيه‌كنندگي «علي معلم» ساخته، پروانه ساخت «سبب من» را به تهيه‌كنندگي عبدالمحمد نجيبي از وزارت ارشاد دريافت كرده است.

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم خرداد 1389ساعت 18:45  توسط تیم آریا  | 

«نسل جادويي» پس از 3 سال اكران عمومي مي‌شود

«نسل جادويي» پس از 3 سال اكران عمومي مي‌شود

خبرگزاري فارس: فيلم سينمايي «نسل جادويي» ساخته ايرج كريمي توسط اميدفيلم پس از سه سال به اكران عمومي در مي‌آيد.


«سيروس تسليمي» مدير اميد فيلم كه پخش «نسل جادويي»(ايرج كريمي) را به عهده گرفته، در گفت‌وگو با خبرنگار سينمايي فارس، با اشاره به اكران فيلم، اظهار داشت: بايد پروانه نمايش فيلم «نسل جادويي» تمديد شود و پس از آن براي اكران آن اقدام كنيم.
وي افزود: هنوز زمان مشخصي براي اكران اين فيلم در نظر نداريم، چون اصولا اكران اين گونه فيلم‌ها ساز و كار خاصي ندارند.
اين پخش‌كننده به فارس گفت: حدودا 80 فيلم از توليدات سينمايي آن اين مشكل را دارند، از فيلم‌هاي كيارستمي گرفته تا فيلم‌هاي مختلفي كه از ژانر فيلم فرهنگي مي‌آيند.
وي تصريح كرد: يك گروه مستقل براي فيلم‌هاي فرهنگي وجود ندارد و به صورت مقطعي سئانس‌هايي به اين گونه فيلم‌ها داده مي‌شود كه نمونه آن را در اكران «كودك و فرشته» ديديم.

وي معضل ديگر اكران فيلم‌هاي فرهنگي را هزينه مواد تبليغي دانست و گفت: در هزينه‌هاي تبليغات فرقي بين فيلم‌هاي كمدي و بدنه و اينگونه فيلم‌ها وجود ندارد و همانقدر كه هزينه بيلبورد، چاپ كپي و تيزرهاي تبليغاتي مي‌شود، تخفيفي نيز وجود ندارد.

تسليمي همچنين درباره وضعيت فيلمنامه «وقتي همه مي‌ترسيم» گفت: فيلمنامه روزهاي آخر نگارش را پشت سر مي‌گذارد و هنوز تصميم نگرفتم كه آن را تهيه كنم يا به شخص ديگري واگذار كند.
فيلم «نسل جادويي» چهارمين فيلم «ايرج كريمي» بعد از فيلم‌هاي «از كنار هم مي‌گذريم»، «چند تار مو» و «باغ‌هاي كندلوس» است كه هديه تهراني، رامبد جوان، باران كوثري، كوروش تهامي، نگار جواهريان، شاهرخ فروتنيان در آن بازي كرده‌اند.
اين فيلم كه تنها در جشنواره فيلم شهر به اكران در آمد، در سال 86 ساخته شد.
+ نوشته شده در  یکشنبه نهم خرداد 1389ساعت 14:51  توسط تیم آریا  | 

مالك استيل‌آذين از شهرك سينمايي غزالي ديدن كرد

مالك استيل‌آذين از شهرك سينمايي غزالي ديدن كرد

خبرگزاري فارس: حسين هدايتي از شهرك سينمايي غزالي ديدن كرد.


به گزارش خبرگزاري فارس، حسين هدايتي مالك استيل‌آذين به مناسبت گراميداشت حماسه آزادسازي خرمشهر، به دعوت بيژن بيرنگ، مهران رسام، پژمان بازغي و سياوش خيرابي بر سر صحنه هاي فيلمبرداري يكي از سريال هاي تلويزيوني كه به سفارش شبكه دوم سيما در ژانر سينماي دفاع مقدس ساخته مي شود حضور يافتند و از نزديك در جريان چگونگي ساخت اين سريال قرار گرفتند.
حسين هدايتي در گفت و گو با تهيه كنندگان اين سريال از كساني كه در زمينه حفظ ارزش هاي دفاع مقدس تلاش مي كنند به نيكي ياد كرد و زنده نگه داشتن خاطرات افتخارآفريني هاي دليرمردان ايران اسلامي را همچون حضور در سنگرهاي نبرد حق عليه باطل دانست.
در ادامه اين نشست دوستانه پژمان بازغي و سياوش خيرابي از فعاليت هاي باشگاه استيل آذين در دو روز ابتدايي فصل نقل و انتقالات اظهار شگفتي كردند.بازغي به حسين هدايتي گفت كه ظاهرا استيل آذين براي فصل جديد بستن دو تيم همسطح و كاملا قدرتمند را مد نظر قرارداده است. همچنين اين دو ستاره سينما و تلويزيون در جريان خريدهاي بعدي باشگاه براي فصل دهم ليگ برتر هم قرار گرفتند.
در ادامه مهران رسام از عدم همكاري برخي ارگان هاي ذيربط در جهت ساخت اين سريال 26 قسمتي گلايه كرد اما حسين هدايتي با توجه به ارتباط اين پروژه هنري با دفاع مقدس قول همه گونه حمايت و همكاري را به تهيه كنندگان باسابقه اين سريال داد.
هدايتي همچنين با حضور در محل فيلمبرداري اين سريال خاطرات حضورش در دفاع مقدس را در جمع عوامل تهيه كنندگان و هنرمندان بازگو كرد. فضاي ساخت اين سريال موجب ياد آوري و مرور روزهاي فراموش ناشدني دفاع مقدس براي هدايتي شد.
در پايان اين ملاقات، حسين هدايتي و هيات همراه از نقاط مختلف شهرك زيبا و تاريخي غزالي ديدن كردند.
+ نوشته شده در  جمعه هفتم خرداد 1389ساعت 19:56  توسط تیم آریا  | 

«به دنبال خوشبختي» 11 خرداد به شبكه خانگي مي‌آيد

«به دنبال خوشبختي» 11 خرداد به شبكه خانگي مي‌آيد

خبرگزاري فارس: فيلم «به دنبال خوشبختي» به كارگرداني بهمن گودرزي از روز سه‌شنبه 11 خرداد توسط مؤسسه سينما24 در شبكه نمايش خانگي عرضه مي‌شود.


به گزارش خبرنگار سينمايي فارس، در اين فيلم پوريا پورسرخ، ليلا اوتادي، مريم اميرجلالي، نادر سليماني ايفاي نقش كرده‌اند.
«به دنبال خوشبختي» داستان عطا، جوان ساده و باصفايي است كه سال هاست دل در گرو تينا دارد، اما اين ساده دلي و صفاي او عوامل موجهي براي رضايت خانواده تينا با اين وصلت نيست و با ورود نصرت به زندگي او اتفاقات ناخواسته اي رقم مي‌خورد كه.....
اين فيلم كه توسط مرتضي شايسته تهيه شده، در تيراژ 500 هزار نسخه توسط شركت هنر اول توزيع مي‌شود.
+ نوشته شده در  پنجشنبه ششم خرداد 1389ساعت 17:11  توسط تیم آریا  | 

اوج گيري «طلا و مس» و شكست تجاري «دختران»

اوج گيري «طلا و مس» و شكست تجاري «دختران»

خبرگزاري فارس: در حالي كه فروش فيلم سينمايي «طلا و مس» (همايون اسعديان)‌ طي هفته گذشته رشد قابل توجهي داشته است، فيلم «دختران»(قاسم جعفري) در گروه سينمايي آفريقا با فروش پايين خود عملا در رده پنجم فروش در گروه‌هاي پنجگانه قرارگرفت.


به گزارش خبرگزاري فارس، بر اساس آمار منتشره در توسط بنياد سينمايي فارابي، «دموكراسي تو روز روشن» در 13 روز نمايش عمومي خود، تاكنون به 2,420,300,000 ريال فروش در25 سينما دست يافته و از نظر فروش روزانه، با فروش 12 ميليوني در روز گذشته، صدرنشين بوده است.
نكته جالب افزايش رقم فروش روزانه فيلم «طلا و مس» است كه مخاطبان زيادي را به خود جذب كرده و از نظر فروش روزانه نيز دوم است.
بنا بر اين گزارش، رده‌بندي جدول فروش فيلم‌هاي ايراني اكران تهران از نظر فروش كل به شرح زير است:

گروه‌هاي پنج‌گانه تهران
1- فيلم «پوپك و مش ماشااله» با فروش 8,906,408,000 ريالي در 55 روز و با 12 سينما (گروه قدس)
2- فيلم «دموكراسي تو روز روشن» با فروش 2,420,300,000 ريالي در 13روز و با 25 سينما (گروه استقلال)
3- فيلم «شير و عسل» با فروش 2,351,576,000 ريالي در 20 روز و با 31 سينما (گروه عصرجديد)
4- فيلم «طلا و مس» با فروش 1,248,525,000ريالي در 13 روز و با 15 سينما (گروه آزادي)
5- فيلم «دختران» با فروش 227,580,000 ريالي در 7 روز و با 15 سينما (گروه آفريقا)

سينماهاي آزاد
1- فيلم «هيچ» با فروش 2,554,769,000 در 68 روز و با 4 سينما
2- فيلم «آل» با فروش 2,125,481,000 ريالي در 33 روز و با 7 سينما
3- فيلم «كودك و فرشته» با فروش 21,355,000 ريالي در 20 روز و با 8 تك سانس

فيلم خارجي
1- فيلم «چشم» با فروش 146,200,000ريالي در 66 روز و 1 سينما
+ نوشته شده در  پنجشنبه ششم خرداد 1389ساعت 17:7  توسط تیم آریا  | 

اكران عيدفطر «ملك سليمان» همزمان با ايران در چند كشور خارجي

اكران عيدفطر «ملك سليمان» همزمان با ايران در چند كشور خارجي

خبرگزاري فارس: فيلم سينمايي «ملك سليمان» به كارگرداني شهريار بحراني عيد فطر در سينماهاي تهران و شهرستان‌ها اكران خواهد شد.


به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از سوره سينما، غلامرضا فرجي مدير پخش سازمان توسعه سينمايي سوره حوزه هنري، ضمن اعلام اين خبر گفت: اين فيلم درگروه سينمايي استقلال به نمايش درخواهد آمد.
پيش از اين مجتبي فرآورده، تهيه‌كننده فيلم سينمايي «ملك سليمان» گفته بود: نسخه اكران اين فيلم با نسخه به نمايش درآمده در جشنواره فيلم فجر هيچ تفاوتي ندارد و تلاش خواهيم كرد «ملك سليمان» را همزمان با چند كشور ديگر اكران كنيم.
در خلاصه داستان اين فيلم آمده است: حضرت سليمان (ع) از خداوند درخواست ملك مي‌كند. براي اين منظور او بايد از فتنه‌هايي عبور كند.
امين زندگاني، محمود پاك ‌نيت، حسين محجوب، مهدي فقيه، ارژنگ اميرفضلي و الهام حميدي از جمله بازيگران اين فيلم هستند.
عوامل پشت دوربين اين پروژه، عبارتند از:
نويسنده‌ فيلمنامه و كارگردان: شهريار بحراني، مدير فيلمبرداري: حميد خضوعي ابيانه، مديرتوليد: فرهاد كي‌نژاد، مدير هنري: حميد قديريان، طراح چهره‌پردازي: سعيد ملكان، تدوين: محمدرضا مويني، جلوه‌هاي ويژه كامپيوتري: لئولو، اجراي جلوه‌هاي ويژه كامپيوتري: شركت كاريز پارسه، ايشيا ليجند، صدابردار: بهروز معاونيان، صداگذار: كينسون تسانگ، مدير برنامه‌ريزي و دستيار اول كارگردان: علي كريم. تهيه‌كننده: مجتبي فرآورده، محصول بنياد سينمايي فارابي.
+ نوشته شده در  سه شنبه چهارم خرداد 1389ساعت 22:12  توسط تیم آریا  | 

افتتاحيه «ازدواج در وقت اضافه» چهارشنبه در سينما آزادي

افتتاحيه «ازدواج در وقت اضافه» چهارشنبه در سينما آزادي

خبرگزاري فارس: افتتاحيه فيلم سينمايي «ازدواج در وقت اضافه» جديدترين كمدي «سعيد سهيلي» چهارشنبه 5 خردادماه در سينما آزادي برگزار مي‌شود.


به گزارش خبرنگار سينمايي فارس، فيلم سينمايي «ازدواج در وقت اضافه» جديدترين فيلم «سعيد سهيلي» چهارشنبه 5 خردادماه ساعت 21:30 در سينما آزادي اكران خصوصي مي‌‌شود.
بر اساس اين گزارش، «ازدواج در وقت اضافه» از چهارشنبه اين هفته در گروه سينمايي قدس روي پرده سينماها مي‌رود.
در خلاصه داستان اين فيلم‌ آمده است: فرهاد به همراه دوست و نامزدش براي به دست آوردن ثروت مادربزرگ قصد كشتن او را مي‌كنند، اما انگار اين مادربزرگ را به هيچ طريقي نمي‌شود از سر راه برداشت و تازه او عاشق هم مي‌شود و ...
جمشيد هاشم‌پور، ماهايا پطروسيان، مجيد صالحي، علي صادقي، بهنوش بختياري، بهاره افشاري، محمود بهرامي، مهران رجبي و ملكه رنجبردر اين فيلم بازي كرده‌اند.
«ازدواج در وقت اضافه» پس از «چارچنگولي» دومين فيلم كمدي «سعيد سهيلي» است.
+ نوشته شده در  دوشنبه سوم خرداد 1389ساعت 15:15  توسط تیم آریا  | 

پس از دو سال، اكران «شبانه روز» براي شهريور ماه قطعي شد

پس از دو سال، اكران «شبانه روز» براي شهريور ماه قطعي شد.

فيلم سينمايي «شبانه روز» كه دومين تجربه‌ي بلند كيوان عليمحمدي و اميد بنكدار است،در حالي كه نزديك به دو سال از ساخته شدنش مي‌گذرد در اكران عيد فطر به نمايش در مي‌آيد.

سيد جمال ساداتيان تهيه‌كننده‌ي اين فيلم در گفت‌وگويي با خبرنگار سينمايي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)،اظهار كرد:درحال حاضر پروانه‌ي نمايش اين فيلم صادر شده و در تدارك هستيم كه اين فيلم همزمان با عيد فطر به نمايش در آيد.

وي درباره‌ي اين كه اين فيلم در گروه‌هاي سينمايي اكران مي‌شود يا به شكل آزاد به نمايش در مي‌آيد توضيح داد:فعلا بنا داريم كه اين فيلم را در زمان مقرر اكران كنيم و هنوز درباره‌ي چگونگي اكران به نتيجه قطعي نرسيده‌ايم.

اين فيلم با بازي نيكي كريمي ، پارسا پيروزفر،حميدرضا پگاه، محمدرضا فروتن، حامد بهداد، مهناز افشار، مهتاب کرامتي، ستاره اسکندري، شاهرخ فروتنيان، بهنوش بختياري،نگار جواهريان، خاطره اسدي، لادن طباطبايي و مريم بوباني بعد از فيلم «شبانه» دومين ساخته كيوان عليمحمدي و اميد بنكدار محسوب مي‌شود.

ساداتيان همچنين از اكران «به رنگ ارغوان»حاتمي كيا در كانادا و شروع اكران «هفت دقيقه تا پاييز»از 26 خرداد ماه خبر داد.

+ نوشته شده در  دوشنبه سوم خرداد 1389ساعت 15:12  توسط تیم آریا  | 

مديرعامل بنياد فارابي از پشت صحنه «آقا يوسف» ديدن كرد

مديرعامل بنياد فارابي از پشت صحنه «آقا يوسف» ديدن كرد

خبرگزاري فارس: در حالي كه فيلمبرداري «آقا يوسف» به نويسندگي و كارگرداني علي رفيعي در تهران ادامه دارد، «احمد ميرعلايي» مديرعامل بنياد سينمايي فارابي از پشت صحنه فيلم ديدن كرد.


«مرتضي متولي» تهيه‌كننده اين فيلم با اظهار رضايت از پيشرفت توليد در گفت‌وگو با خبرنگار سينمايي فارس، گفت: تقريباً نيمي از بازيگران مقابل دوربين محمد آلادپوش رفته‌اند و فيلمبرداري نيز امروز در يكي از اصلي‌ترين لوكيشن‌هاي فيلم به پايان مي‌رسد.
وي اضافه كرد: تاكنون حدود 20 درصد از كل كار مقابل دوربين رفته و از فردا مشغول فيلمبرداري سكانس‌هاي مربوط به فضاهاي خارجي مي‌شويم.
همچنين روز گذشته نيز «احمد ميرعلايي» مديرعامل بنياد سينمايي فارابي، «جعفر گودرزي» مشاور مديرعامل و مدير روابط عمومي بنياد سينمايي فارابي از پشت صحنه اين فيلم ديدن كردند.
«آقا يوسف» مضموني اجتماعي دارد و در خلاصه داستانش آمده: آقا يوسف، بازنشسته، از پنج سال پيش پنهان از چشم دخترش در خانه‌هاي مردم كار مي‌كند. حوادثي كه در اين خانه‌ها، به ويژه در دومين خانه رخ مي‌دهد، مستقيماً به او ربط پيدا مي‌كند و زندگي او را دگرگون مي‌سازد... .
مهدي هاشمي، هانيه توسلي، شاهرخ فروتنيان، پگاه آهنگراني، لادن مستوفي، مريم سعادت، سهيلا رضوي، ستاره اسكندري، ليلا بلوكات، داريوش موفق، رويا ميرعلمي به همراه هنرمند خردسال مليكا پارسا و با معرفي مينا خسرواني و با حضور صابر ابر از بازيگران اصلي دومين فيلم بلند رفيعي هستند.
ساير عوامل اصلي اين پروژه عبارتند از: طراح صحنه: علي رفيعي، مدير فيلمبرداري: محمد آلادپوش، صدابردار صحنه: مهدي صالح‌كرماني، طراح چهره‌پردازي: سودابه خسروي، برنامه‌ريز و دستيار اول كارگردان: مانفرد اسماعيلي، منشي صحنه: مرجان تاجيك، عكاس: مسعود اشتري، مدير تداركات: حيدر زرقومي و مشاور رسانه‌اي: امين داداشي.
+ نوشته شده در  یکشنبه دوم خرداد 1389ساعت 20:24  توسط تیم آریا  | 

محدوديت سني «خيابان بيست‌و‌چهارم» مشخص نشده است

محدوديت سني «خيابان بيست‌و‌چهارم» مشخص نشده است

خبرگزاري فارس: «سعيد اسدي» پس از اخذ پروانه نمايش «خيابان بيست‌ و چهارم» درباره سقف سني محدوديت نمايش آن، گفت: هنوز سقف سني اين محدوديت سني مشخص نشده و بهتر است بگويم نمي‌دانم تا چه سني محدود شده است.


«سعيد اسدي» كارگردان و تهيه‌كننده فيلم«خيابان بيست‌ و چهارم» در گفت‌و‌گو با خبرنگار سينمايي فارس با اشاره به اينكه پخش‌كننده اين فيلم امروز مشخص مي‌شود، گفت: قبل از عيد مذاكراتي براي تعيين پخش‌كننده داشتيم كه با دريافت پروانه نمايش امروز ادامه مذاكرات را داريم و امروز قطعا پخش‌كننده مشخص مي‌شود.
وي درباره اخذ پروانه نمايش «خيابان‌ بيست ‌و‌ چهارم» به شرط رعايت محدوديت سني، گفت: معمولا براي فيلم‌هايي كه تشخيص داده مي‌شود براي كودكان مناسب نيستند، شروط سني گذاشته مي‌شود، ولي نمي‌دانم براي فيلم ما چرا اين محدوديت اعمال شده است، چون اين فيلم اثري جنايي با خون و خونريزي و خشونت نيست.
اسدي همچنين درباره سقف سني اين محدوديت گفت: هنوز سقف سني اين محدوديت سني مشخص نشده و بهتر است بگويم نمي‌دانم تا چه سني محدود شده است.
«خيابان بيست ‌و چهارم» داستان مرد جواني است كه به ظاهر دلبسته خانواده‌اش است. او نظم و قواعد خاصي را در خانه‌اش حاكم كرده و اين موضوع اتفاق‌هايي را بين او و خانواده‌اش به وجود مي‌آورد.
نيكي كريمي، جمشيد هاشم‌پور، شيلا خداداد، مهدي ماهاني، بهاره افشاري و حديثه سادات مدني بازيگران اين فيلم هستند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1389ساعت 22:22  توسط تیم آریا  | 

"آل"ها را بهتر بشناسیم

"آل"ها را بهتر بشناسیم.گارنیک آساتریان

آل نام موجودی از خانواده‌ی شیاطین است که در فرهنگ عامه‌ی ایران، قفقاز، آسیای میانه و بخش‌های جنوبی روسیه به وجود آن‌ها اشاره می‌شود و ماجراهای مختلفی درباره‌شان نقل می‌گردد. آل‌ها به آن دسته از شیاطین تعلق دارند که کار اصلی‌شان جلوگیری از روند طبیعی رشد جمعیت است. به عبارت دیگر، محدوده‌ی عملیات‌های شیطانی آنها شامل تولد نوزاد و به‌خصوص تولید مثل نسل بشر می‌شود. در افسانه‌های خاور نزدیک آمده که خداوند در ابتدا یک آل را به عنوان همدم آدم خلق کرد اما از آن‌جایی که آدم از خاک آفریده شده بود، نتوانست خود را با آل – که از جنس آتش بود – وفق بدهد. این طور شد که خداوند حوا را به عنوان همراه تازه‌ی آدم خلق کرد. به گفته‌ی افسانه دلیل خصومت آل با حوا و دخترانش درست به همین خاطر است.

همه‌ی نام‌های آل‌ها

آل‌ها در نقاط مختلف دنیا اسامی متفاوتی دارند؛ نام آن‌ها در ایران و قفقاز شمالی آل است، در گرجستان آلی، در تاجیکستان و افغانستان اُل، هال و خال و در کشورهای ترک‌زبانِ‌ آسیای میانه به آن‌ها آلماستی (یا آلباستی) می‌گویند. در مناطق دیگر اسامی دیگری هم برای آل‌ها به کار می‌رود، مثل «مادر بچه‌ها» یا «دخترِ پسر شیطان». در قبایل لُرها و بختیاری‌ها هم از آن‌ها با نام یال اسم برده می‌شود. در زبان کُردی، علاوه بر کلمه‌ی آل، از آلک هم استفاده می‌شود که واضح است از زبان ارمنی گرفته شده است. بیماری سرخک را هم معمولا آل می‌نامند، که به احتمال بسیار از کلمه‌ی «آل» (سرخ) در زبان ترکی گرفته شده و آن را این طور تعریف می‌کنند: «بیماری‌ای که زنانی که تازه وضع حمل کرده‌اند به آن دچار شده و به واسطه‌ی آن از بین می‌روند. این بیماری از روز تولد تا هفت روز پس از آن جانِ بچه را هم تهدید می‌کند.» در مناطقی از ایران به آل، بختک یا آلِ بختک هم می‌گویند. در ادبیات غرب اولین باری که از آل نامی به میان آمده به اواسط قرن نوزدهم برمی‌گردد که گردشگری انگلیسی در حین سفر به آسیای میانه از این پدیده حرفی به میان آورده است.

آل در ایران

اصلی‌ترین دلمشغولی آل‌ها دزدیدن شش، جگر و قلبِ زنانِ زائو یا زنان باردار است. آل‌ها هم‌چنین جنین‌های تازه شکل گرفته در رحم را هم از بین می‌برد، که این کار منجر به سقط جنین می‌شود. کار اصلی آل‌ها این است که به سراغ زنان زائو می‌روند و پس از دزیدن اعضای درونی بدن زنِ تازه‌زا تلاش می‌کنند تا با بیشترین سرعت ممکن از آن‌جا دور شوند و خود را به اولین منبع آب (جویبار، رودخانه و...) برسانند، که در این صورت دیگر نمی‌توان زائو را از مرگ نجات داد. به زنانی که در حین زایمان دچار مشکل می‌شوند، «آل‌زده» می‌گویند. آل‌ها در کنار آب جگر زنِ آل‌زده را می‌شویند و می‌خورند. به همین خاطر است که وقتی پس از زایمان حال زن زائو به‌هم می‌ریزد، لازم است که آب‌ رودخانه یا جویبارهای اطراف خانه را با چوب یا شمشیر به‌هم زد تا مبادا آل از آن‌جا گذر کند. در عین حال، از قدیم گفته‌اند که که با جیغ یا فریاد زدن و شلیک کردن گلوله کنار آب می‌توان از ورود آل‌ها جلوگیری کرد. به طور کلی، آب به عنوان مرز بین زندگی و مرگ موتیفی قدیمی‌ست و جگر هم در این میان ارزشی نمادین دارد؛ از روزگار قدیم جگر به عنوان مرکز هسته‌ای حیات و تفکر انسانی به شمار می‌آمده و به همین خاطر از دست دادن آن منجر به مرگ جسم و روح می‌شود. درست به همین ترتیب است که آرزوی شیاطین هم برآورده می‌گردد. به همین خاطر است که اصطلاح‌هایی مثل «آل بِزنت» یا «آل بِبرت» نفرین‌های هولناکی به شمار می‌آیند. در ایران، آل ظاهر پیرزنی لاغر و استخوانی با بینی‌ای گِلی و صورتی سرخ‌رنگ دارد که سبدی حصیری روی شانه‌اش آویزان است که در آن شش یا جگر مادر جوان (یا نوزاد) را قرار می‌دهد:

آل بشناختن بود مشکل
گیس او سرخ و بینی‌اش از گِل
گر ببینی بگیر بینی او
تا از او مطلب بود حاصل

درباره‌ی آل جزئیات مشابهی هم در داستانی از مردمان روستایی در نزدیکی‌های شهر اصفهان آمده است:

آل یا ایسیچی می‌افتد روی انسان، آن شخص خوابیده دماغش را می‌گیرد و می‌گوید: گلوبندت کجاست؟ می‌گوید آونگون است ناودون. شخص خوابیده دماغش را ول نمی‌کند و یک نفر را صدا زده می‌گوید برو گلوبند را بیاور. او می‌رود و گلوبند را می‌آورد. اگر هم بسم الله نگوید و بگزارد روی زمین دو مرتبه ایسیچی خودش گلوبند را می‌برد. ایسیچی بچه‌ی خوب را می‌برد و در عوض بچه‌ی بد برای صاحب بچه می‌آورد.

آل‌ در ارمنستان

با وجود این‌که گفته می‌شود در فرهنگ عامه‌ی ارمنستان آل‌ها (یا آلک) «معمولا از جنس مذکر هستند – اغلب به صورت دو جنس آشکار نمی‌شود – و مثل انسان‌ها هم تولید مثل می‌کنند»، اما با توجه به ویژگی‌های عملکردی آنها و حوزه‌ی فعالیت‌های‌شان، عقیده‌ی رایج درباره آل‌ها این است که آنها شیاطینی مونث هستند. به همین دلیل است که در فرهنگ عامه‌ی ارمنستان از ترکیب مادر آل استفاده می‌شود.

به طور کلی، آل‌ها در ارمنستان شکل به پیرزنی فرتوت توصیف می‌شوند؛ با دندان‌های نیش‌ِ تیز و بلند شبیه به یک گراز وحشی، موی ژولیده، پنجه‌های مسی، دندان‌های آهنی، سینه‌های افتاده، بینی گِلی و چشم‌هایی سرخ‌رنگ. معمولا آل‌ها را با شیاطین دیگر اشتباه می‌گیرند. در فرهنگ عامه‌ی ارمنستان گفته می‌شود که آل‌ها را می‌توان با سوزن زدن به بدنشان گرفت و به خانه آورد و مجبورشان کرد تا کارهای خانه را انجام بدهند. چهل روز بعد از تولد بچه،‌ آل‌ها هنوز می‌توانند بچه را بدزدند و یک بچه جن به جای آن قرار بدهند.

یکی از ویژگی‌های منحصر به‌فرد آل‌ها در ایران و ارمنستان این است که طبق فرهنگ عامه‌ی این دو کشور، آل‌ها در رودخانه‌ها و چاه‌ها زندگی‌ می‌کنند و به انسان‌هایی که تنها در آب باشند آزار می‌رسانند و یا آن‌ها می‌خورند. در کتاب‌‌های ارمنی درباره این موضوع چنین آمده است: «آل‌ها در نزدیکی آب‌ یا چاه‌ها زندگی می‌کنند. آن‌ها در تاریکی یا در مکان‌های تاریک هر از گاهی به شخصی بزرگسال یا خردسال حمله می‌کنند و او را دیوانه می‌کنند و مغز او را از بین می‌برند. آن‌ها از قعر چاه بیرون می‌آیند و در هیبت یک زن روبه‌روی فرد ظاهر می‌شوند.

در آسیای میانه آل‌ (آلماستی، آلباستی) معمولا به شکل زنی پرمو، زشت و چاق توصیف می‌شود که سینه‌های آویزانی دارد و یکی از آنها را بر روی شانه‌اش قرار داده است. این آل کیفی پشمی بر شانه‌اش آویزان کرده که در آن قلب و جگر قربانی‌اش را قرار می‌دهد.

در مناطق دیگر ایران (مثل کرمان، انارک و...) از جنس مذکر آل هم اسم برده می‌شود که همان کارهای جنس مونث را انجام می‌دهد. نام این دو اغلب در کنار هم می‌آید و مکالمه‌ای هم هست که به آنها نسبت داده می‌شود: «آل مذکر به آل مونث گفت: "کجا زندگی می‌کنی؟" جواب داد در بوته‌زارها. آل مونث پرسید: "تو کجا زندگی می‌کنی؟" من در تاریکی زندگی می‌کنم و هر کسی که بدون گفتن بسم الله الرحمن الرحیم وارد آن‌جا شود، ضربه‌ای حسابی از من خواهد خورد." آل مذکر پرسید: "از چه چیزی می‌ترسی؟" جواب داد از سلاح‌ها، قرآن، جادو و بوی پیاز. دوباره از آل مونث سوال شد: "کجا می‌روی؟"‌ جواب داد: می‌روم تا سر بالین مادری تازه‌زا بنشیم، تا به محض این‌که تنها شد، قلب و جگر او را با چاقو دربیاورم و در سبدم بگذارم.»

آل‌ در افغانستان

در تهران با صفر علی عزیزی، یک پناهنده‌ی افغان، گفت‌وگو کردم؛ او مدعی بود که آل‌ها موجوداتی واقعی هستند و در افغانستان – برخلاف ایران – هنوز تعداد زیادی از آنها وجود دارند. صفر علی ماجرایی درباره آل‌ها را هم برایم تعریف کرد: «ایران چه کشور خوبی‌ست! این‌جا به ندرت ارواح خبیثه پیدایشان می‌شود!‌ اما در افغانستان شبی نیست که با یکی از آن‌ها طرف نشوی. من خودم دو سری آل دیده‌ام: یک شب پدرم در حین آبیاری زمین‌هایش پیرزنی فرتوت می‌بیند که لبه‌ی جویبار آب نشسته و موهای بلند، بینی نوک‌تیز و دندان‌های تیز و بلندی دارد و جگری را در دست گرفته و هر از گاهی جگر را نزدیک بینی‌اش می‌آورد و زار می‌زند. پدرم فورا می‌فهمد که این یک آل است و وحشت‌زده به میدان روستا برمی‌گردد، که من – که آن زمان دوازده سیزده سالم بود – داشتم با دوستانم بازی می‌کردم. گروهی از اهالی روستا دور پدرم جمع شدند و همراه او سر زمین رفتند. من هم با آنها رفتم. پیرزن فرتوت را درست همان جایی که پدرم می‌گفت پیدا کردیم. مردان روستا او را محاصره کردند. پدرم موهایش را از پشت گرفت و کشید و با بیل به گردن او زد. زن با صدای بلد زار می‌زد و به زبان انسان‌ها از پدرم خواهش می‌کرد که او را رها کند. چشمان آل درشت و سرخ‌رنگ بودند. وقتی به آن‌ها نگاه می‌کردی، تنت به رعشه می‌افتاد. پدرم از او پرسید که جگر را از کجا دزدیده و آیا آن را در آب جوی شسته است یا نه؟ او گفت که جگر را هنوز نشسته و سوگند خورد که اگر اجازه بدهند که برود، می‌رود و جگر را سر جای اصلی‌اش می‌گذارد. پدرم یک تار موی او را کند و گذاشت که برود. تا همین امروز آن تار مو لای کتاب قرآن خانه‌ی ما هست.»

صفر علی یک ماجرای دیگر هم درباره‌ی آل‌ها برایم تعریف کرد که تفسیر تازه‌ای از آل‌ها ارائه می‌دهد و نمونه‌اش را در هیچ منطقه‌ی دیگری نشنیده‌ بودم: «در یکی از روستاهای دورافتاده‌ی منطقه‌ی پروان در افغانستان به همراه پنج نفر در مسجدی خوابیده بودیم که در نیمه‌های شب عجوزه‌ای قد بلند با موهای پریشان و پاهای بزرگ وارد شد. آن زن فرش‌ها را جمع کرد و روی زمین دراز کشید و بعد رفت در محراب نشست. ما سعی کردیم او را بگیریم اما موفق نشدیم. او به ما حمله کرد و در همان حال گفت: "من با شما کاری ندارم. هیچ‌کدامتان به من دست نزنید وگرنه نابودتان می‌کنم." ما کبریتی روشن کردیم و او به محض دیدن کبریت روشن ترسید و فرار کرد. با وجود این، کمی بعد دوباره برگشت و در مسجد را شکست. مصلحت دیدیم که از آن‌جا برویم. همان طور که مسجد را ترک می‌کردیم می‌شنیدیم که زن پشت سر ما می‌گفت که هیچ کسی حق ندارد شب در مسجد بخوابد.» صفر علی یک نکته‌ی جالب هم درباره‌ی آل‌ها گفت؛ آن هم این‌که آل‌‌ها از سگ به شدت می‌ترسند؛ هر جا که سگی باشد، سر و کله‌ی آل‌ها آنجا پیدا نمی‌شود.

روش‌های دفع آل

برای دفع آل، سه تا پنج پیاز را خُرد می‌کنند و در گوشه‌های اتاقِ زن زائو قرار می‌دهند. بهتر است که شی‌ای فلزی – مثل قیچی، چاقو یا شمشیر – هم بالای سر مادر نوزاد قرار داده شود. با شمشیر دور رختخواب زائو خط می‌کشند و می‌خوانند: «به خاطر چه کسی از دژ دفاع می‌کنم؟» که بقیه پاسخ می‌دهند: «برای مریم و فرزندش.» و سرانجام می‌خوانند: «خدا حفظشان کنند.»‌ پس از آن، شمشیر را بالای سر زائو آویزان می‌کنند تا ده روز بگذرد و زائو حمام زایمان را انجام بدهد. ادوارد براون هم‌چنین از نمونه‌های دیگری برای دفع آل یاد کرده است؛ طی ساعت‌های اولیه پس از تولد مادر نباید به هیچ‌وجه بخوابد اما اگر مادر نمی‌تواند بیدار بماند و خواب بر او غلبه می‌کند باید زنان دیگر بالای سر او با صدای بلند بگویند: «یا مریم!» زنان ایرانی از حضرت فاطمه (س) طلب کمک می‌کنند. در همدان، علاوه بر وسایل دیگر برای دفع آل، در اتاق زنی که تازه فارغ شده، دو گهواره می‌گذارند تا آل را فریب بدهند و در جاهای دیگر شش و جگر گوسفند را در حیاط آویزان می‌کنند تا آل با دیدن آن‌ها از دزدیدن جگر مادر و نوزاد دست بردارد.

در استان خراسان در شمال شرقی ایران، باور عامه این است که آل‌ها سعی می‌کنند نوزاد را با همزادش عوض کنند؛ باور این است که همزاد نوعی از جن است که با انسان به دنیا می‌آید و در طول زندگی همراه با او زندگی می‌کند. در همین استان برای ترساندن آل، صورت نوزاد را با خاکستر سیاه و خانه را پُر از دود باروت می‌کنند. بعضی‌ها هم سوزنی همراه با نخ به دست نوزاد می‌بندند. گذشته از این، بر روی سقف نان، عسل، کره و ظرف آب می‌گذارند تا آلی که قصد دارد وارد خانه شود آن‌ها را ببیند و با خوردن آن‌ها دیگر هوس خوردن جگر مادر و نوزاد از سرش بپرد. اما به طور کلی، وقتی کسی با آل رو‌به‌رو می‌شود، باید بینی یا موی او را بکشد و اگر آل جگر مادر را پس نداد، تهدید کند که آنها را می‌بُرد.

+ نوشته شده در  جمعه هفدهم اردیبهشت 1389ساعت 20:6  توسط تیم آریا  | 

پنج‌شنبه مجلس ختم «حميده خيرآبادي» برگزار مي‌شود

پنج‌شنبه مجلس ختم «حميده خيرآبادي» برگزار مي‌شود

خبرگزاري فارس: مجلس ختم مرحوم «حميده خيرآبادي» روز پنج‌شنبه دوم ارديبهشت در مسجد وليععصر برگزار مي‌شود.


به گزارش خبرگزاري فارس، انجمن بازيگران سينماي ايران ضمن عرض تسليت مجدد نسبت به درگذشت حميده خيرآبادي اعلام داشت: انجمن بازيگران سينماي ايران مجلس يادبودي جهت بزرگداشت هنرمند پيشكسوت و ارزنده سينماي ايران سركار خانم حميده خيرآبادي را در روز پنج‌شنبه دوم ارديبهشت ماه از ساعت 14 الي 15/30 در مسجد وليعصر واقع در خيابان خالد استامبولي (وزرا)، جنب پارك ساعي برگزار مي‌نمايد
+ نوشته شده در  چهارشنبه یکم اردیبهشت 1389ساعت 20:1  توسط تیم آریا  | 

حمیده خیرآبادی درگذشت

حمیده خیرآبادی درگذشت

خیرآبادی متولد 1303رشت و مادر ثریا قاسمی(بازیگر) است. وی براثر كهولت سن درگذشته است.
خبرها از به خاك سپاری وی امروز(31 فرودین) در بهشت زهرا حكایت دارد.

 

حمیده خیر آبادی در گذشت - iranpixfa.ir


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه یکم اردیبهشت 1389ساعت 10:3  توسط تیم آریا  | 

پوپک و مش ماشاء‌الله به گيشه سينماها رونق مي‌دهد

فيلم سينمايي «پوپک و مش ماشاءالله» آخرين ساخته فرزاد موتمن است كه پس از 17 روز اکران توانست به فروش 420 ميليوني دست پيدا کند.

به گزارش مهر، فروش هفته آخر سينماهاي تهران در فرودين ماه نشان از رونق گرفتن چرخه اقتصادي سينماي ايران است که تقريبا مي‌توان با ادامه اين روند به اکران بهار امسال اميدوار بود.

پوپک و مش ماشاء‌الله آخرين ساخته فرزاد موتمن است که با توجه به ژانرکمدي که دارد در 17 روز در 30 سينماي تهران توانسته به فروش 420 ميليوني دست يابد. در اين فيلم مهناز افشار ، امين حيايي ، بهاره رهنما ، فرهاد آئيش ، مريم امير جلالي ، سروش صحت و... بازي مي‌کنند.

تسويه حساب فيلمي از تهمينه ميلاني است که تا کنون در 31 روز نمايش در 24 سينماي تهران توانسته به رقم 483 ميليون  تومان دست پيدا کند. در اين فيلم مهناز افشار ، لادن مستوفي ، السا فيروز آذر ، بهاره افشاري ، احمد مهران فر ، حامد بهداد ، اکبر عبدي و... بازي مي‌کنند.

سلام برعشق دومين فيلم بلند سينمايي اصغر نعيمي است که در 21 سينماي تهران توانسته با 31 روز فروش به رقم 277 ميليوني دست يابد. نيکي کريمي ، آتيلا پسياني ، کامران تفتي ، امين حيايي ، الناز شاکر دوست از بازيگران اين فيلم هستند.

تهران ، طهران ، کاري  است از داريوش مهرجويي و مهدي کرمپور که با داشتن 11 سينما در تهران و در 31روز به فروش 187 ميليوني رسيده است. در اپيزود اول که متعلق به مهرجويي است ، پانته آ بهرام ، پرويز نوري ، قربان نجفي و... بازي مي کنند و در اپيزود دوم که کرمپور کارگرداني کرده، رضا يزداني، رعنا آزادي ور، سروش صحت، برزو ارجمند و... به ايفاي نقش مي‌پردازند.

هيچ چهارمين ساخته عبدالرضا کاهاني است که تا کنون در 12 سينماي تهران در 31 روز توانسته به فروش 182 برسد. در اين فيلم مهدي هاشمي ، مرضيه برومند ، پانته آ بهرام ، مهران احمدي ، احمد مهران فر ، صابر ابر ، نگار جواهريان ، باران کوثري و نيره فراهاني بازي مي‌کنند.

به رنگ ارغوان کاري از ابراهيم حاتمي کيا است که حدود 89 روز از اکران آن در تهران مي گذرد و قبل از نوروز به روي پرده رفته  است. اين فيلم هم اکنون شش سينما درتهران دارد و به فروش 560 ميليوني دست يافته است. در اين کار حميد فرخ نژاد، خزر معصومي، فرهاد قائميان، کوروش تهامي و رضا بابک به ايفاي نقش پرداخته‌اند

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و نهم فروردین 1389ساعت 16:7  توسط تیم آریا  | 

اولین های سینمای ایران بر روی اینترنت

نزدیک به 9 سال از حضور سایت های سینمایی ایرانی در عرصه اینترنت می گذرد و تا به امروز شمار پایگاه های سینمایی ایرانی از مرز 70 پایگاه گذشته است. در این میان پایگاههایی هستند که بدون پشتوانه مالی تنها به دلیل عشق و علاقه گردانندگانش به هنر هفتم، جسته و گریخته از زمان راه اندازی تا به حال سر پا مانده اند و بودند پایگاه هایی که علی رغم بازدید بسیار و محبوبیت فراوان به دلیل عدم حمایت مالی، ناگزیر شدند سایتشان را تعطیل کنند.
در نیمه دوم سال 1380 روابط عمومی معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سایت ایران اکتور را که لقب اولین سایت سینمایی ایران را یدک می کشد با ارسال اخبار مرتبط و یک سال بعد روابط عمومی جشنواره بیست و یکم فیلم فجر با صدور کارت حضور در سینمای رسانه ها برای گردانندگان سایت های سینمایی وقت – ایران اکتور، فیلم و سینما و 30نما – ، سایت های سینمایی را هم به عنوان یک رسانه به رسمیت شناختند.

*** اولین ها

* اولین سایت سینمایی ایران
اواسط سال 1380، دو سه شماره بود که ماهنامه گزارش فیلم راه اندازی اولین سایت سینمایی ایرانی با نام «سینه لایف ایران» را در آبان 1380 نوید می داد. اما شهرام فلسفی به عنوان مدیر سایت، ایران اکتور را روز ملی سینما – 21 شهریور – سال 1380 افتتاح و عنوان اولین سایت سینمایی ایرانی را از آن خود کرد. احمد شاهوند سردبیر سینمایی ایران اکتور بود. ایران اکتور به سرعت به بانک اطلاعات فیلم ها و هنرمندان سینمای ایران تبدیل شد.
بعدها کاشف به عمل آمد که مدعیان راه اندازی سایت «سینه لایف ایران» با عدم آگاهی و دانش شان نسبت به دنیای اینترنت و مقرراتش، حتی نام دامنه cinelifeiran.com را برای سایتشان ثبت نکرده بودند و شاید عدم ثبت دامنه، دلیل اصلی عدم راه اندازی این سایت شد. در این میان نام دامنه توسط شخص دیگری به ثبت رسید و فرصت کسب لقب اولین سایت سینمایی ایرانی برای این مدعیان از کف رفت.

* اولین سایت یک بازیگر
الهام چرخنده اولین بازیگر ایرانی بود که هنگام اکران عمومی اولین فیلمش (شب یلدا، 1380) برای خود سایت شخصی راه اندازی کرد. این سایت (www.Echarkhandeh.com) نیمه دوم سال 1380 و به بهانه اکران شب یلدا (کیومرث پوراحمد) توسط گردانندگان ایران اکتور طراحی، اجرا و معرفی شد.

* اولین سایت یک فیلم
آب و آتش، سگ کشی و رخساره هم اولین فیلم هایی بودند که هنگام اکران عمومی شان (سال 1380) صاحب سایت اختصاصی می شدند. سایت آب و آتش را حوزه هنری و سایت فیلم های سک گشی و رخساره را گردانندگان ایران اکتور راه اندازی کردند.

* اولین سایت یک دفتر تولید
سایت هدایت فیلم که با نام دامنه (www.hedayatfilm.net) در تاریخ 22 خرداد سال 1380 به ثبت رسیده است، عنوان اولین سایت سینمایی یک دفتر تولید سینمایی را به نام خود ثبت کرد. این سایت همچنان بعد از سالها فعال است و اطلاعات آثار تولیدی هدایت فیلم را معرفی کرده و همزمان با اکران این آثار پرونده قابل اعتنایی از آنها به مخاطب ارائه می کند.

* اولین سایت یک نشریه سینمایی
سایت هفته نامه سینما جهان اولین سایت یک نشریه سینمایی بود که در طول حیات این نشریه، سایت موفقی به حساب می آمد. با توقیف این نشریه، سایت آن هم مسدود شد.

* اولین خبرگزاری سینمایی
اولین خبرگزاری سینما و هنر ایران با نام ایفاپرس همزمان با آغاز بیست و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر (بهمن 1381) به مدیریت سیدغلامرضا موسوی راه اندازی شد. این پایگاه که آخرین اخبار سینمایی، یادداشت، گزارش، گفت و گو و ... را به آدرس www.ifapress.com ارائه می کرد، نتوانست در فضای سایبر دوام بیاورد و خیلی زود از صحنه مجازی محو شد. بعدها همزمان با آغاز سال میلادی 2007، اولین خبرگزاری اختصاصی سینمای ایران با نام فیلم نیوز (www.FilmNews.ir) توسط گردانندگان سی نت و به سردبیری احمد شاهوند و همراهی علی نعیمی راه اندازی شد. این پایگاه که در بخش خصوصی اداره می شود، با هدف ایجاد پایگاهی صرفا خبری به عنوان مرجع قابل اعتمادی از رویدادهای سینمای ایران و جهان پایه گذاری شد.

* اولین سایت یک سینما
اولین سینمایی که صاحب سایت اختصاصی شد، سینما عصر جدید بود. دامنه این سایت (www.asre-jadid.net) اواخر سال 2002 میلادی ثبت شده است. در این سایت که همچنان فعال است کاربران می توانند برنامه هر سه سالن را مشاهده و از طریق سیستم رزرو آن لاین بلیط تهیه کنند. مدتی است که در صفحه معرفی فیلم های هر سالن پوستر فیلم مربوطه نمایش داده نمی شود و این تنها ضعف این سایت است.

* اولین مجله اینترنتی سینمایی
در مردادماه سال 1382 اولین مجله سینمایی ایران با نام سی نت راه اندازی شد. گروهی از وب لاگ نویسان جوان در دومین جشنواره فیلم کوتاه موج که در کیش برگزار می شد تصمیم گرفتند که به پشتوانه تجربه احمد شاهوند اولین مجله سینمایی الکترونیکی ایران را راه اندازی کنند. سی نت ابتدا چندین وب لاگ بهم پیوسته بود که در عرض دو ماه تبدیل به یک سایت مستقل شد. سی نت ابتدا به شکل هفته نامه ارائه می شد اما به تدریج شکل و شمایل ارائه اش روزانه شد. ابتدا مریم سپاسی سردبیر سایت بود که در ارائه دوباره سایت در آبان ماه همان سال احمد شاهوند به عنوان سردبیر، اداره سایت را بر عهده گرفت.

* اولین سایت شبکه ویدیویی
موسسه رسانه های تصویری، اولین شبکه ویدیویی بود که برای خود یک سایت اختصاصی راه اندازی کرد: www.rasaneha.com. دامنه این سایت اواخر سال 1382 به ثبت رسیده است.

* اولین سایت فیلم کوتاه
در سال 1383 اولین پایگاه خبری فیلم کوتاه با عنوان خبر فیلم کوتاه (www.shortfilmnews.com) و با دلیل احساس نیاز به یک پایگاه خبری که به شکل تخصصی اخبار، اطلاعات و البته دیدگاه‌ها و تحلیل‌های کارشناسان را در زمینه فیلم کوتاه در مرکز توجه قرار دهد، توسط مرجان ریاحی راه اندازی شد.

* اولین سایت فیلم مستند
اولین پایگاه مستند کشور هم توسط یک منتقد و یک مستندساز با عنوان پیک مستند ایران (www.peykemostanad.com) ابتدای سال 1386 راه اندازی شد. روبرت صافاریان و پیروز کلانتری در رابطه با راه اندازی این پایگاه می گویند: ما، دو تن از علاقه‌مندان سینمای مستندیم که سال‌هاست از دور و نزدیک دستی در این گونه از سینما داریم؛ درباره سینمای مستند بحث می‌کنیم، می‌نویسیم، فیلم مستند می‌سازیم و می‌کوشیم جذابیت‌های این بخش از سینما را به سینمادوستان بشناسانیم و مسائل این سینما و معضلات مشخص آن را از دید خودمان تحلیل کنیم. با این سایت، ما نیز به رسم روزگار، آن لاین می‌شویم. در واقع، این سایت ادامه همان کاری است که سال‌هاست داریم می‌کنیم، با این امید که از مزایای آنلاین شدن هم بهره بگیریم. به گمان ما مهم‌ترین مزیت آن لاین شدن تسهیل مشارکت بازدیدکنندگان (خوانندگان) در سایت است.

* اولین سایت جستجوی بازیگران
سایت فتو بازیگر (www.photobazigar.com) با مدیریت بابک برزویه عکاس برجسته و قدیمی سینمای ایران به عنوان نخستین پایگاه حرفه ای انتخاب بازیگر از طریق عکاسی از چهره ی فرد مورد نظر، با شیوه ها و متد نوین با نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران تابستان سال 1388 راه اندازی شد.
این سایت همانطور که در بخش "درباره ما" آمده است، بر آن است تا با عکاسی از چهره ی دوست داران بازیگری و ایجاد بانک اطلاعاتی جامع، ضمن استعدادیابی ومعرفی چهره های ناشناخته، با جلوگیری از هرگونه سو استفاده ی جنبی، بستری سالم و مطمئن برای راهیابی آنان به عرصه ی سینمای ایران فراهم سازد.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هفتم فروردین 1389ساعت 19:56  توسط تیم آریا  | 

میلانی: «تسویه حساب» را باید زیر 13 ساله‌ها ببینند

Image
 

تهمینه میلانی، کارگردان فیلم سینمایی «تسویه حساب» با اشاره به تعیین محدودیت سنی برای تماشاگران فیلم تاکید کرد این محدودیت باید از بین برود.

 

فیلم‌سینمایی «تسویه‌ حساب» عصر روز گذشته سه​شنبه 24 فروردین‌ماه در فرهنگسرای انقلاب به نمایش در آمد و پس از آن با حضور تهمینه میلانی کارگردان، مهناز افشار و لادن مستوفی بازیگران، اسحاق خانزادی صدا‌بردار و مجید شجاعی منتقد حاضر در جلسه مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

تهمینه میلانی در این جلسه ساخت «تسویه‌ حساب» را ادای دین خود به زنانی که قربانی آسیب‌های اجتماعی هستند دانست و یادآور شد: «هفت یا هشت سال پیش به‌دلیل ساخت فیلمی سیاسی به‌نام «نیمه پنهان» هشت روز زندانی شدم و دراین مدت با فردی آشنا شدم که نوع شخصیت و درد ‌دل‌های او مرا متحیر می‌کرد. فردی که مدام از «تسویه‌ حساب» صحبت می‌کرد. پس از این‌که آزاد شدم مدتی به مطالعه‌ میدانی بر روی زنان بزهکار پرداختم و متوجه شدم که نسبت به بسیاری از آنها کم‌لطفی می‌شود. اکنون هم با ساخت این فیلم قصد داشتم به نوعی به زنانی که قربانی ناهنجاری‌های اجتماعی هستند، ادای دین کنم و به آنها بگویم که من شما را می‌بینم، فقط کاری از دستم برنمی‌آید.»

کارگردان «تسویه‌حساب» هم‌چنین به نمایش ندادن این فیلم برای افراد زیر 13 سال اشاره کرد و گفت: «می‌گویند بهتر است این فیلم را افراد کمتر از 13 سال نبینند، اما من فکر می‌کنم که اتفاقاً باید آنها هم این فیلم را ببینند، چرا که به‌ هرحال متاسفانه بحث تجاوز در جامعه‌ ما وجود دارد و شاید اگر این افراد فیلم را ببینند، راحت‌تر در چنین مواردی بتوانند صحبت‌ کنند.»

تهمینه میلانی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه «تسویه‌ حساب» طنز تلخی است تصریح کرد: «اگرچه در ابتدای فیلم مخاطب به‌دلیل موقعیت‌ها کمی می‌خندد،اما با این وجود در این فیلم مسائلی مطرح می‌شود که افراد حتماً درباره آن​ها صحبت می‌کنند. روندی که باید برای همه‌ فیلم‌ها وجود داشته باشد و فیلم بگونه‌ای باشد که پس از ساخته شدن بحث و گفت‌وگویی را بوجود آورد.»

تهمینه میلانی درباره پایان «تسویه‌ حساب» هم عنوان کرد: «دوست داشتم که مخاطب با امید از سالن خارج شود.»

میلانی در ادامه این نشست درباره‌ نقد‌های منفی متعددی که درباره‌ «تسویه‌ حساب» و یا ساخته‌های قبلی او نوشته‌ می‌شوند عنوان کرد:  «فکر نکنید که وقتی این نقد‌ها را می‌خوانم ناراحت می‌شوم. برعکس من همواره پس از خواندن این نقد‌ها می‌گویم چقدر خوب که عده‌ای نسبت به فیلم واکنش نشان می‌دهند، چرا که به هرحال همین مسئله نشانگر آن است که فیلم بر روی افراد تاثیر گذاشته است.»

مهناز افشار یکی‌ از بازیگران «تسویه ‌حساب» هم در این جلسه به ذکر نکاتی درباره‌ کار با میلانی پرداخت و گفت: «برای این فیلم چندین‌بار به زندان‌ها رفتیم و سعی کردیم افراد مختلفی که دچار چنین مشکلاتی هستند را از نزدیک ببینیم.»

لادن مستوفی دیگر بازیگر این فیلم هم به توقیف سه‌ساله «تسویه ‌حساب» اشاره کرد و اظهار کرد: «خوشحالم که این فیلم پس از سه ‌سال هنوز تاثیر‌گذار است و می‌تواند حرفی برای گفتن داشته باشد.»

اسحاق خانزادی هم گفت: «تنها کارگردانی که با تمام وجود دوستش دارم و برایش کار می‌کنم میلانی است، چرا که او دردهای جامعه را می‌داند و برای مردم کار می‌کند.»

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و پنجم فروردین 1389ساعت 19:49  توسط تیم آریا  | 

آمار فروش نوروزی فیلم​​های سینمایی اعلام شد

آمار فروش نوروزی فیلم​​های سینمایی اعلام شد

 
فیلم «پوپک و مش‌ ماشاالله» به کارگردانی فرزاد موتمن، در دو روز اول اکرانش 60 میلیون تومان فروخت.علی سرتیپی مدیر پخش فیلمیران در گفت‌وگو با ایسنا، فروش این فیلم را فوق‌العاده خواند و گفت: ««پوپک و مش‌ ماشاالله» به عنوان تنها اثر کمدی درحال اکران 25 سینما در اختیار دارد و در مقایسه با فروش سایر فیلم‌ها، استقبال بسیارخوبی از آن شده به طوری‌که شب گذشته در سینما «آزادی» پنج میلیون فروش داشته است.»

او فروش دو فیلم « طهران تهران» داریوش مهرجویی و مهدی کرم پور و «هیچ» عبدالرضا کاهانی را 100 میلیون اعلام کرد و اظهار داشت: «اکران این دو فیلم بعد از 15 روز ادامه دارد که روند فروش آنها خوب و روبه‌ رشد بوده است.»

مصطفی شایسته مدیر پخش هدایت‌فیلم نیز فروش فیلم «تسویه حساب» ساخته تهمینه میلانی را که در 23 سینما نمایش دارد، بعد از 15 روز 243 میلیون تومان اعلام کرد.

عبدالله علیخانی تهیه‌کننده و پخش‌کننده «سلام بر عشق» به کارگردانی اصغر نعیمی هم فروش این فیلم را بعد از 15 روز در 25 سینما 160 میلیون تومان اعلام و پیش‌بینی کرد که فروش آن از شنبه بهتر شود.

این آمار فروش تا شب  12 فروردین ماه از سوی پخش‌کنندگان و تهیه‌کنندگان فیلم‌ها اعلام شده است.

+ نوشته شده در  شنبه چهاردهم فروردین 1389ساعت 13:58  توسط تیم آریا  | 

تسویه حساب غیرخانوادگی ترین فیلم سینمایی ساخته شده بعد از انقلاب

تسویه حساب با مردان خیابانی در حضور خانواده

 
توحید ابراهیمی در الف نوشت:

غیرخانوادگی ترین فیلم سینمایی ساخته شده بعد از انقلاب در حالی بدون درجه بندی سنی بر پرده نوروزی سینماهای کشور اکران شده است که مسوولان اجرایی و فرهنگی کشور از لزوم ایجاد فضای فرهنگی و آشتی دوباره خانواده ها با سینما صحبت می کنند."تسویه حساب"، ساخته نسبتا خوب تهمینه میلانی فیلمی است آسیب شناسانه درباره بزه های اجتماعی که می کوشد به مسایل مرتبط با زنان خیابانی، دختران فراری، مردان متقاضی سکس در محیطی فراتر از چارچوب خانواده و ... بپردازد. فیلم با نگاهی درمانگر و البته در بسیاری از اوقات شعارگونه و فمینیستی تلاش می کند دردهای زنان خیابانی و ظلمی که قشر مردان ویژه اتومبیل سوار و حتی جامعه بر زنان ویژه روا می دارند را به تصویر کشد.

اما آنچه فراتر از خود فیلم و محتوای آن به شدت بر نمایش عمومی آن سنگینی می کند، نمایش آن بدون کوچکترین درجه بندی سنی است. کافی است یکبار با یا بدون خانواده به تماشای فیلم بروید تا عرق شرم پدران و مادرانی را ببینید که از همراه کردن دختر و پسر 10-12 ساله خود برای تماشای فیلم به شدت احساس پشیمانی می کنند.

مسوولان سینمایی و فرهنگی کشور در حالی به کرات از قهر مردم از سینمای غیرخانوادگی دوران موسوم به اصلاحات گلایه کرده و اعلام کرده اند تلاش می کنند سینما را برای آشتی دوباره خانواده ها با سینما و خانوادگی تر کردن فیلم ها آماده کنند که تسویه حساب زنانه تهمینه میلانی با مردان خیابانی به صحنه قهر خانواده ها از سینما تبدیل شده است.

انگیزه و اراده پشت اکران بدون درجه بندی چنین فیلم هایی، چه انگیزه ای سیاسی و برای ترسیم فضای باز و سهل گیرانه از سیاست های سینمایی دولت باشد و چه صنفی - مالی، برای جلوگیری از کاستن از فروش فیلم، در هر حال نه اخلاقی است و نه حرفه ای. اخلاقی نیست چرا که به قهر خانواده ها از سینماها خواهد انجامید و حرفه ای نیست چراکه در میان مدت و بلندمدت به کاهش فروش سایر فیلم ها خواهد انجامید.

مشخص نیست آیا جناب وزیر فرهنگ و ارشاد و مسوول سینمایی این وزارت خانه حاضرند پسر و دختر زیر 15 سال خود را همراه خود به تماشای چنین فیلم هایی ببرند یا این مسئله را فقط برای دیگر خانواده ها می پسندند؟

چاره کار صد البته در توقیف نیست. بسیاری از اوقات فیلمهای اینچنینی را می توان با درجه بندی مناسب مخاطب به روی اکران فرستاد که هم تهیه کننده فیلم متضرر نشود و هم کارگردان و نویسنده اگر قصد درمانگرانه ای داشته باشند، به مقصود برسند و هم نمایش عمومی فیلم تاثیر منفی بر روی خانواده ها نداشته باشد.

+ نوشته شده در  یکشنبه هشتم فروردین 1389ساعت 16:42  توسط تیم آریا  | 

بهترين‌هاي اكران سال 88 به انتخاب 101 منتقد و نويسنده سينمايي

بهترين‌هاي اكران سال 88 به انتخاب 101 منتقد و نويسنده سينمايي

خبرگزاري فارس: 101 منتقد و نويسنده سينمايي بهترين‌هاي اكران سينماها در سال 88 را در رشته‌هاي مختلف انتخاب كردند.


به گزارش خبرگزاري فارس، با پايان برنامه نمايش عمومي فيلم هاي ايراني بر اساس مقررات اكران سال 88، منتقدان و نويسندگان سينمايي از بين فيلم‌هاي به نمايش در آمده ايراني از ابتداي اكران 88 تا پايان امسال بهترين هاي خود را معرفي كردند.
ذكر اين نكته ضروري است كه فيلم «به رنگ ارغوان» ساخته ابراهيم حاتمي‌كيا به دليل اين كه در جشنواره امسال به نمايش درآمده و به دليل در پيش بودن 7 هفته نمايش عمومي در سال 89 عملا آن را بايد جزو فيلم‌هاي اكران سال آينده محسوب كرد، در انتخاب‌هاي سال 88 لحاظ نشده است.
نظرسنجي حاضر براي اولين بار، از گستردگي خاصي در طيف‌هاي مختلف مربوط به عرصه نقد و نظر و خبر در حوزه سينما برخوردار است و خبرنگاران فارس به سراغ عده‌ زيادي از همكاران رسانه‌اي خود رفته‌اند. با اين وصف، اگر نام منتقدان، كارشناسان و منتقداني در اين فهرست خالي است، يا به دلايل مختلف، دسترسي به آنها ممكن نبوده و يا عده‌اي از اين افراد ترجيح داده‌اند بنا به دلايل شخصي در اين نظرخواهي شركت نكنند.
نظرسنجي سال 88 فارس از گروهي از طيف‌هاي مختلف اهالي رسانه‌ها شامل صاحبان امتياز، مديران مسئول، سردبيران، دبيران صفحات فرهنگي روزنامه‌ها، سايت‌ها و خبرگزاري‌ها، نويسندگان، خبرنگاران و منتقدان سينمايي، به شرح زير است:

نويسندگان و منتقدان سينمايي/ 33 نفر

* عليرضا سربخش
سه فيلم برتر اكران88: 1- بي‌پولي، 2- پنالتي، 3- ترديد
كارگردان سال: واروژ كريم‌مسيحي (ترديد)
انتخاب در ساير زمينه‌ها: بازيگر مرد نقش اول: شهاب حسيني (سوپر استار)، بازيگر زن نقش اول: ليلا حاتمي (بي‌پولي)، بازيگر مرد نقش مكمل: عليرضا خمسه (بيست)

* محمود گبرلو
سه فيلم برتر اكران88: 1- بي پولي، 2- هرشب تنهايي، 3- عيار 14 [و پستچي سه بار درنمي‌زند]
كارگردان سال: حسن فتحي (پستچي سه بار در نمي‌زند)
انتخاب در ساير رشته‌ها: بازيگر مرد نقش اول: بهرام رادان (بي پولي) [و محمدرضا فروتن (عيار14)]، بازيگر زن نقش اول: ليلا حاتمي (بي‌پولي)، فيلمبرداري: عيار 14، چهره‌پردازي: پستچي سه بار درنمي‌زند، فيلمنامه: بي‌پولي، طراحي صحنه: و لباس: پستچي سه بار درنمي‌زند

* پژمان لشگري‌پور
سه فيلم برتر اكران 88: 1- درباره الي، 2- عيار 14، 3- ...
كارگردان سال: اصغر فرهادي (درباره الي...)
انتخاب در ساير زمينه‌ها: بازيگران: مجموعه بازيگران فيلم «درباره الي...»

* مريم پوريامين
سه فيلم برتر اكران88: 1- پنالتي 2- بي پولي 3- ...
كارگردان سال: انسيه شاه‌حسيني (پنالتي)
انتخاب در ساير رشته‌ها: بازيگر نقش اول مرد: جمشيد هاشم‌پور (استشهادي براي خدا) و [شهاب حسيني (درباره الي...)]، بازيگر نقش مكمل مرد: اميرجعفري (بي‌پولي)، بازيگر نقش اول زن: گوهر خيرانديش (تردست)، بازيگر نقش مكمل زن: بهناز جعفري (از دوردست)، فيلمنامه: به كبودي ياس، تدوين: درباره الي...

* وحيد جليلي
سه فيلم برتر اكران88: 1- اخراجي‌ها2، 2- بي‌پولي،‌3- ...

* محمدتقي فهيم
سه فيلم برتر اكران88: 1- اخراجي‌ها2، 2- درباره الي...، 3- بي پولي
كارگردان سال: اصغر فرهادي (درباره الي...)
انتخاب در ساير رشته‌ها: بازيگر نقش اول مرد: شهاب حسيني (درباره الي... و سوپراستار) [و حامد بهداد (دلخون)]، بازيگر نقش مكمل مرد: عليرضا خمسه (بيست) [و كامبيز ديرباز (عيار 14)]، بازيگر نقش اول زن: ليلا حاتمي (بي پولي) [و نگار جواهريان (تنها دو بار زندگي مي‌كنيم)]، بازيگر نقش مكمل زن: مريلا زارعي (درباره الي...)، فيلمبرداري: حسين جعفريان (درباره الي...).
انتخاب ويژه: مرحوم پيمان ابدي (پستچي سه بار در نمي‌زند)

* حسين سلطان‌محمدي
سه فيلم برتر اكران88: 1- درباره الي... 2- كتاب قانون 3- تهران انار ندارد.
كارگردان سال: اصغر فرهادي (درباره الي...).
انتخاب در ساير رشته‌ها: بازيگر نقش اول: حامد بهداد (هر شب تنهايي)، بازيگر نقش مكمل مرد: كامبيز ديرباز (عيار14)، بازيگر نقش زن: ليلا حاتمي ( هر شب تنهايي و بي‌پولي)، بازيگر مكمل زن: مريلا زارعي (درباره الي...)، فيلمنامه: كتاب قانون، فيلمبرداري: درباره الي...، جلوه‌هاي ويژه: اخراجي‌ها2 [و پستچي سه بار نمي‌زند]، صدا: پستچي سه بار در‌نمي‌زند.

* خسرو دهقان
سه فيلم برتر اكران88: 1- ...، 2- ...، 3- ...
توضيح: فيلم‌هايي چون «درباره الي...» و «وقتي همه خوابيم» را فيلم‌هاي بدي ارزيابي مي‌كنم.

* محمد سليماني
سه فيلم برتر اكران88: 1- درباره الي... 2- وقتي همه خوابيم 3- بيست
كارگردان سال: اصغر فرهادي (درباره الي...)
انتخاب در ساير رشته‌ها: بازيگر نقش اول مرد: شهاب حسيني (درباره الي...)، بازيگر نقش مكمل مرد: صابر ابر (درباره الي...)، بازيگر نقش اول زن: گلشيفته فراهاني (درباره الي...)، بازيگر نقش مكمل زن: مريلا زارعي (درباره الي...)، فيلمنامه: درباره الي...، فيلمبرداري: درباره الي...، طراحي صحنه و لباس: پستچي سه بار در نمي‌زند
انتخاب ويژه: وقتي همه خوابيم (بهرام بيضايي)

* جواد طوسي
سه فيلم برتر اكران88: 1-درباره الي...، 2- عيار 14، 3- وقتي همه خوابيم
كارگردان سال: اصغر فرهادي (درباره الي...)

*محسن سيف
سه فيلم برتر اكران88: 1- درباره الي... ، 2- پستچي سه بار درنمي‌زند، 3- بي‌پولي
كارگردان سال: حميد نعمت‌الله (بي پولي) [و اصغر فرهادي (درباره الي...)]
انتخاب در ساير رشته‌ها: بازيگر مرد نقش اول، زن نقش اول و زن نقش مكمل: مجموعه بازيگران «درباره الي...»، بازيگر مرد نقش مكمل: اميرجعفري (پستچي سه بار درنمي‌زند) ، فيلمنامه: درباره الي...، فيلمبرداري: درباره الي... [و بي پولي]، صدا: پستچي سه بار در نمي‌زند

* روبرت صافاريان
سه فيلم برتر اكران88: 1- بيست، 2- درباره الي...، 3- بي‌پولي
كارگردان سال: اصغر فرهادي (درباره الي...)

* طهماسب صلح جو
سه فيلم برتر اكران88: 1- بيست 2- بي پولي 3- ...
كارگردان سال: عبدالرضا كاهاني (بيست)
انتخاب در ساير رشته‌ها: بازيگر نقش اول مرد: بهرام رادان (بي پولي)، بازيگر مرد نقش مكمل: عليرضا خمسه (بيست)، بازيگر زن نقش اول: ليلا حاتمي (بي پولي).
انتخاب ويژه: پرويز پرستويي (بيست)

* منصور ضابطيان
سه فيلم برتر اكران88: 1- درباره الي... 2-بيست 3- تنها دوبار زندگي مي كنيم
كارگردان سال: اصغر فرهادي (درباره الي...)
انتخاب در ساير رشته‌ها: بازيگر زن نقش اول: گلشيفته فراهاني (درباره الي...)

* پرويز نوري
سه فيلم برتر اكران88: 1- بيست، 2- تهران انار ندارد، 3- محاكمه در خيابان
كارگردان سال: مسعود كيميايي(محاكمه در خيابان) [و عبدالرضا كاهاني (بيست)]
انتخاب در ساير رشته‌ها: بازيگر مرد نقش اول: پرويز پرستويي (بيست)، بازيگر زن نقش اول: الناز شاكردوست (درميان ابرها)، بازيگر زن نقش مكمل: فرشته صدرعرفايي (بيست)، صدابرداري: بيست، فيلمنامه: بيست، طراحي صحنه: سوپراستار

* امير قادري
سه فيلم برتر اكران88: 1- درباره الي...2- عيار 14 3- بي‌پولي [و پستچي سه بار در نمي‌زند]
كارگردان سال: اصغر فرهادي (درباره الي...)
انتخاب در ساير رشته‌ها: بازيگر نقش اول مرد: محمدرضا فروتن (عيار 14) ، بازيگر نقش مكمل مرد: تمام بازيگران مرد (درباره الي...)،‌ بازيگر نقش اول زن: ليلا حاتمي (بي‌پولي)، بازيگر نقش مكمل زن: تمام بازيگران زن (درباره الي...)، فيلمنامه: درباره الي...، فيلمبرداري: درباره الي...، موسيقي: درباره الي...، صدا: درباره الي... ، جلوهاي ويژه: درباره الي...

* جبار آذين
سه فيلم برتر اكران88: 1- درباره الي... 2- بي‌پولي 3- تهران انار ندارد.
كارگردان سال: اصغر فرهادي (درباره الي...).
انتخاب در ساير رشته‌ها: بازيگر نقش اول: شهاب حسيني (درباره الي...)، بازيگر نقش مكمل مرد: صابر ابر (درباره الي...)، بازيگر نقش اول زن: گلشيفته فراهاني (درباره الي...)، بازيگر نقش مكمل زن: مريلا زارعي (درباره الي...)، فيلمنامه: بي‌پولي، موسيقي: وقتي همه خوابيم، فيلمبرداري: درباره الي...، طراحي صحنه و لباس: پستچي سه بار درنمي‌زند، صدا: وقتي همه خوابيم، جلوه‌هاي ويژه: پستچي سه بار درنمي‌زند

* عزيزالله حاجي مشهدي
سه فيلم برتر اكران88: 1- درباره الي... 2- وقتي همه خوابيم 3- عيار14.
كارگردان سال: اصغر فرهادي (درباره الي...).
انتخاب در ساير رشته‌ها: بازيگر مرد نقش اول: شهاب حسيني (سوپراستار)، بازيگر نقش مكمل مرد: عليرضا خمسه (بيست)، بازيگر نقش اول زن: ليلا حاتمي (بي‌پولي)، بازيگر نقش مكمل زن: مريلا زارعي (درباره الي...)، فيلمنامه: بيست، موسيقي: پستچي سه بار در نمي‌زند، صدا: درباره الي...، طراحي صحنه و لباس: پستچي سه بار در نمي‌زند، جلوه‌هاي ويژه: پستچي سه بار در نمي‌زند

* مهرداد حجتي
سه فيلم برتر اكران88: 1- درباره الي...، 2- تنها دو بار زندگي مي‌كنيم، 3- خاك آشنا
كارگردان سال: اصغر فرهادي(درباره الي...) [و بهنام بهزادي (تنها دوبار زندگي‌ مي‌كنيم)]
انتخاب در ساير رشته‌‌ها: بازيگر مرد نقش اول: عليرضا آقاخاني (تنها دوبار زندگي مي‌كنيم)، بازيگر زن نقش اول: نگار جواهريان (تنها دوبار زندگي مي‌كنيم)

* شهرام خرازي‌ها
سه فيلم برتر اكران88:1- درباره الي...2- خاك آشنا 3- وقتي همه خوابيم
كارگردان سال: تهمينه ميلاني (سوپراستار)
انتخاب در ساير رشته‌ها: بازيگر نقش اول: ايرج قادري (پاتو زمين نذار و پنجمين سوار سرنوشت)، بازيگر نقش مكمل مرد: حامد بهداد (محاكمه در خيابان)، بازيگر نقش اول زن: مژده شمسايي (وقتي همه خوابيم)، بازيگر نقش مكمل زن: مريلا زارعي (درباره الي...)، فيلمنامه: درباره الي...، فيلمبرداري: وقتي همه خوابيم، موسيقي: امشب، شب مهتابه، طراحي صحنه و لباس: وقتي همه خوابيم، صدا: وقتي همه خوابيم، جلوهاي ويژه: وقتي همه خوابيم.
انتخاب ويژه: تنها دو بار زندگي مي‌كنيم.

* شهاب شهرزاد
سه فيلم برتر اكران88: 1- ترديد 2- ... 3- ...
كارگردان سال: واروژ كريم مسيحي (ترديد)
انتخاب در ساير رشته‌ها: بازيگر مرد نقش اول: حميد فرخ نژاد (حريم)، فيلمنامه: درباره الي...

* عليرضا اخلاقي
سه فيلم برتر اكران 88: 1- درباره الي... 2- تنها دوبار زندگي مي‌كنيم 3- عيار 14.
كارگردان سال: اصغر فرهادي (درباره الي...)
انتخاب در ساير رشته‌ها: بازيگر نقش اول مرد: شهاب حسيني (درباره الي...)، بازيگر نقش مكمل مرد: كامبيز ديرباز (عيار 14)، بازيگر نقش اول زن: گلشيفته فراهاني (درباره الي...)، بازيگر نقش مكمل زن: مريلا زارعي (درباره الي...)، فيلمنامه: درباره الي...، فيلمبرداري: درباره الي...، صدا: درباره الي...، طراحي صحنه و لباس: درباره الي...
انتخاب ويژه: اكران فيلم «تنها دو بار زندگي مي‌كنيم»؛ اگر چنين‌ فيلم‌هايي خوب اكران ‌شود، تماشاگر به تماشاي فيلم‌هاي خوب عادت مي‌كند.

* محمود جوانبخت
سه فيلم برتر اكران 88: 1-: وقتي همه خوابيم، 2- درباره الي...، 3-...
كارگردان سال: بهرام بيضايي (وقتي همه خوابيم) [و اصغر فرهادي (درباره الي...)]
انتخاب در ساير رشته‌‌ها: بازيگر مرد نقش اول: شهاب حسيني (درباره الي...)، بازيگر زن نقش اول: گلشيفته فراهاني (درباره الي...)، بازيگر زن نقش مكمل: ترانه عليدوستي (درباره الي...)، فيلمنامه: وقتي همه خوابيم

* سعيد قطبي‌زاده
سه فيلم برتر اكران88: 1- درباره الي...، 2- تنها دو بار زندگي مي‌كنيم، 3- عيار 14
كارگردان سال: اصغر فرهادي (درباره الي...)
انتخاب در ساير رشته‌ها: بازيگر نقش اول مرد: عليرضا آقاخاني (تنها دو بار زندگي مي‌كنيم)، بازيگر نقش مكمل مرد: تمام بازيگران درباره الي...، بازيگر نقش اول زن: گلشيفته فراهاني (درباره الي...)، بازيگر نقش مكمل زن: تمام بازيگران درباره الي...
انتخاب ويژه: موسيقي حسين عليزاده در (تنها دو بار زندگي مي‌كنيم).

برای دیدن دیگر نظـــرات ادامه مطلب....


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم اسفند 1388ساعت 21:48  توسط تیم آریا  | 

«ازدواج در وقت اضافه» در برنامه اكران دوم نوروز روي پرده مي‌رود

«ازدواج در وقت اضافه» در برنامه اكران دوم نوروز روي پرده مي‌رود

خبرگزاري فارس: فيلم سينمايي «ازدواج در وقت اضافه» ساخته سعيد سهيلي در برنامه اكران دوم نوروز روي پرده سينماها مي‌رود.


به گزارش خبرنگار سينمايي فارس، به گفته «كميل سهيلي» روابط عمومي فيلم سينمايي «ازدواج در وقت اضافه»، اين فيلم در برنامه اكران دوم نوروز بعد از فيلم سينمايي «پوپك و مش ماشاالله» روي پرده سينماها مي‌رود.
همچنين سايت اين فيلم به زودي رونمايي خواهد شد.
بر اساس اين گزارش، در خلاصه داستان «ازدواج در وقت اضافه»‌ آمده است: فرهاد به همراه دوست و نامزدش براي به دست آوردن ثروت مادربزرگ قصد كشتن او را مي‌كنند، اما انگار اين مادربزرگ را به هيچ طريقي نمي‌شود از سر راه برداشت و تازه او عاشق هم مي‌شود و ...
جمشيد هاشم‌پور، ماهايا پطروسيان، مجيد صالحي، علي صادقي، بهنوش بختياري، بهاره افشاري، محمود بهرامي، مهران رجبي، ملكه رنجبر، حسن چودن، پريسا رضايي، حامد جوادي، ساديا جلالي‌پور، صديف آرميده، بهزاد اشكان، اسماعيل صديلو، اميد عليمرداني، سعيد شيري، مريم ميرحسيني، فاطمه ميرفارسي، پرستو قاسمي در اين فيلم بازي كرده‌اند.
عوامل كامل فيلم عبارتند از: نويسندگان: بهمن زرين‌پور، سعيد سهيلي، تهيه‌كننده و كارگردان: سعيد سهيلي، مدير فيلمبرداري: محمدتقي پاكسيما، تدوين: حسن ايوبي، طراح صحنه و لباس: داريوش پيرو، طراح گريم: مهين نويدي، صدابردار: عباس رستگارپور، مدير توليد: ميترا احمدي، مدير برنامه‌ريزي و دستيار اول كارگردان: كامبيز دارابي، جلوه‌هاي ويژه: داوود رسوليان، گروه بدلكاري: گروه آرسن آرنا (مهدي رحيمي، پويا نصرايي، ساعد سهيلي)، منشي صحنه: زهرا غلامي، عكاس: بهرنگ دزفولي‌زاده، روابط عمومي: كميل سهيلي، دستيار اول فيلمبردار: بهمن نادياب، دستيار صدا: مسيح سراج، مدير تداركات: عليرضا اصلاني، تصويربردار پشت صحنه: سينا سهيلي، مسعود سهيلي، گروه كارگرداني: سعيد سعيدپور، احمد صديلو، سحر اصغرزاده، صبا سهيلي، گروه فيلمبرداري: حسين اسدي، جلال زند، حسين‌علي داوودي، سيد محمد سعادت‌شريفي، همايون خاكي، بهزاد كردستي، گروه صحنه و لباس: دكور: عليرضا سليماني، صحنه: نفيسه فاضلي، عليرضا سليماني، سام عرجپور، لباس: ساديا جلالي‌پور، وجيها جلالي‌پور، گروه گريم: مجريان: مهرنوش طيبي، دانيال حقيقت، دستياران: امير مقدم، سارا سهيلي، گروه تداركات: مهران مداحيان، علي جان‌كريمي، مجتبي رضائيان، صادق زماني‌آويني، حمل و نقل: اسماعيل صديلو، رضا اكبري، علي بيگلري، علي رهنما، محمد صفري، مجتبي تبريزي، بازيگران: جمشيد هاشم‌پور، ماهايا پطروسيان، مجيد صالحي، علي صادقي، بهنوش بختياري، بهاره افشاري، محمود بهرامي، مهران رجبي، ملكه رنجبر، حسن چودن، پريسا رضايي، حامد جوادي، ساديا جلالي‌پور، صديف آرميده، بهزاد اشكان، اسماعيل صديلو، اميد عليمرداني، سعيد شيري، مريم ميرحسيني، فاطمه ميرفارسي، پرستو قاسمي.

+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم اسفند 1388ساعت 20:50  توسط تیم آریا  | 

یازدهمین جشن " دنیای تصویر " با حضور ستارگان - (2)

یازدهمین جشن " دنیای تصویر " با حضور ستارگان  - (2)

 

EDV.blogfa.com | گزارش تصویری/یازدهمین جشن دنیای تصویر با حضور ستارگان سینما-2

 
 
(60 عكس)   در   " ادامه مطلب "

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم اسفند 1388ساعت 18:17  توسط تیم آریا  | 

هيچ، طهران‌تهران، تسويه حساب، پوپك... و سلام بر عشق در اكران نوروز89

هيچ، طهران‌تهران، تسويه حساب، پوپك... و سلام بر عشق در اكران نوروز89

خبرگزاري فارس: سخنگوي جديد شوراي صنفي نمايش گفت: قرارداد فيلم‌هاي پوپك و مش‌ماشاءالله، تسويه حساب، هيچ، طهران - تهران و سلام بر عشق براي اكران نوروزي ثبت شد.


علي سرتيپي سخنگوي شوراي صنفي نمايش در گفت‌وگو با خبرنگار سينمايي فارس در مورد جلسه امروز اين شورا، گفت: جلسه امروز با حضور 9 نفر از اعضاي شورا برگزار شد و در ابتداي اين جلسه محمدمهدي عسگرپور مديرعامل خانه سينما در مورد آيين‌نامه اكران 89 صحبت‌هايي داشت.
پس از آن انتخابات شوراي صنفي نمايش انجام شد و در نتيجه آن مهدي كرم پور به عنوان رئيس، غلامرضا فرجي به عنوان نايب رئيس و من به عنوان سخنگوي شوراي صنفي نمايش براي سال 89 انتخاب شديم.
وي افزود: در ادامه اين جلسه قرارداد فيلم‌هاي پوپك و مش‌ماشاالله، تسويه حساب، هيچ، طهران - تهران و سلام بر عشق براي اكران نوروزي ثبت شده‌اند كه اين فيلم‌ها با توجه به قراردادهاي قبلي به نوبت در گروه‌هاي سينمايي اكران مي‌شود.
وي در پاسخ به سئوال فارس در مورد آيين‌نامه اكران 89 گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي آيين‌نامه اكران 89 را براي ما فرستاده است اما نقطه نظراتي از طرف شوراي صنفي نمايش در مورد اين آيين نامه وجود دارد كه بايد با تعامل با يكديگر به نقطه مشتركي در اين مورد برسيم و اميدوارم تا هفته آينده اين آيين‌نامه به شكل قطعي تصويب شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم اسفند 1388ساعت 21:30  توسط تیم آریا  | 

اكبر عبدي و ميرطاهر مظلومي در سومين فيلم محمدجواد كاسه‌ساز

اكبر عبدي و ميرطاهر مظلومي در سومين فيلم محمدجواد كاسه‌ساز

خبرگزاري فارس: فيلمبرداري سومين ساخته بلند سينمايي محمد جواد كاسه‌ساز با نام «نفر دهم» به تهيه كنندگي جمال گلي و با بازي اكبر عبدي و ميرطاهر مظلومي در شهرك غرب ادامه دارد.


جمال گلي تهيه كننده تازه ترين ساخته محمدجواد كاسه ساز در گفت‌وگو با خبرنگار سينمايي فارس گفت: فيلمبرداري فيلم سينمايي «نفر دهم» به كارگرداني محمد جواد كاسه‌ساز را از اوايل هفته گذشته با ضبط صحنه‌هاي داخلي خانه ناصر (اكبر عبدي) در بهار شمالي شروع كرديم. گروه از شب گذشته ضبط فصل‌هاي شبانه فيلم را در خيابان‌هاي شهرك غرب آغاز كردند.
وي ادامه داد: 25 جلسه فيلمبرداري براي اين كار در تهران پيش بيني‌ شده است كه اميدواريم بتوانيم تا اواخر اسفندماه فيلمبرداري را به اتمام برسانيم. تدوين همزمان فيلم نيز به تازگي توسط افشين عليزاده آغاز شده است و ساخت موسيقي را نيز اميد كرامتي برعهده گرفته است.
طنز اجتماعي «نفر دهم» را عباس مراديان نوشته است و داستان مردي به نام ناصر را روايت مي‌كند كه در پي درخواست غيرمنتظره نادر مامور به پيدا كردن قلبي براي پدر نادر مي‌شود. او مي‌بايد رضايت نه نفر از خواهندگان دريافت قلب را كه پيش‌تر از پدر نادر ثبت نام كرده‌اند، جلب كند و قلب را به پدر نادر برساند. او در دريافت رضايت نهمين نفر دچار مشكلاتي مي‌شود كه همين امر بستر ماجراهاي اين فيلم را فراهم مي‌كند.
اكبر عبدي (ناصر)، ميرطاهر مظلومي (نادر)، نفسيه روشن، شمسي فضل‌اللهي ، كامران فيوضات، محمود بهرامي، هاشم روحاني نقش‌هاي اصلي فيلم را برعهده دارند.
تعدادي از عواملي كه در ساخت فيلم همكاري دارند، عبارتند از:
نويسنده فيلمنامه: عباس مراديان/ كارگردان: محمدجواد كاسه ساز/ تهيه كننده: جمال گلي/ مدير فيلمبرداري: فرشاد خالقي/ صدابردار: وحيد سلطاني/ طراح گريم: مهري شيرازي/ طراح صحنه و لباس: اميرحسين غلامي/ مدير توليد: محمد صنعتي/ دستيار تهيه: عباس خوش‌آهنگ/ جانشين تهيه: اميد حسيني/ تدوين: افشين عليزاده/ موسيقي: اميد كرامتي/ دستيار اول كارگردان و برنامه ريز: سيد مهدي فرح‌پور/ دستيار دوم كارگردان: داود خيام/ عكس: محمدهادي آخوندي/ مدير تداركات: حسين روزبهاني
«نفر دهم» پس از «پروانه‌اي در مه» و «محافظ» سومين فيلم سينمايي محمدجواد كاسه ساز به شمار مي‌آيد.

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم اسفند 1388ساعت 21:28  توسط تیم آریا  | 

ده‌نمكي: پيش‌توليد «اخراجي‌ها3» بهار 89 آغاز مي‌شود

ده‌نمكي: پيش‌توليد «اخراجي‌ها3» بهار 89 آغاز مي‌شود

خبرگزاري فارس: نويسنده و كارگردان فيلم سينمايي «اخراجي‌ها3» از آغاز پيش توليد جدي اين فيلم در بهار 89 خبر داد.


«مسعود ده‌نمكي» در گفت‌وگو با خبرنگار سينمايي فارس با اعلام مطلب فوق اظهار داشت: پس از صدور پروانه ساخت «اخراجي‌ها3» توسط معاونت سينمايي، قرار بود بلافاصله پيش توليد كار آغاز شود اما به دليل آن كه درگير ساخت سريال «دارا و ندار» هستم، اين موضوع به پايان ساخت اين سريال موكول شد.
ده‌نمكي افزود: البته كارهاي مقدماتي «اخراجي‌ها3» تا حدودي انجام شده است اما پيش توليد جدي كار منوط به پايان ساخت «دارا و ندار» است و به اين ترتيب، پيش توليد «اخراجي‌ها3» بهار 89 آغاز مي‌شود.
اين كارگردان سينما خاطرنشان كرد: در «اخراجي‌ها3» قصد دارم به مسائل و مشكلات اخراجي‌ها پس از جنگ و جامعه امروز بپردازم و اين فيلم از طنز تلخي برخوردار خواهد بود كه فكر مي‌كنم با توجه به استقبال مردم، به طور حتم «اخراجي‌ها3» پرمخاطب‌ترين فيلم از سه‌گانه «اخراجي‌ها» خواهد بود.
اين كارگردان كه در حاضر مشغول ساخت سريال نوروزي «دارا و ندار» است، پيش از اين با اشاره با اين كه 30 درصد از درآمد‌هاي اين فيلم صرف تدوين «فرهنگنامه اسارت و آزادگان» خواهد شد، به فارس گفته بود: با استقبال احتمالي مخاطبان از «اخراجي‌ها3» و درآمد‌هاي احتمالي آن، قصد دارم تدوين اين فرهنگنامه جامع را به پايان برسانم.
وي ادامه داد: تحقيق و نگارش اين مجموعه 15سال به طول انجاميده است و در گردآوري آن بيش از 40 نفر از محققان و پژوهشگران عرصه دفاع مقدس همكاري داشته‌اند و طي 5 سال آتي، به مرور اين فرهنگنامه 60 جلدي منتشر خواهد شد.

+ نوشته شده در  یکشنبه شانزدهم اسفند 1388ساعت 21:29  توسط تیم آریا  | 

فيلم 2012 در سينما فرهنگ روي پرده مي‌رود

فيلم 2012 در سينما فرهنگ روي پرده مي‌رود

خبرگزاري فارس: فيلم 2012 ساخته رولند امريخ در يكصدمين نشست كانون فيلم معناگرا، روز جمعه چهاردهم اسفندماه سال جاري در سالن شماره دو سينما فرهنگ به نمايش درمي‌آيد.


به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي بنياد سينمايي فارابي، جلسه پرسش و پاسخ اين نشست (كه هر دو هفته يك بار توسط حوزه سينماي معناگراي فارابي برگزار مي‌شود) پس از نمايش فيلم با حضور دو نفر از منتقدان و كارشناسان سينما برگزار مي‌شود.
فيلم 2012 به كارگرداني رولند امريخ، اثري عظيم درباره آخرالزمان است. امريخ پيشتر نيز دو فيلم با اين مضمون يعني فيلم‌هاي «روز استقلال» و «روز پس از فردا» را ساخته است.
فيلم 2012 با صحنه‌هايي از ارتعاشات عظيم و غيرعادي خورشيد آغاز مي‌شود. يك محقق در سال 2009 تاثير اين ارتعاشات بر هسته مركزي زمين را بررسي مي‌كند و متوجه مي‌شود كه اين ماجرا، به فوران زمين و ويراني تمدن بشري مي‌انجامد. او اتفاقاتي را كه در سال 2012 در جهان روي مي‌دهد، پيش‌بيني مي‌كند. فيلم 2012 در وهله نخست يك فيلم سرگرم‌كننده است كه با وجود جلوه‌هاي بصري شگفت‌انگيز، اتفاقات هولناك و فرار معجزه آساي قهرمان اصلي آن، بيننده را سرگرم مي‌كند.
نمايش اين فيلم از ساعت 10 صبح در سالن شماره2 ، سينما فرهنگ آغاز مي‌شود و بعد از نمايش نشست نقد و بررسي برگزار خواهد شد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم اسفند 1388ساعت 22:41  توسط تیم آریا  | 

نمایش فیلم "شب" صدرعاملی در خانه فیلم بلگرد صربستان

نمایش فیلم "شب" صدرعاملی در خانه فیلم بلگرد صربستان
فیلم‌های "شب" به کارگردانی رسول صدرعاملی، "آفتاب بر همه یکسان می‌تابد" و "گراناز" ساخته عباس رافعی در خانه فیلم بلگرد صربستان به نمایش در می‌آیند.

به گزارش خبرگزاری مهر، اداره کل تامین برنامه و رسانه بین‌الملل اعلام کرد فیلم‌های "شب"، "آفتاب بر همه یکسان می‌تابد" و "گراناز" در هفته فیلم ایران که از 9 تا 15 اسفندماه در خانه فیلم بلگراد صربستان برگزار می‌شود، به نمایش در می‌آید.

فیلم "شب" و "گراناز" محصول شبکه یک و "آفتاب بر همه یکسان می‌تابد" از آثار شبکه جهانی سحر است.

+ نوشته شده در  شنبه هشتم اسفند 1388ساعت 23:2  توسط تیم آریا  | 

"پایان دو" فردا به پایان می‌رسد

"پایان دو" فردا به پایان می‌رسد
فیلمبرداری فیلم سینمایی "پایان دو" به کارگردانی یعقوب غفاری روز یکشنبه نهم بهمن 88 به پایان می‌رسد.

به گزارش خبرنگار مهر، گروه تولید این فیلم هم اکنون در موزه امام علی (ع) در حال گرفتن سکانس‌های از  فیلم هستند و سکانس‌ پایانی این کار نیز با حضور تمام بازیگران در جاده چالوس گرفته می‌شود. هنوز برای مراحل فنی با شخص خاصی قرارداد بسته نشده است.

 

"پایان دوم" اولین فیلم بلند سینمایی یعقوب غفاری است که  در آن آنا نعمتی، دانیال عبادی، زیبا بروفه، مجید یاسر، مهدی فقیه و یعقوب غفاری و... بازی می کنند. در خلاصه این فیلم آمده است: رویا وعشق، عشق و آرمان، آرمان و زمان، زمان و وصل، وصل و هجر، هجر و پایان، پایان و امید همه روایتگر داستان فیلم هستند.

 فیلبرداری این فیلم برعهده محمود کلاری، تهیه کنندگی محسن علی‌اکبری و علی غفاری و محصول موسسه تصویرگران هفت آسمان و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است.

+ نوشته شده در  شنبه هشتم اسفند 1388ساعت 23:1  توسط تیم آریا  | 

دستگیری ریگی فیلم سینمایی میشود

 دستگیری ریگی فیلم سینمایی میشود

 
سوره سينما اعلام كرد؛ در پي توافق مديران مؤسسه سينمايي سوره با معاونت سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با توجه به دستگيري "عبدالمالك ريگي " سركرده گروهك تروريستي جندالله توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) و پيچيدگي و ابعاد مختلف بازداشت اين جنايتكار تروريست، مؤسسه سوره داستان دستگيري و نقش دستگاه هاي جاسوسي برخي كشورها در حمايت و هدايت وي و گروهك تروريستي جندالله را در قالب يك فيلم بلند سينمايي به تصوير خواهد كشيد.
اين گزارش حاكيست، توافق اوليه درخصوص توليد اين فيلم صورت گرفته و طي روزهاي آتي عوامل آن مشخص و فهرست اسامي آنان به تدريج اعلام خواهد شد.شايان ذكر است، "عبدالمالك ريگي " روز گذشته سه شنبه 14 اسفندماه سال جاري پس از انجام كشتار و جنايات بسيار نسبت به مردم بي گناه و نيز برخي از پرسنل نيروي انتظامي و نظامي جمهوري اسلامي ايران طي يك برنامه ريزي اطلاعات و امنيتي پيچيده طي عملياتي غافلگيرانه سرانجام به دام نيروهاي امنيتي ايران افتاد.

+ نوشته شده در  جمعه هفتم اسفند 1388ساعت 17:43  توسط تیم آریا  | 

نوروز 89 «افراطي‌ها» به‌جاي «اخراجي‌ها»

نوروز 89 «افراطي‌ها» به‌جاي «اخراجي‌ها»

خبرگزاري فارس: دست‌اندركاران فيلم «افراطي‌ها» درصددند اين فيلم را به عنوان برنامه دوم عيد نوروز 89 روانه اكران سينماها كنند.


به گزارش خبرگزاري فارس، روابط عمومي اين فيلم اعلام كرد: نوروز 88 در حالي فيلم «اخراجي‌ها2» اكران شد كه دو گروه سينمايي براي اكران آن در بحث و جدل بودند و اكران اخراجي‌ها باعث شد تا مؤسسات پخش فيلم‌ به اين نتيجه برسند كه نوروز بهترين فصل اكران فيلم است و حالا در نوروز 89 كه مسعود ده‌نمكي سريالي را براي شبكه 5 آماده پخش دارد، فيلمي تحت عنوان «افراطي‌ها» به عنوان برنامه دوم اكران عيد، بر پرده سينما مي‌نشيند.
«افراطي‌ها» آخرين ساخته «جهانگير جهانگيري» است كه در آن اكبر عبدي، رضا شفيعي‌جم، فتحعلي اويسي، علي اوسيوند، ارژنگ اميرفضلي، يوسف صيادي، مجيد سعيدي، اميد ميراعلايي، محمد سهرابي، مريم اميرجلالي، حديث فولادوند، رزيتا حفيظ، آزاده مهدي‌زاده و ... به ايفاي نقش پرداخته‌اند.
افراطي‌ها به ارتباطات روز چند جوان در زندان مي‌پردازد كه پس از آزادي هر يك درگير اتفاقي نو در جامعه مي‌شوند. افراطي‌ها داستاني كاملاً طنز دارد و محصول مؤسسه فرهنگي هنري شكوفافيلم به تهيه‌كنندگي داريوش بابائيان است.

+ نوشته شده در  جمعه هفتم اسفند 1388ساعت 15:34  توسط تیم آریا  | 

«چراغ قرمز» در اكران دوم بهار جايگزين «عيار 14» مي‌شود

«چراغ قرمز» در اكران دوم بهار جايگزين «عيار 14» مي‌شود

خبرگزاري فارس: تهيه‌كننده فيلم سينمايي «چراغ قرمز» از انجام مذاكرات نهايي براي اكران اين فيلم پس از «عيار 14» در گروه قدس خبر داد.


«سعيد شرفي‌كيا» در گفت‌وگو با خبرنگار سينمايي فارس با بيان مطلب فوق اظهار داشت: در حال حاضر مذاكرات نهايي براي اكران «چراغ قرمز» در عيد نوروز جريان دارد و به احتمال بسيار فراوان با پايان اكران «عيار 14»، «چرا قرمز» در گروه قدس جايگزين اين فيلم خواهد شد.
وي با اشاره به چند مورد اصلاحيه كوتاه نسبت به نسخه جشنواره بر روي فيلم گفت: «چراغ قرمز» پروانه نمايش دارد و براي اكران عمومي در حدود دو دقيقه فيلم كوتاه خواهد شد.
تهيه‌كننده «چراغ قرمز» تاكيد كرد: موارد اصلاحي توسط خودمان انجام شده و بسيار كوتاه است و در حد اصلاح صداگذاري و حدف چند ديالوگ
خواهد بود كه قرار است توسط «هدايت فيلم» پخش شود.
به گزارش فارس، داستان «چراغ قرمز» درباره بهروز جوان ساده دلي است كه در اثر اتفاقاتي درگير ماجراي يك قتل مي‌شود و اين موضوع ماجراهايي را براي او به ‌وجود مي‌آورد...
پوريا پورسرخ، الناز شاكردوست، رضا شفيعي‌جم، انوشيروان ارجمند، مجيد ياسر ، نعيمه نظام‌دوست، مينا جعفرزاده، محسن قاضي‌مرادي و عطاءالله سلمانيان بازيگراني هستند كه در دومين فيلم بلند سينمايي «علي غفاري» مقابل دوربين «حسين ملكي» رفته‌اند.
ساير عوامل «چراغ قرمز» عبارتند از:
نويسنده فيلمنامه: علي غفاري و ميلاد كزازي براساس فيلمنامه‌اي از سعيد دربندي، كارگردان: علي غفاري، مدير فيلمبرداري: حسين ملكي، صدابردار: مهران ملكوتي، تدوين‌گر: كاوه ايماني، طراح صحنه: سعيد آهنگراني، موسيقي: سعيد ذهني، طراح گريم: محسن بابايي، برنامه‌ريز و دستيار اول كارگردان: مانفرد اسماعيلي، منشي صحنه: افسانه قاسمي و عكاس: حسن ناحي.
شركت سينمايي هفت آسمان و شركت بازرگاني ريحانه مشيز سرمايه‌گذاران «چراغ قرمز» هستند.

+ نوشته شده در  جمعه هفتم اسفند 1388ساعت 15:32  توسط تیم آریا  | 

آشتیانی‌پور:برای اکران "بیداری رویاها" در تابستان برنامه‌ریزی می‌کنیم


آشتیانی‌پور :برای اکران "بیداری رویاها" در تابستان برنامه‌ریزی می‌کنیم

                      

تهیه‌کننده فیلم سینمایی "بیداری رویاها" از تلاش برای برنامه‌ریزی اکران این فیلم سینمایی در تابستان خبر داد.

علی آشتیانی‌پور : نسخه اکران عمومی فیلم با نسخه‌ای که در بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر روی پرده رفت تفاوتی ندارد. فیلم را به زودی برای دریافت پروانه نمایش ارائه می‌دهیم و امیدواریم در تابستان 89 اکران کنیم.

این تهیه‌کننده ادامه داد: به دلیل فضا و حال و هوای "بیداری رویاها" برای اکران نوروزی آن برنامه‌ای نداشتیم. همه تهیه‌کنندگان و پخش‌کنندگان دوست دارند فیلمهایشان در بهترین زمان ممکن روی پرده بروند اما واقعیت اکران سینمای ایران چیز دیگری است. امیدوارم شرایط اکران مناسبی برای "بیداری رویاها" به وجود بیاید.

فیلم سینمایی "بیداری رویاها" به کارگردانی محمدعلی باشه‌آهنگر و بازی امین حیایی، هنگامه قاضیانی، امیرحسین آرمان و حمیدرضا آذرنگ در بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر روی پرده رفت. آهنگر فیلمهای سینمایی "نبات داغ"، "فرزند خاک" و "نیمه گمشده" را کارگردانی کرده است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ششم اسفند 1388ساعت 13:49  توسط تیم آریا  | 

«پسر آدم،دختر حوا» براي اكران كوتاه مي‌شود

«پسر آدم،دختر حوا» براي اكران كوتاه مي‌شود

خبرگزاري فارس: پخش‌كننده فيلم «پسر آدم،دختر حوا» از احتمال اكران آن در عيد نوروز يا خردادماه خبر داد كه مدت زمان آن براي اكران كم مي‌شود.


«منوچهر زبردست» مدير سبحان گستر در گفت‌وگو با خبرنگار سينمايي فارس با اشاره به زمان اكران فيلم «پسرآدم، دخترحوا» با توجه به صدور پروانه نمايش آن، گفت: فعلا قصد ما اين است كه فيلم را عيد نوروز به اكران در آوريم ولي هنوز مشخص نيست و احتمالا هفته آينده قطعيت پيدا مي‌كند.
وي افزود: ما رايزني‌هايي در اين باره انجام داديم ولي با توجه به شرايطي كه سينما دارد، هنوز چيزي قطعي نيست و اگر در عيد امكان اكران پيدا نكرديم، در برنامه دوم يا سوم فيلم را اكران مي‌كنيم.
پخش‌كننده فيلم «پسرآدم، دخترحوا» به فارس گفت: اگر فيلمي خوب باشد، در هر زماني فروش مي‌كند و زمان اكران برايش خيلي تعيين‌كننده نخواهد بود.
زبردست با اشاره به كوتاه شدن زمان فيلم، گفت: احتمالا زمان فيلم حدودا 5 يا 6 دقيقه كوتاه خواهد شد و با مدت زمان 2 ساعت اكران مي‌شود.
اين فيلم حدود 127 دقيقه آماده نمايش شد.
مهناز افشار، حامد كميلي، رامبد جوان، ليلا اوتادي، شيلا خداداد، فرامرز صديقي، محسن قاضي مرادي، سعيد پيردوست، عليرضا رياحي، حسين محب اهري، كيومرث ملك‌مطيعي، مهوش وقاري، فرامرز روشنايي، محمود بنفشه‌خواه، كيانوش گرامي، اردشير كاظمي و ملك شريعت‌پناهي بازيگران اين فيلم هستند.
«پسر آدم، دختر حوا» فيلمي كمدي، اجتماعي است كه به لجبازي‌هاي حرفه‌اي دو وكيل تازه كار مي‌پردازد. فيلمنامه اين فيلم را محمدرضا احمدي پيشكوهي و سعيد حاجي‌ميري نوشته‌اند.
از عوامل اين فيلم مي توان به مديرفيلمبرداري: فرج حيدري، مجري طرح و مدير توليد: آزيتا موگويي، مدير صدابرداري: بهروز معاونيان، طراح صحنه و لباس: آتوسا قلمفرسايي، طراح چهره پردازي: مهرداد مير‌كياني و عكاس: امير عابدي اشاره كرد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم اسفند 1388ساعت 14:40  توسط تیم آریا  | 

سينماهاي نمايش‌دهنده «شاعر زباله‌ها» اضافه شد

سينماهاي نمايش‌دهنده «شاعر زباله‌ها» اضافه شد

خبرگزاري فارس: سه سينما به تعداد سينماهاي نمايش‌دهنده «شاعر زباله‌ها» به كارگرداني محمد احمدي از امروز اضافه مي‌شود.


«محمد احمدي» كارگردان فيلم «شاعر زباله‌ها» در گفت‌و‌گو با خبرنگار سينمايي فارس با اشاره به افزايش تعداد سينماهاي نمايش‌دهنده آن، اظهار داشت: سه سينماي عصرجديد، ايران و موزه سينما به سينماهاي نمايش دهنده فيلم اضافه شدند.
وي افزود: تاكنون فيلم در 6 سانس به نمايش در آمد كه سينما جوان در 4 سانس كامل فيلم را اكران مي‌كند، سينما آزادي نيز قصد دارد، سانس اكران فيلم را تغيير بدهد كه اميدوارم با اين تغييرات اكران موفقي داشته باشيم.
احمدي درباره زمينه تبليغات فيلم، گفت: ما به اندازه توان‌مان براي فيلم تبليغ كرديم و تلويزيون نيز نه به اندازه باقي فيلم‌ها وي كمك شاياني در تبليغات فيلم كرده است كه جاي تشكر دارد.
وي اظهار اميدواري كرد تا با اضافه شدن سينماي عصرجديد، دانشجويان به ديدن اين فيلم بروند.
كارگردان «شاعر زباله‌ها» با بيان اين مطلب كه اين فيلم صرفا براي مخاطبان خاص نيست، گفت: من در سانس‌هاي مختلف با طيف متنوعي از مخاطبان فيلم را ديدم و تماشاگران در سطوح اجتماعي گسترده با فيلم ارتباط برقرار كردند و در پايان فيلم را تشويق كردند.
وي گفت: بارها شاهد اين بودم كه مخاطبان به دليل تبليغات دقيقي كه در مورد فيلم‌ها نشده، بليت‌شان را پس گرفته‌اند چون مخاطب آن نوع سينما نبودند، ما در مورد تبليغاتمان كاملا صادق بوده‌ايم و مخاطب خود را در نظر گرفتيم كه معلوم باشد، كه با چه فيلمي روبروست.
به گفته احمدي، پخش شهرستان اين فيلم هنوز مشخص نشده است.
فيلم داستان رفتگري است كه حين جمع آوري زباله به راز يك زن تنها پي مي‌برد و دنبال راهي است كه از زن حمايت كند.
ليلا حاتمي، فرزين محدث و محمد اسكندري بازيگران اصلي، محمد آلادپوش مدير فيلمبرداري، عبدالله اسكندري چهره پرداز، محمدرضا درويشي آهنگساز «شاعر زباله‌ها» هستند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم اسفند 1388ساعت 14:36  توسط تیم آریا  | 

«دموكراسي ...» و «آل» از معاونت سينمايي اصلاحيه گرفتند

«دموكراسي ...» و «آل» از معاونت سينمايي اصلاحيه گرفتند

خبرگزاري فارس: در حالي پروانه نمايش 5 پروژه سينمايي از سوي معاونت سينمايي صادر شده است كه دو فيلم «دموكراسي تو روز روشن» و «آل» اصلاحيه گرفته‌اند.


به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي معاونت امور سينمايي و سمعي و بصري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، جلسه شوراي صدور پروانه نمايش 35 ميليمتري درتاريخ هاي دوشنبه 3/12/88 و سه شنبه 4/12/88 در محل اداره كل ارزشيابي و نظارت تشكيل شد.
براساس اين گزارش، «پسر آدم ، دختر حوا» به تهيه كنندگي «سعيد حاجي ميري» و كارگرداني «رامبد جوان»، «هفت دقيقه تا پاييز» به تهيه كنندگي «سيدجمال ساداتيان» و كارگرداني «عليرضا اميني»، «دموكراسي تو روز روشن» ( با اصلاح) به تهيه كنندگي «محمدعلي زم» و كارگرداني «علي عطشاني» ، «كيفر» به تهيه كنندگي «سعيد سعدي» و كارگرداني «حسن فتحي» و «آل» (با اصلاح ) به تهيه كنندگي «علي معلم» و كارگرداني «بهرام بهراميان» عناوين پروژه هايي است كه از اين شورا پروانه نمايش دريافت كرده اند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم اسفند 1388ساعت 14:34  توسط تیم آریا  | 

همه چیز درباره فیلم سینمایی هر شب تنهایی

خلاصه فیلم: عطيه نويسنده و مجري يك برنامه خانوادگي راديوست. او هر روز به سؤالات شنوندگان اين برنامه پاسخ مي دهد و به آنها توصيه مي كند با همسرشان چگونه باشند تا زندگي زناشويي بهتري داشته باشند. عطيه به شهر مقدس مشهد آمده است، اما او درگير مناسبات خود و همسرش است و مشكلي دارد كه حل نشدني است و... شرکتها و عوامل مرتبط با فيلم هر شب تنهايي

  ديگر عوامل
ساير عوامل

تعدادي از بازيگران تئاتر مشهد  [با تشكر از]

عوامل فیلم:

- رسول صدرعاملي .... كارگردان
۲- دانش اقباشاوي .... دستيار اول كارگردان
۳- ميلاد صدرعاملي .... برنامه ريز
۴- عادل تبريزي .... گروه كارگرداني
۵- سهيل بيرقي .... گروه كارگرداني
۶- الهه خادمي .... گروه كارگرداني
۷- شرف نسا نيرومند .... منشي صحنه
 
گروه فيلمنامه
۱- كامبوزيا پرتوي .... نويسنده
۲- رسول صدرعاملي .... نويسنده
۳- اصغر فرهادي .... طرح اوليه داستان از
 
گروه بازيگران
۱- ليلا حاتمي ....  
۲- حامد بهداد ....  
۳- مرجان قره جه ....  
۴- محسن كريمي ....  
۵- علي بكانيان ....  
 
گروه تهيه و توليد
۱- سيدكمال الدين طباطبايي .... تهيه كننده
۲- طاهر اماني .... مدير توليد
 
گروه فيلمبرداري
۱- فرج حيدري .... مدير فيلمبرداري
۲- فريبرز سيگارودي .... دستيار اول فيلمبردار
۳- فراز حيدري .... دستيار دوم فيلمبردار
۴- سيروس كفاش .... گروه فيلمبرداري
۵- فردين ناصري .... گروه فيلمبرداري
۶- مهدي شبرو .... گروه فيلمبرداري
۷- شهروز احمدزاده .... گروه فيلمبرداري
۸- حميد شكوهي راد .... گروه فيلمبرداري
۹- عليرضا جديدي .... گروه فيلمبرداري
۱۰- رجب نوشاد .... سينه موبيل
۱۱- ابراهيم مختاري .... عكس
 
گروه تدوين
۱- بهرام دهقان .... تدوين
۲- رضا شيرواني .... دستيار تدوين
 
گروه صحنه و لباس
۱- آتوسا قلمفرسايي .... طراح صحنه و لباس
۲- نفيسه فاضلي .... گروه صحنه و لباس
۳- محمدرضا قره گوزلو .... گروه صحنه و لباس
۴- حجت اشتري .... دستيار صحنه و لباس
 
گروه صدا
۱- محمد مختاري .... صدابردار
 
گروه چهره پردازي
۱- محمدرضا قومي .... طراح چهره پردازي
۲- هادي لطفي .... چهره پرداز
۳- سارا نوري .... چهره پرداز
 
گروه تداركات
۱- امير عبدالغني .... مدير تداركات
۲- عبداله صانعي .... گروه تداركات
۳- جواد عابدين .... گروه تداركات

صحنه هایی از پشت صحنه فیلم:

صحنه هایی از فیلم:

+ نوشته شده در  سه شنبه چهارم اسفند 1388ساعت 22:56  توسط عليرضا زماني  | 

سليمان نبي(ع) نيز جهت پخش آماده مي شود ...

سليمان نبي(ع) نيز جهت پخش آماده مي شود ...

تدوين اين فيلم كه توسط محمد رضا موييني انجام شده در حال پايان است و آهنگساز فيلم «پانك چان» نيز از اواسط ماه جاري كار ساخت موسيقي فيلم را آغاز مي‌كند. مجتبي فراورده تهيه كننده اين فيلم بيش از 600 پلان جلوه‌هاي ويژه در اين وجود دارد كه انجام دادن تمام آنها كار وقت‌گيري است اما لئولو مسئول جلوه‌هاي ويژه فيلم در تلاش است تا كار به بهترين شكل ممكن انجام شود.

فيلم سينمايي «ملك سليمان» به كارگرداني «شهريار بحراني» داستان زندگي و رويدادهاي زندگي سليمان نبي(ع) را كه برگرفته از قرآن كريم است، روايت مي‌كند.

+ نوشته شده در  سه شنبه چهارم اسفند 1388ساعت 15:34  توسط تیم آریا  | 

فیلم سینمایی "سلام بر عشق" نوروز 89 اکران می‌شود.

فیلم سینمایی "سلام بر عشق" به کارگردانی اصغر نعیمی نوروز 89 اکران می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، این فیلم که از تولیدات پویا فیلم است در گروه سینمایی عصر جدید نوروز 89 در تهران و شهرستانها به روی پرده می رود. تا کنون حضور فیلم های "به رنگ ارغوان" در گروه افریقا، "تهران، طهران" آزادی و "دموکراسی توی روز روشن" استقلال برای نوروز 89 قطعی شده است.

خلاصه داستان فیلم آمده است: گذر از گذشته برای نادر تبدیل به مسیر دشواری می‌شود. طی آن وی ناچار می‌شود با حقیقت زندگی‌اش روبه‌رو شود. در فیلم "سلام بر عشق" امین حیایی، نیکی کریمی، الناز شاکردوست، آتیلا پسیانی، احمد پورمخبر، رضا آشتیانی، کامران تفتی، مختاز سائقی، ملکه رنجبر، انوشیروان نعیمی و... نقش کردند.

دیگر عوامل فیلم عبارتند از تهیه‌کنندگان: عبدالله علیخانی، حسین فرح‌بخش، مدیر فیلمبرداری: اصغر رفیعی جم، نویسنده فیلمنامه: حسن انصاریان، طراح چهره‌پردازی: عبدالله اسکندری، صدابردارهمزمان: بابک اخوان، جلوه‌های ویژه: عباس شوقی،عکاس: اکبر اصفهانی، مدیر برنامه‌ریزی: محمد آهنگرانی، مدیر تولید: حسین فرح‌بخش، روابط عمومی: فرامرز روشنایی، محصول: موسسه سینمایی پویافیلم.

+ نوشته شده در  دوشنبه سوم اسفند 1388ساعت 0:28  توسط تیم آریا  | 

اكران عمومي فيلم سينمايي «شب» ساخته «رسول صدرعاملي» به تعويق افتاد.

اكران عمومي فيلم سينمايي «شب» ساخته «رسول صدرعاملي» به تعويق افتاد.

به گزارش خبرنگار سينمايي فارس، فيلم سينمايي «شب» دهمين ساخته بلند سينمايي «رسول صدرعاملي» قرار بود اكران عمومي خود را از روز چهارشنبه در گروه سينمايي عصر جديد آغاز و جايگزين ديگر فيلم صدرعاملي «هر شب تنهايي» شود كه به دليل استقبال مطلوب مخاطبان از اين فيلم اكران «شب» تا زماني كه «هر شب تنهايي» كف فروش را داشته باشد، به تعويق افتاده است.
«هر شب تنهايي» تاكنون بيش از 320 ميليون تومان فروش داشته است.
در خلاصه داستان «شب» آمده است: گروهباني براي تحويل دادن مجرمي سابقه‌دار به زندان يكي از شهرستان‌ها، مجبور مي‌شود كه به همراه مجرم و دستبند، شبي را در مشهد بگذراند و...
عزت‌الله انتظامي، زنده‌ياد خسرو شكيبايي و امين حيايي هر يك در قالب نقش‌هايي متفاوت، در فيلم «شب» ايفاي نقش كرده‌اند.
براساس اين گزارش، «امين حيايي»‌ براي اين فيلم برنده سيمرغ بلورين بهترين بازيگر مرد نقش دوم از بيست و ششمين دوره جشنواره فيلم فجر شد.

+ نوشته شده در  دوشنبه سوم اسفند 1388ساعت 0:27  توسط تیم آریا  | 

فريد: اميدوارم «از ما بهترون» ارديبهشت 89 اكران شود

فريد: اميدوارم «از ما بهترون» ارديبهشت 89 اكران شود

خبرگزاري فارس: مهرداد فريد گفت:اميدوارم «از ما بهترون» ارديبهشت ماه در نيمه دوم اكران نوروزي به نمايش در بيايد.


مهرداد فريد در گفت‌وگو با خبرنگار سينمايي فارس، در مورد آخرين وضعيت جديدترين ساخته خود «از ما بهترون» گفت: در حال حاضر در آخرين مراحل صداگذاري فيلم هستيم و هفته آينده فيلم را براي دريافت پروانه نمايش به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ارائه مي‌دهد و پس از دريافت پروانه نمايش قصد دارم در اولين فرصت اين فيلم را اكران كنم.
وي در پاسخ به سوال فارس در مورد احتمال اكران از «از ما بهترون» در اكران نوروز گفت: علاقه زيادي دارم كه اين فيلم اكران شود اما فيلم‌هايي كه قبلا پروانه نمايش گرفته‌اند، زودتر در نوبت‌اند و قطعا اكران نوروز به ما نمي‌رسد اما اميدوارم نيمه دوم ارديبهشت ماه اين فيلم اكران شود.
رضا عطاران، الناز شاكردوست، بهنوش بختياري، ارژنگ اميرفضلي، مريم اميرجلالي، مريم سعادت، بيژن بنفشه‌خواه، برزو ارجمند، نادر سليماني، ملكه رنجبر، سيدمحمد نقيبيان و شيوا خسرومهر بازيگران «از ما بهترون» هستند.
داستان اين فيلم درباره احسان، روزنامه‌نگاري نيمه روشنفكر است كه تاكنون هر چه نوشته، مورد توجه مردم واقع نشده است تا اين ‌كه سلسله گزارش‌هايي را مي‌نويسد كه كاملا عامه‌پسند و درباره رمالي است. انتشار اين گزارش‌ها اگرچه نام احسان را به عنوان روزنامه‌نگاري موفق سر زبان مي‌اندازد، اما او را دچار دردسرهاي عجيب مي‌كند و ...
عوامل توليد فيلم «از ما بهترون» عبارتند از:
نويسنده، تهيه كننده و كارگردان: مهرداد فريد، دستيار اول كارگردان و برنامه‌ريز: علي تهراني، جانشين مديرتوليد: علي اصلاني، مدير فيلمبرداري: بايرام فضلي، تدوين: پيمان خاكسار، صدابردار: مرتضي اصلان‌زاده، طراح گريم:محمدرضا قومي، طراح صحنه و لباس: سارا سميعي.

+ نوشته شده در  یکشنبه دوم اسفند 1388ساعت 16:6  توسط تیم آریا  | 

«به رنگ ارغوان» چهار روزه 100 ميليوني شد

«به رنگ ارغوان» چهار روزه 100 ميليوني شد

خبرگزاري فارس: با اضافه شدن رقم فروش روز جمعه و شنبه «به رنگ ارغوان» اثر «ابراهيم حاتمي‌كيا»، فروش اين فيلم در چهار روز نخست نمايش، از مرز 100 ميليون تومان گذشت.


به گزارش خبرنگار سينمايي فارس، استقبال مردم از فيلم "به رنگ ارغوان " ساخته ابراهيم حاتمي‌كيا در اولين جمعه اكران اين فيلم قابل توجه بود و در برخي سينماهاي تهران، اين فيلم در سانس فوق‌العاده به نمايش درآمد.
به گفته "سيدجمال ساداتيان "، اين فيلم پس از فروش 25 ميليون و هفتصد هزارتوماني در روز اول و فروش 37 ميليون و دويست هزارتوماني در روز پنجشنبه، در روز جمعه نيز 32 ميليون تومان فروخت تا جمع فروش اين فيلم در سه روز نخست نمايش به رقمي حدود 94 ميليون و 200 هزار تومان برسد.
بر اين اساس و با احتساب فروش روز شنبه،‌ رقم فروش اين فيلم در 4 روز نخست از مرز 100 ميليون تومان گذشته است.
فيلم سينمايي "به رنگ ارغوان " درحدود 90 سينماي تهران و شهرستان‌ها اكران شده است.
اين فيلم در گروه سينمايي آفريقا، 12 هفته قرارداد اكران دارد و بر اين اساس، پس از پايان نمايش فيلم در ماه اسفند، بر اساس قرارداد، فيلم در سال 89 نيز تا حداقل 8 هفته روي پرده مي‌ماند و آن را بايد اولين فيلم اكران سال 89 محسوب كرد.

+ نوشته شده در  یکشنبه دوم اسفند 1388ساعت 16:5  توسط تیم آریا  | 

فروش «به رنگ ارغوان» در دو روز، به مرز 63 ميليون تومان رسيد

فروش «به رنگ ارغوان» در دو روز، به مرز 63 ميليون تومان رسيد

خبرگزاري فارس: فيلم سينمايي «به رنگ ارغوان» به كارگرداني «ابراهيم حاتمي‌كيا» در دو روز اول اكران خود به مرز 63 ميليون تومان رسيد.


به گزارش خبرنگار سينمايي فارس، فيلم سينمايي «عيار 14» به كارگرداني «پرويز شهبازي» در پايان هفته اول اكران خود از مرز 40 ميليون تومان گذشت.
«عيار 14» اكران خود را از هفته گذشته آغاز كرده بود كه تنها در دو روز توانسته بود 10 ميليون تومان فروش كند و با پايان تعطيلات ايام سوگواري ماه صفر عملا اكران جدي اين فيلم به هفته جاري موكول شده بود كه در عرض سه روز گذشته توانست 30 ميليون تومان فروش كند تا به رقم كلي 40 ميلون تومان در عرض يك‌هفته دست يابد.
«عيار 14» روز گذشته بيش از 8 ميليون تومان فروش داشته است.
سال گذشته «عيار 14» يكي از فيلم‌هاي برگزيده منتقدان سينمايي در جشنواره بيست و هفتم فيلم فجر بود و از سوي داوران جشنواره نيز «سيمرغ بلورين جايزه ويژه هيأت داوران»‌ را به دست آورد.
بنا به گزارش فارس، در اين فيلم «محمدرضا فروتن» و «كامبيز ديرباز» نقش‌هاي اصلي را بازي مي‌كنند و پوريا پورسرخ، مهشيد افشار‌زاده، مينا ساداتي و بهرنگ علوي ديگر بازيگران آن هستند.

* عبور «هرشب تنهايي» از مرز 320 ميليون
بر اساس اين گزارش، همچنين فيلم سينمايي «هر شب تنهايي» به كارگرداني «رسول صدرعاملي» همچنان به فروش مطلوب خود ادامه مي‌دهد و همين موضوع باعث شده است تا اكران «شب» ديگر ساخته صدرعاملي به تعويق بيفتد.
به گزارش فارس، «هر شب تنهايي» شب گذشته بيش از 6 ميليون تومان فروش داشته است تا رقم كلي فروش اين فيلم به بيش از 320 ميليون تومان برسد و با توجه به ميزان استقبال مخاطبان پيش بيني مي‌شود اين فيلم بتواند تا سقف 400 ميليون تومان خود را برساند.
«هر شب تنهايي» با بازي ليلا حاتمي و حامد بهداد، داستان زني است كه با همسرش به مشهد مقدس سفر مي‌كند و به دنبال رفع مشكلاتش است.

*«به رنگ ارغوان»در دو روز از 62 ميليون تومان عبور كرد
فيلم سينمايي «به رنگ ارغوان» به كارگرداني «ابراهيم حاتمي‌كيا» در دو روز اول اكران خود حدود 62 ميليون و 900 هزار تومان رسيد.
«به رنگ ارغوان» سيزدهمين ساخته «ابراهيم حاتمي‌كيا» است كه 5 سال در محاق توقيف به سر مي‌برد و سرانجام در سال جاري از اين فيلم رفع توقيف شد و پس از نمايش در جشنواره فيلم فجر امسال و كسب عنوان بهترين فيلم و كارگرداني، اكران عمومي آن آغاز ‌مي‌شود و از روز چهارشنبه اكران سراسري خود را آغاز كرده كه براساس اعلام سينماداران تمامي سئانس‌هاي نمايش فيلم در سينماهاي نمايش دهنده‌اش با پرشدن ظرفيت كامل همراه بوده است، به طوري كه اين فيلم در رور چهارشنبه 25 ميليون و 700 هزار تومان و در روز پنجشنبه 37 ميليون و 200 هزار تومان فروش داشته‌است.
حميد فرخ نژاد، خزر معصومي، كوروش تهامي، بهناز توكلي، رضا بابك، فرهاد قائميان،‌ نوال شريفي و مزدك رستمي از بازيگران اين فيلم هستند.
اين نسخه، همان كپي جشنواره است و هيچ تغييري نسبت به آن نكرده است.

* «شاعر زباله‌ها»؛ 2 ميليون در دو روز
به گزارش فارس، فيلم سينمايي «شاعر زباله‌ها» به كارگرداني «محمد احمدي» كه اكران خود را از روز چهارشنبه آغاز كرده است، در روز توانسته در 8 سينما، 2 ميليون و 100 هزار تومان فروش داشته است.
«شاعر زباله‌ها» كه پس از 4 سال پروانه نمايش گرفته، داستان رفتگري است كه حين جمع آوري زباله به راز يك زن تنها پي مي‌برد و دنبال راهي است كه از زن حمايت كند.
ليلا حاتمي، فرزين محدث،صابر ابر و محمد اسكندري بازيگران اصلي اين فيلم هستند كه در جشنواره‌هاي خارجي جوايزي را دريافت كرده است.

*«شبانه» 125 ميليوني شد
فيلم سينمايي «شبانه» به كارگرداني «كيوان علي‌محمدي» و «اميد بنكدار» كه اكران خود را در گروه آزاد ادامه مي‌دهد پس از جشنواره با افزايش فروش مواجه بوده است به طوريكه توانسته است فروش خود به 125 ميليون تومان برساند.
خلاصه داستان اين فيلم به شرح زير است: اين فيلم با تكنيكي كه كم‌تر در فيلم‌هاي ايراني ديده شده داستان دختري به نام شبنم را روايت مي‌كند كه همراه دو دوستش، ساناز و خاطره به قصد گذراندن شبي خوش از خانه خارج مي‌شوند اما اتفاق ناگواري كه براي برادرش روي مي‌دهد، حوادث تازه‌اي را براي او و دوستانش رقم مي‌زند كه ...
هديه تهراني، كوروش تهامي، كمند اميرسليماني، ستاره اسكندري، آتيلا پسياني، بهاره رهنما، حميدرضا پگاه، اميرحسين صديق، انوشيروان فاطمي از بازيگران فيلم هستند.

+ نوشته شده در  جمعه سی ام بهمن 1388ساعت 13:59  توسط تیم آریا  | 

ليندا كياني آخرين بازيگر «زيگزاگ» مجيد توكلي شد

ليندا كياني آخرين بازيگر «زيگزاگ» مجيد توكلي شد

خبرگزاري فارس: «محمدرضا شريفي‌نيا» از اضافه شدن ليندا كياني به جمع بازيگران «زيگزاگ» اولين فيلم بلند سينمايي مجيد توكلي خبر داد.


«محمدرضا شريفي‌نيا» مجري طرح و مسئول انتخاب بازيگران «زيگزاگ» در گفت‌و گو با خبرنگار سينمايي فارس با اعلام اين مطلب گفت: «زيگزاگ» يكي از فيلم‌هاي پربازيگر بود كه در زمان پيش‌توليد با وسواس خاصي بازيگران با توجه به شخصيت‌پردازي فيلمنامه انتخاب شده‌اند.
وي افزود: تاكنون همه بازيگران فيلم از جمله مجيد مظفري (قدرت)، علي اوسيوند(كامبيز)،‌ اميرحسين رستمي (بيژن)، رامين راستاد (حميد)، شهره سلطاني (منيژه)، بهرنگ عربي (فريدون)، خسرو شهرياري (بهزاد)‌ و پرستو صالحي (ملوك) مقابل دوربين هادي شلال‌وند رفته‌اند و بر همين اساس ليندا كياني آخرين بازيگري است كه به جمع بازيگران «زيگزاگ» پيوسته است.
شريفي‌نيا خاطرنشان كرد: كياني در اين فيلم در نقش الهام نامزد بيژن (اميرحسين رستمي)‌ مقابل دوربين قرار خواهد گرفت كه فيلمبرداري سكانس‌هاي مربوط به او حدود 4 روز به طول خواهد انجاميد.
وي افزود: تاكنون بيش از 50 درصد از فيلمبرداري «زيگزاگ» به پايان رسيده است و با توجه به تعداد زياد لوكيشن‌هاي فيلم اين روزها گروه مشغول كار در لوكيشني واقع در منطقه كامرانيه هستند.
مجري طرح فيلم سينمايي «زيگزاگ» خاطر نشان كرد: طبق برنامه ريزي انجام شده 23 جلسه فيلمبرداري براي اين كار پيش‌بيني شده است كه تا پايان هفته آينده فيلمبرداري به پايان مي‌رسد و آخرين سكانس‌هاي فيلم در لوكيشن كارخانه چيت‌سازي فيلمبرداري خواهد شد.
شريفي‌نيا در خاتمه اظهار داشت: مونتاژ «زيگزاگ» به طور همزمان توسط بهزاد مصلح در حال انجام است كه تاكنون 30 درصد از تدوين فيلم به پايان رسيده است.
به گزارش فارس فهرست ساير عوامل «زيگزاگ» به شرح ذيل است: مجيد توكلي(كارگردان)، عليرضا كاظمي‌پور(نويسنده)، سامان مقدم (مشاور كارگردان)،‌ محمدرضا شريفي‌نيا (مجري طرح و انتخاب بازيگر)،‌ هادي شلالوند(مدير تصويربرداري)، پيام فروتن(طراح صحنه و لباس)، سعيد بجنوردي (صدابردار)، دانيال حقيقت (طراح چهره پردازي)، احمدرضا شجاعي(مدير هنري و عكاس)، سامان خادم (دستيار اول كارگردان و برنامه‌ريز)،‌ محمود جوانشير (مدير توليد)،‌ ساناز هرندي(منشي صحنه)، فواد محجوب(دستيار دوم كارگردان)، مهدي چراغي(مدير تداركات) عوامل «زيگزاگ» هستند.
در خلاصه داستان «زيگزاگ» آماده است: بيژن،در بنگاه معاملات ملكي كار مي‌كند. ملكي به فروش مي‌رسد و او راهي زندان مي‌شود. بيژن به مرخصي مي‌رود ولي ديگر او را به زندان راه نمي‌دهند و اين آغاز ماجرا است...

+ نوشته شده در  جمعه سی ام بهمن 1388ساعت 13:56  توسط تیم آریا  | 

"مهوش" ستاره سینمای قبل از انقلاب به کشور برمی گردد!

"مهوش" ستاره سینمای قبل از انقلاب به کشور برمی گردد!مهوش (ماه وش)، ستاره سینمای ایران پیش از انقلاب اسلامی است. او به علت تومور مغزی، در حال بازگشت به ایران است. مهوش، برای شناخته نشدنش، با نام اصلی اش، صغری گلاری، به ایران می آید.

او با کمک علی منفرد- یکی از مقامات امنیتی ایران پس ا زانقلاب اسلامی- از یک حادثه ترور، جان سالم به در می برد. حادثه ترور مهوش، توسط اردشیر بادپا (پسر ناخلف مردی پرهیزگار به نام ملاباقر- که زمانی ناجی مهوش بوده و با نیت خیر، برای درامان بودن مهوش ازتعرض پسر ناخلف ملاباقر، او را صیغه خود کرده بود) و نیز همدستی رقبای جوان مهوش در سینمای ایران پس از انقلاب اسلامی، طراحی شده است.

مهوش، سراغ تقی باقلوا- پادوی تریاکی و دلباخته قدیمی اش- که یک بار نیز، در گذشته جان او را نجات داده است، می رود. به رغم تلاش های مقامات دولتی و حتی خود مهوش، برای پخش نشدن خبر ورود مهوش به ایران، خبر آمدن او پنهان نمی ماند. علی منفرد، به رغم مخالفت با عملکرد گذشته مهوش، به علت بیماری او، تصمیم می گیرد با کمک مقامات فرهنگی و سینمایی و..، مخارج عمل جراحی مهوش را تأمین کند و...اولین سؤالی که درمورد این اثر، ذهن مخاطب اندیشمند و صاحب دغدغه را درگیر می کند، این است که موضوع انتخابی این فیلم، چه ویژگی و شاخصه فرهنگی واجتماعی و... مناسبی داشته و درپی کدام دغدغه فرهنگی بوده که برای سرمایه گذاری و تولید انتخاب شده است!

با کمی تأمل در این اثر، به راحتی می توان به شاخصه های فیلم های پیش ا زانقلاب (که متأسفانه با لفظ رایج فیلم فارسی مشهورند) در آن، پی برد که به زور رنگ و لعابی نچسب و حتی سطحی، یک سویه و غیرواقعی از فضای دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تلاش بیهوده ای شده است تا به عنوان اثری فرهنگی و ارزشمند پس از انقلاب، معرفی شود. انتخاب نام مهوش (ماه وش)، نوع آرایش وستاره بودن او، در کنار طرح برخی از شخصیت های متنفذ وخوشگذران رژیم دوران طاغوت مانند باتمان و...، به علت تداعی برخی شخصیت های فضای هنری نامناسب دوران طاغوت، برای مخاطب بی معنا نمی تواند باشد. درگیری ها و دیالوگ های مهوش و باتمان در اتاق خواب، صحنه بدمستی باتمان و ورود او به اتاق خواب، رقص و آواز تقی باقلوا، صیغه کردن مهوش توسط ملاباقر با توجیه در امان ماندن مهوش از دست پسر ناخلف ملاباقر، سیگار کشیدن مهوش و نوع آرایش و وضعیت حجاب او و بقیه زنان، گفت وگوهای بین مهوش و تقی باقلوا و ابراز احساسات آنها به همدیگر، حرف ها و برخی ناسزاهای زشت و رکیک تقی و... فقط مواردی از نکات نامناسب و قابل تأمل این اثر ظاهراً هنری است.

در این اثر، چنین القاء می شود که، نه تنها فضای سینمای پس از انقلاب با سینمای قبل از انقلاب، بلکه فضای عمومی فرهنگی- هنری، اجتماعی کشور هم، نسبت به قبل از انقلاب، هیچ تغییری نکرده است.

مهوش، سینمای قبل از انقلاب را، پاسخ بازیگر به تمام توقعات هرکس و ناکس می داند. تقی باقلوا در مورد سینمای این دوره (یعنی سینمای پس از انقلاب) معتقد است: «سینما، شده سیم نما. بستگی دارد سیمت، به کجا وصل باشد.»
مقامی (یکی از مدیران فرهنگی و سینمایی که هیبت مذهبی- محاسن، پیراهن یقه سه سانتی و... دارد)، معتقد است، آمدن مهوش به ایران،ورود یک بازیگر به صحنه سالم فرهنگ کشور است.

اما، درهمین زمان، بازیگران زن سینما، دوست پسر دارند و حتی یکی از آنها (سوسن) به نظر می رسد که با اردشیر بادپا (پسرملاباقر)، سروسری دارد. اردشیر، قبل از انقلاب پدرش را می کشد تا هم مهوش را بدست آورد و هم، زمین های وقفی را تصاحب کند. اما همین شخص، بعد از انقلاب، چنان در سایه امنی قرارگرفته است که هنوز با بازیگران و اهالی سینمای بعد انقلاب مراوده داشته و به رغم اینکه خودش با بازیگران زن سینمای بعد انقلاب رابطه ناسالم و غیراخلاقی دارد، صاحب چنان برو و بیایی درفضای حکومت جمهوری اسلامی است که مهوش را تهدید می کند، او را به دادگاه منکرات خواهد داد.

وقتی علی منفرد با کمک برخی مقامات می خواهد هزینه درمان مهوش را بپردازد، به مهوش توصیه می کند که مصاحبه مطبوعاتی کند و بعد از مصاحبه، برخی از همین مقامات (مانند مقامی از مدیران فرهنگی و سینمایی) اظهار رضایت خود را اعلام می کنند. پس، پرداخت هزینه درمان یک بازیگر سینما از سوی مقامات فرهنگی و سینمایی ایران بعد از انقلاب اسلامی نیز، نمی تواند از سرخیرخواهی و نوع دوستی باشد، بلکه اینهم، یک نوع معامله و شکل دیگری از همان توقعاتی می تواند باشد که مهوش و تقی باقلوا از آن یاد می کردند.

فضای فرهنگی وهنری سینمای پس از انقلاب، آنقدر آشفته و نامناسب است که حتی، یکی از فیلمسازانی که از زمان رژیم سابق، مهوش را می شناسد و هنوز مایل است که مهوش، همان مهوش سابق باشد، وقتی پاسخ منفی او و برخورد تندش را می بیند، به راحتی از اینکه مهوش، همان مهوش سابق نیست، اظهار تأسف خود را در مصاحبه ای با خبرنگاران اعلام می کند و می گوید:«متأسفانه، مهوش، از لحاظ باطن، مهوش سابق نیست.»

دراین اثر، دیانت و مفاهیم دینی وعرفانی، تعریف صحیح منطبق برشریعت و متون دینی ندارند. تقی باقلوا که قبلا یک پادو دلباخته مهوش بوده و اکنون، دوره گردی بیش نیست و «جان مولا» لقلقه زبان اوست و به ائمه اطهار(ع)، قسم می خورد، برای مهوش، شعرهای عاشقانه -البته از نوع لاله زار ی اش- می خواند و همچنان، در آتش عشق مهوش می سوزد و اشک می ریزد. مهوش، سرسجاده درحال نماز و راز و نیاز با خداست با تسبیح، ذکر می گوید و اشک می ریزد؛ اما تقی باقلوا- عاشق دلباخته اش- را «تقی جان»، «باقلوای من» و... صدا می کند وحتی وقتی او سرزده وارد اتاق مهوش می شود، می گوید:«خیلی دوستت دارم، تقی. اما سرزده وارد اتاقم نشو.» وقتی مهوش از تقی می خواهد که او را به زیارت ببرد. تقی، می گوید:«زیارت بی تو، اعتکاف است.» و درجای دیگر به مهوش، می گوید:«تو آمرزیده خدایی هستی.»

مهوش، شخصیت تقی باقلوا را با شخصیت ملاباقر مقایسه می کند و می گوید:«تقی! تو قطره بی ریایی و ملا، دریای بی ریا، درچشم من، کمتر از ملا نیستی.» درحالی که، تقی مردی تریاکی است، آواز می خواند، می رقصد، حرفها و ناسزاهای زشت و رکیک می گوید، آنقدر با مهوش خودمانی است که او را تا جلوی حمام همراهی می کند و خودش جلوی حمام منتظرمی ماند، بی اجازه وارد اتاق او می شود، به او انواع و اقسام ابراز احساسات را می کند و درآتش عشق مهوش هم، سالهاست که می سوزد. گرچه، ملاباقر هم قبلا خود را با مهوش مقایسه کرده و هیچ تفاوتی بین عملکرد خودش (عارف وسالک طریقت دین و عرفان) و مهوش (بازیگر سینما ورقاصه بزم های کاباره ها) قائل نشده وحتی نام مهوش را به ماه وش (یعنی همچون ماه) تعبیر کرده است و نزد مهوش، اعتراف می کند که، هیچی نیست ومهوش، به عبا و قبایش نگاه نکند که او آن را، به خاطر نلرزیدن از سردی عرق شرم، پوشیده است. ملاباقر، درجای دیگری می گوید:«هرکس از گذشته اش راضی است، یا مغبون است، یا دروغگو و یا ناامید از رحمت خدا.»

مهوش گاهی اصرار دارد وانمود کند که علی منفرد مثل برادر نداشته اوست؛ اما نوع تمایلات و احساسات طرفین، چنین حسی را به مخاطب منتقل نمی کند. وقتی مهوش اصرار دارد که با مثلا برادرش (علی منفرد) درددل کند، علی منفرد به او می گوید:«اینجا لوس آنجلس نیست. جفت مان می رویم، زیر رادیکال. نمی خواهم رسوای شهر بشوم.»

سوال جدی دیگری که درمورد این اثر، قابل طرح است، این است که آیا در فیلم نیز، برخلاف شعارهای نچسبی که سر داده شده است، همانند برخی از آثار دیگر، از شخصیت زن، استفاده ابزاری نشده است؟

علاوه بر نکات قابل تأمل در محتوا و مضمون این فیلم، این اثر، از ساختار ضعیف فیلمنامه نیز، رنج می برد. سستی طرح وعدم استحکام فیلمنامه (البته، دراینجا بی ارتباط با مضمون قابل تأمل این اثر نیست که باعث مسکوت ماندن پاسخ سوالات برای مخاطب شده است)، موجب شده که بسیاری از سوالاتی که دانستن آنها، حق مخاطب است، درپایان فیلم، همچنان برای مخاطب، درهاله ای از ابهام باقی می ماند.

به عنوان نمونه، معلوم نیست چرا وقتی مهوش، می خواهد درباره خلاف های پسر ملاباقر حرف بزند و بگوید که با کشتن پدرش زمین های وقفی را تصاحب کرده است، علی منفرد به او می گوید که:«بگذار این مطالب، از جانب توسر بسته بماند.» یا دلیل حضور های وقت و بی وقت آقای صدری- رمان نویس- درمحل سکونت مهوش و نوع ارتباط او با علی منفرد معلوم نیست.
پایان بندی اثر نیز، نوعی شگرد جدید دیگر و در واقع فریب مخاطب است. مخاطب پس از حدود 90 دقیقه که وقت برای تماشای این فیلم گذاشته است، تازه متوجه می شود که همه این اتفاقاتی که در فیلم مشاهده کرده است، در ذهن مهوش در هواپیما و هنگام ورودش به ایران اتفاق افتاده است.

درخاتمه باید گفت، فیلم ماه وش، نه تنها از جنبه ساختار، دارای ضعف جدی است؛ بلکه، به رغم تلاش هایی که صورت گرفته است، دارای پیام ها و القائات یک سویه و قابل تأمل و با کمال تأسف، اثری انباشته از ابتذال کلامی و تصویری است. آیا خود این اثر و تولید امثال آن توسط فیلمسازان، نمی تواند نقش و سهم بسزایی درایجاد و یا گسترش همان وضعیتی از سینما و فضای عمومی و فرهنگی- هنری باشد که فیلمساز درتلاش برای به تصویر کشیدن (البته یک سویه) آن وضعیت بوده است؟!

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و نهم بهمن 1388ساعت 13:35  توسط تیم آریا  | 

فرج‌الله سلحشور جايزه خود را به حوزه علميه قم تقديم كرد

فرج‌الله سلحشور جايزه خود را به حوزه علميه قم تقديم كرد

خبرگزاري فارس: در آيين اختتاميه تجلي اراده ملي با حضور معاون امور سينمايي از فرج‌الله سلحشور كارگردان فيلم يوسف پيامبر (ع) تجليل شد و اين هنرمند جايزه خود را به حوزه علميه قم تقديم كرد.


به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي جشنواره، فرج‌الله سلحشور هنگام دريافت جايزه خود گفت: يوسف پيش از آنكه خروجي و حاصل سينما باشد، حاصل زحمات علماي دين و خروجي تفاسير علماي اسلام عزيز است و گوشه‌اي از درياي بيكران قرآن است.
وي افزود: آنچه در فيلم حضرت يوسف (ع) ديديد حاصل آموخته‌هاي من از محضر بزرگان دين است و لذا بيش از آنكه لايق اين هديه بدانم، آن را به حوزه علميه قم تقديم مي‌كنم.
در ادامه مراسم يكي از روحانيون حاضر در مراسم، جايزه فرج‌الله سلحشور را دريافت كرد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم بهمن 1388ساعت 23:43  توسط تیم آریا  | 

سينماي 4 بعدي در بوستان گفتگو رونمايي مي‌شود

سينماي 4 بعدي در بوستان گفتگو رونمايي مي‌شود

خبرگزاري فارس: براي نخستين بار سينماي 4 بعدي توسط شركت ايراني در دومين نمايشگاه بين‌المللي سرگرمي كودك و نوجوان رونمايي مي‌شود.


به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از اداره كل روابط عمومي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران؛ سيداميرمسعود شهرام‌نيا مدير عامل موسسه نشر شهر و دبير نمايشگاه با اشاره به اهداف فرهنگي اين نمايشگاه گفت: شركت‌كنندگان در دومين نمايشگاه بين‌المللي سرگرمي‌هاي كودك و نوجوان، آخرين دستاوردهاي علمي، آموزشي و فني در حوزه سرگرمي را ارايه مي‌دهند.
وي به حضور گسترده ناشران كودك در اين نمايشگاه اشاره كرد و اظهار داشت: دراين دوره شاهد حضور گسترده در بخش ناشران كودك و نوجوان هستيم كه بيش از 30 ناشر كودك و نوجوان در دومين دوره نمايشگاه حضور خواهند داشت.
دبير نمايشگاه بين‌المللي سرگرمي كودك و نوجوان افزود: برنامه‌هاي ويژه‌اي شامل برگزاري تورهاي بازديد دانش‌آموزان از نمايشگاه، اجراي تئاتر، موسيقي، ايستگاه نقاشي و برنامه‌هاي شاد و مفرح مخصوص كودكان در طول برگزاري نمايشگاه برپا مي‌شود.
مديرعامل موسسه نشر شهر همچنين از حضور شهرداران مناطق در ايام برگزاري نمايشگاه خبر داد و گفت: حضور شركت‌هاي ايراني و خارجي و ارائه آخرين دستاوردهاي علمي و فني امكان مناسبي براي مديران شهري فراهم آورده است.
نمايشگاه بين‌المللي سرگرمي كودك و نوجوان به همت موسسه نشر شهر وابسته سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران و با همكاري سازمان توسعه تجارت از 13 تا 17 اسفند در نمايشگاه دائمي شهرداري در بوستان گفت‌وگو برگزار مي‌شود.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم بهمن 1388ساعت 22:38  توسط تیم آریا  | 

"دموکراسی توی روز روشن" نوروز اکران می شود

Image

سينما روز _علی عطشانی کارگردان فیلم "دموکراسی توی روز روشن" در این ارتباط گفت: تایم فیلم مقداری کوتاهتر شده است. موسیقی کار به دلیل رساندن آن به جشنواره کامل نشده بود و هم اکنون کارن همایونفر مشغول ساخت موسیقی نهایی فیلم است. البته "دموکراسی توی روز روشن" برای اکران عمومی میکس دوباره خواهد شد.

 

وی افزود: طبق برنامه ریزی های انجام شده، اکران عمومی این فیلم از 26 اسفند ماه در گروه سینمایی استقلال آغاز می شود. همزمان نیز در شهرستانها به روی پرده می رود. فکر می کنم این فیلم در کنار آثار دیگر در اکران نوروزی باعث تنوع و جذب مخاطب شود.

"دموکراسی توی روز روشن" درباره زندگی یک سردار دفاع مقدس است که می‌خواهد اشتباههای زندگی خود را در عالم برزخ جبران کند. حمید فرخ‌نژاد، محمدرضا فروتن، نیکی کریمی، نیوشا ضیغمی، محمدرضا گلزار، نیما شاهرخشاهی، ارژنگ امیرفضلی، علی دهکردی، مهران رجبی، فخرالدین صدیق شریف، قاسم زارع، بابک برزویه، فرامرز روشنایی و... بازیگران  این فیلم هستند.

عوامل تولید کار عبارتند از نویسنده: مسعود احمدیان، علی عطشانی، دستیار کارگردان و انتخاب بازیگر: علیرضا شمس شریفی، مدیر فیلمبرداری: مرتضی غفوری، مدیرتولید: محمدرضا منصوری، طراح صحنه و لباس: علی مربی، طراح گریم: ایمان امیدواری، صدابردار: محمود خرسند، عکاس: محمد فوقانی، روابط عمومی: آیدا مصباحی، تدوین و تروکاژ: شاهین یارمحمدی و جلوه‌های ویژه: اصغر پورهاجریان

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم بهمن 1388ساعت 16:44  توسط تیم آریا  | 

«هفت دقيقه تا پاييز» امروز روي پرده ارسباران مي‌رود

«هفت دقيقه تا پاييز» امروز روي پرده ارسباران مي‌رود

خبرگزاري فارس: «هفت دقيقه تا پاييز» به كارگرداني عليرضا اميني امروز در فرهنگسراي ارسباران ساعت 17:30 با حضور كارگردان و بازيگران به نمايش در مي‌آيد.


به گزارش خبرگزاري فارس، فيلم سينمايي «هفت دقيقه تا پاييز» برنده سيمرغ بلورين بهترين بازيگر مرد و بهترين جلوه‌هاي ويژه رايا‌نه‌اي از بيست و هشتمين جشنواره فيلم فجر به كارگرداني عليرضا اميني و تهيه‌كنندگي سيدجمال ساداتيان ساخته شده است.
براساس اين گزارش، اين فيلم با بازيگري هديه تهراني، حامد بهداد، محسن طنابنده، خاطره اسدي، بهشاد شريفيان، از سوي كانون فيلم مؤسسه نسل آفتاب براي اعضاي اين موسسه و انجمن منتقدان سينمايي به نمايش درمي‌آيد.
مؤسسه نسل آفتاب با همكاري انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايي ايران جلسه نمايش و نقد و بررسي اين فيلم را برگزار خواهد كرد.
ششمين جلسه كانون فيلم نسل آفتابي‌ها با حضور كارگردان و بازيگران و جمعي از منتقدان و هنر دوستان پيرامون نقد و بررسي فيلم «هفت دقيقه تا پاييز» امروز در فرهنگسراي ارسباران ساعت 17:30 برگزار مي‌شود.
شركت در اين برنامه علاوه بر اعضاي موسسه نسل آفتاب، براي منتقدان سينما، اعضاي كانون فيلم انجمن منتقدان و اهالي رسانه آزاد است.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم بهمن 1388ساعت 14:25  توسط تیم آریا  | 

احمدي: در صورت استقبال مردم سينماهاي «شاعر زباله‌ها» افزايش مي‌يابد

احمدي: در صورت استقبال مردم سينماهاي «شاعر زباله‌ها» افزايش مي‌يابد

خبرگزاري فارس: تهيه‌كننده و كارگردان «شاعر زباله‌ها» با اشاره به اين كه اين فيلم تنها با يك پلان حذفي اكران شده است، گفت: در صورتي كه استقبال مخاطبان از اين فيلم زياد باشد - كه پيش‌بيني اوليه ما نيز چنين است- به تعداد سينماهاي نمايش دهنده فيلم افزوده خواهد شد.


"محمد احمدي " تهيه كننده و كارگردان فيلم سينمايي "شاعر زباله ها " كه از صبح فردا فيلمش اكران عمومي خود را با 8 سينما در گروه آزاد آغاز مي‌كند در گفت‌وگو با خبرنگار سينمايي فارس در خصوص شرايط توليد فيلم، چگونگي شكل گيري "شاعر زباله ها "، حضور پررنگ پرويز پرستويي به عنوان مشاور كارگردان و مسئول انتخاب بازيگران دلايل توقيف 4ساله فيلم و شرايط ساخت فيلم‌هاي اجتماعي در سينماي ايران به صحبت پرداخت كه ماحصل اين گفت‌وگو را مي‌توانيم در ذيل بخوانيم.

*در صورت استقبال عمومي تعداد سينماها افزايش مي‌يابد
محمداحمدي در خصوص آغاز اكران عمومي "شاعر زباله ها " از فردا گفت: "شاعر زباله ها " از صبح روز چهارشنبه در 8 سينما و در گروه آزاد اكران عمومي خود را آغاز مي‌كند و در صورتي كه استقبال مخاطبان از اين فيلم زياد باشد -كه پيش بيني اوليه ما نيز اينچنين است- به تعداد سينماهاي نمايش دهنده فيلم افزوده خواهد شد كه تعداد نهايي سينماهاي نمايش دهنده "شاعر زباله‌ها " بستگي به توافق پخش كننده فيلم را سينماداران خواهد داشت.

* "شاعر زباله‌ها " تنها با يك پلان حذفي اكران شده است
وي در خصوص چگونگي اكران فيلم گفت: از اكران فيلم آن هم پس از توقيفي چهار ساله بسيار خوشحال هستم چراكه فيلم پس از اين همه سال بدون حذفياتي كه به اساس فيلم لطمه وارد كند، اكران شده است و تنها يك پلان كوچك از فيلم حذف شده است و آن هم هيچ لطمه‌اي به فيلم وارد نكرده است.
وي با اشاره به اين كه نسبت به مسئولان جديد سينمايي، ديد بسيار مثبتي دارم، گفت: پيش از اين به هيچ عنوان دلايل توقيف فيلم را در چهار سال گذشته نفهميدم و با وجود آن كه پروانه نمايش داشتيم، فقط به من گفته مي‌شد كه شرايط براي اكران "شاعر زباله‌ها " مهيا نيست و هيچ‌گاه توضيح بيشتري از سوي معاونت سينمايي سابق در خصوص اين كه چرا شرايط براي اكران فيلم مهيا نيست، داده نشد و حتي در زمان حضور عليرضا رضاداد در بنياد سينمايي فارابي با سينما فرهنگ براي سرگروهي فيلم مذاكراتي داشتيم اما مستقيما از سوي اداره كل نظارت و ارزشيابي جلوي اكران فيلم گرفته شد...

* موضوع "شاعر زباله ها " هنوز بعداز چهار سال تازگي دارد
تهيه كننده و كارگردان "شاعر زباله ها " همچنين با اشاره به اين كه اين فيلم بعد از گذشت چهار سال تازگي و طراوت خود را حفظ كرده است به فارس گفت: من حس مي‌كنم به دليل نوع داستان و موضوع خاصي كه در "شاعر زباله ها " مطرح مي‌شود كه تاكنون در سينماي ايران به يك چنين موضوعي پرداخته نشده بود، اين فيلم همچنان تازگي دارد و براي مخاطب جذاب است.
احمدي خاطرنشان كرد: در زمان ساخت "شاعر زباله‌ها " سعي كرديم فيلمي را بسازيم كه زبان آن تازه باشد و هيچ‌گاه كهنه نشود و حتي جو سياسي و اجتماعي كه بر فيلم حاكم است، همچنان طراوت خود را حفظ كرده است، هر چند ما سعي كرديم بر روي وجه سياسي فيلم تمركز كنيم و بيشتر تمركز خود را بر روي وجه اجتماعي فيلم قرار داديم.

* كاراكتر اصلي هيچ فيلم ايراني تاكنون رفتگر نبوده است
وي همچنين با بيان اين كه هيچ فيلم ايراني را نمي‌توان سراغ داشت كه كاراكتر اصلي رفتگر بوده باشد، گفت: مخاطب به ديدن فيلمي مي‌آيد كه كاراكتر اصلي آن با تمامي شخصيت‌هاي فيلم‌هاي سينمايي متفاوت است و فيلم ما بر اساس زاويه ديد يك رفتگر روايت مي‌شود و به جرأت مي‌توان گفت كه كاراكتر اصلي هيچ فيلمي تاكنون رفتگر نبوده است و هيچ فيلمي را سراغ نداريم كه قهرمان قصه يك آدم بسيار عادي از درون جامعه باشد و به همين دليل فكر مي كنم اين فيلم به دليل زبان ساده آن مورد استقبال مخاطب قرار خواهد گرفت به خصوص در چند اكران خصوصي كه فيلم داشت برخي از تماشاگران به ما گفتند ما پس از تماشاي اين فيلم تازه ياد گرفتيم كه بايد به رفتگرهاي محل هاي خود نگاه كنيم.
محمداحمدي عنوان كرد: من در همان سال هاي اوليه ورودم به سينما قصد داشتم تا كارگرداني را تجربه كنم تا اينكه در اواخر سال 82 تصميم گرفتم تا به صورت جدي فيلمسازي را تجربه كنم كه اين موضوع را با مخملباف در ميان گذاشتم و او بيش از 70 طرح را در اختيار من قرار داد كه از ميان اين طرح‌ها "شاعر زباله‌ها " را پسنديدم و از موضوع و داستان اين طرح بسيار خوشم آمد و به همين دليل "شاعر زباله ها " را براي ساخت اولين فيلم بلند سينماي خود انتخاب كردم.

* پرويز پرستويي مشاور من و مسئول انتخاب بازيگران بود
تهيه كننده و كارگردان "شاعر زباله ها " همچنين در خصوص چگونگي انتخاب بازيگران فيلم گفت: به دليل آن كه يكي از سرمايه گذاران فيلم مؤسسه كارنامه است و در آن زمان پرويز پرستويي به عنوان مدرس در اين مؤسسه حضور داشت، براي ساخت فيلم كمك‌هاي بسياري به من كرد و به عنوان مشاور كارگردان در كنار من بود و حتي بازيگران "شاعر زباله‌ها " را نيز پرستويي انتخاب كرد كه صابر ابر و فرزين محدث نيز از دانش‌آموختگان مؤسسه كارنامه بودند كه توسط پرستويي به من معرفي شدند و در "شاعر زباله‌ها "به بازي پرداختند.

* سينماي اجتماعي نياز به حمايت جدي مسئولان سينمايي دارد
اين كارگردان، مدير فيلمبرداري و تهيه كننده سينماي ايران در ادامه گفت‌وگوي خود با فارس با اشاره به لزوم حمايت از سينماي اجتماعي توسط مسئولان سينمايي خاطرنشان كرد: سينماي اجتماعي در حال حاضر احتياج مبرمي به حمايت دارد. من شخصا سينماي اجتماعي و نقادانه را بسيار دوست دارم و حس مي‌كنم وظيفه هنرمند اين است كه مسائلي كه در اجتماع وجود دارد و بهتر از ديگران آنها را مي‌بيند در کار خود بياورد و يك سينماگر نيز بايد بتواند مشكلات ريز و درشت جامعه را در فيلم مطرح كند.

*سنگ جلوي پاي سينماي اجتماعي زياد است
احمدي همچنين اظهار داشت: ما به عنوان يك هنرمند وظيفه خود مي‌دانيم كه به اين سوژه‌ها بپردازيم و اكثر فيلمسازان مؤلف نيز سوژه‌هايي را براي كار خود انتخاب مي‌كنند كه كمتر در جامعه به چشم مي‌آيند... البته فيلمسازاني را هم داريم كه دغدغه تفكر ندارند اما سينماي اجتماعي به دليل اين كه صرفا براي گيشه ساخته نمي‌شود احتياج به حمايت مسئولان سينمايي دارد چرا كه دغدغه اين نوع سينما تفكر و مشكلات جامعه است و اگر سدي جلوي روي سينماي اجتماعي نباشد، مي‌تواند به راه خود ادامه دهد، هرچند كه سنگ جلوي پاي اين سينما زياد است.

* از تهيه‌كنندگي فيلم "حريم " به هيچ عنوان پشيمان نيستم
اين مدير فيلمبرداري و تهيه كننده سينماي ايران كه در سال هاي اخير دو فيلم "حريم " و "لطفا مزاحم نشويد " را تهيه كرده است، در خصوص ادامه راه خود به عنوان كارگردان در سينماي ايران گفت: من بعد از "شاعر زباله‌ها " فيلم سينمايي "حقيقت گمشده " را نيز كارگرداني كردم كه اين فيلم نيز آن طور كه بايد و شايد ديده نشد اما به دليل آنكه دغدغه تهيه فيلم‌هاي خوب را نيز دارم حس كردم به عنوان تهيه كننده نيز مي‌توانم وارد عرصه شود و به همين دليل "حريم " را يك ژانر خاص و جديد در سينماي ايران بود تهيه كردم كه اصلا از تهيه آن پشيمان نيستم و وقتي فيلمنامه "لطفا مزاحم نشويد " به دست من رسيد از داستان آن بسيار خوشم آمد و به همين دليل تصميم گرفتم اولين فيلم مستقل محسن عبدالوهاب را تهيه كنم.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم بهمن 1388ساعت 14:17  توسط تیم آریا  | 

ساداتيان: مردم همان نسخه جشنواره «به‌رنگ ارغوان» را مي‌بينند

ساداتيان: مردم همان نسخه جشنواره «به‌رنگ ارغوان» را مي‌بينند

خبرگزاري فارس: تهيه‌كننده «به رنگ ارغوان» گفت: از صبح چهارشنبه، اكران عمومي فيلم «به رنگ ارغوان» آغاز مي‌شود و مردم همان نسخه جشنواره فيلم را روي پرده سينماها خواهند ديد.


سيدجمال ساداتيان در گفت‌وگو با خبرنگار سينمايي فارس اظهار داشت: هيچ صحنه‌اي از نسخه جشنواره‌اي «به رنگ ارغوان» كم نشده و فيلم با همان تدوين راهي اكران عمومي خواهد شد.
وي گفت: اين نسخه، همان كپي جشنواره است و خوشبختانه هيچ تغييري نسبت به آن نكرده است.
او با اشاره به اين كه فيلم سينمايي «به رنگ ارغوان» درحدود 90 سينماي تهران در گروه سينمايي آفريقا و شهرستان‌ها اكران مي‌شود، گفت: تيزر تبليغاتي اين فيلم را «آرش معيريان» ساخته و از فردا روي آنتن تلويزيون مي‌رود ضمن آن كه تبليغات فيلم از ديشب در سطح شهر با نصب بيلبوردهاي خياباني شروع شده است.
وي در مورد پيش‌بيني استقبال مردم از اين فيلم در اين مقطع زماني، گفت: بايد منتظر ماند و ديد. البته اين فيلم شرايط دستيابي به فروش مطلوب را دارد اما نمي‌توان درباره ميزان فروش فيلم پيشگويي كرد.
وي ادامه داد: «به رنگ ارغوان» 12 هفته قرارداد اكران دارد و بر اين اساس، پس از پايان نمايش فيلم در ماه اسفند، بر اساس قرارداد، فيلم در سال 89 نيز روي پرده مي‌ماند.
وي گفت: اميدوارم مردم فيلم را ببيند و از آن لذت ببرند و اميدوارم فضايي ايجاد شود و شرايط براي توليد و نمايش عمومي اينگونه فيلم‌ها، بيتشر فراهم شود.
به گزارش فارس، «به رنگ ارغوان» به همراه فيلم‌هاي «عيار 14» (پرويز شهبازي) در گروه سينمايي قدس، «محافظ» (جواد كاسه‌ساز) در گروه سينمايي آزادي و «شب» (رسول صدرعاملي) در گروه سينمايي عصر جديد، در گروه سينمايي آفريقا اكران مي‌شود.
فيلم‌هايي چون «به كبودي ياس»(جواد اردكاني) ، «شب حورا»(شهاب ملت‌خواه)، «هر شب تنهايي»(رسول صدرعاملي)، «پنجمين سوار سرنوشت»(سعيد مطلبي)، حيران (شاليزه عارف‌پور) و «شبانه»(كيوان عليمحمدي و اميد بنكدار) نيز در سالن‌هاي آزاد روي پرده هستند.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم بهمن 1388ساعت 19:48  توسط تیم آریا  | 

سودجویی با نام "اخراجی های 3"

 سودجویی با نام "اخراجی های 3"

 
از مدتی پیش طبق روال معمول عده ای سودجو با کپی گسترده سی دی موسوم به "اخراجی های 3"، اقدام به فریب مردم و کاسبی هنگفت از این طریق برای خود کرده اند.

این سی دی که با نام "اخراجی های 3" توسط دوره گردان و سارقان محصولات هنری و فرهنگی کشور انجام می شود، به طرز گسترده ای در میان مردم پخش شده و به دلیل شیوه پردازش به داستان اخراجی ها و اظهارات آقای ده نمکی کارگردان این فیلم پرفروش کشور مبنی بر روایت زمان حال اخراجی ها، برای مردم مسجل شده است که این فیلم همان "اخراجی های 3" است.

بنابر این گزارش، این فیلم که مشخص است نسخه تدوین نشده و سرقت شده از نسخه اصلی است، بعنوان زیرنویس در آن اخراجی های 1.5 درج شده است که به روایت حال حاضر بازیگران اخراجی های 1 پرداخته شده است.

در همین رابطه مسعود ده نمکی کارگردان فیلم های سینمایی اخراجی های 1 و 2 اعلام کرد: هنوز کار تهیه و ساخت اخراجی های 3 کلید نخورده و فیلم موسوم به اخراجی های 3 جعلی می باشد.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم بهمن 1388ساعت 15:46  توسط تیم آریا  | 

پورسرخ، شاکردوست، افشار و «زمهریر» بدترین​های جشنواره فیلم فجر شدند!

مجله همشهری​جوان در تازه​ترین شماره خود با نظرسنجی از منتقدان و نویسندگان سینمایی بدترین​های بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر را انتخاب کرده است.

به گزارش خبرآنلاین، براساس نظرسنجی صورت گرفته «زم​هریر» به کارگردانی علی روئین​تن به عنوان بدترین فیلم و بازیگرانی چون پوریا پورسرخ،​ الناز شاکردوست و مهناز افشار به عنوان بدترین بازیگران انتخاب شده​اند.

جمع​بندی آرای منتقدان به این شرح است: بدترین فیلم: «زمهریر» با 8 رای، بدترین کارگردان: علی رویین‌تن و حسن هدایت با 6 رای، بدترین بازیگر اول مرد: پوریا پورسرخ با 6 رای، بدترین بازیگر مکمل مرد: کورش تهامی و نیما شاهرخ‌شاهی با 4 رای، بدترین بازیگر اول زن: الناز شاکردوست با 8 رای،​ بدترین بازیگر مکمل زن: مهناز افشار با 8 رای، بدترین فیلمنامه: «زمهریر» با 8 رای و انتخاب ویژه: ابوالقاسم طالبی با 4 رای.

حسین معززی​نیا، امیر پوریا، کیوان کثیریان، خسرو نقیبی،​ نیما حسنی​نسب، بابک غفوری​آذر،​ وحید سعیدی، مهدی طاهباز، علی اناری، کریم​ نیکونظر، گلاویژ نادری و ... از منتقدان و نویسندگانی هستند که در این نظرسنجی شرکت کرده​اند.

منبع: خبر آنلاین

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم بهمن 1388ساعت 23:55  توسط تیم آریا  | 

سامان مقدم متهم به سرقت هنری شد

اکنون با گذشت اکران فیلم در جشنواره و دیده شدن آن، شخصی که نام خود را عنوان نکرده است، سامان مقدم را به سرقت فیلمنامه «صد سال به این سال‌ها» از روی طرح رد شده‌ای که او چند سال پیش آن را به هدایت فیلم ارائه کرده بود، متهم کرده است.

فیلم «صد سال به این سال‌ها» به کارگردانی سامان مقدم، از جمله فیلم‌هایی بود که در بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر، به کپی برداری از فیلمنامه​ای پیشنهای به هدایت فیلم متهم شده است.

اکنون با گذشت اکران فیلم در جشنواره و دیده شدن آن، شخصی که نام خود را عنوان نکرده است، سامان مقدم را به سرقت فیلمنامه «صد سال به این سال‌ها» از روی طرح رد شده‌ای که او چند سال پیش آن را به هدایت فیلم ارائه کرده بود، متهم کرده است.

این فرد با ارسال یادداشت اعتراضی که برای سایت پرده سینما ارسال کرده، ضمن ارائه طرحی که چند سال پیش با عنوان جازیست به هدایت فیلم داده و از سوی مدیران این شرکت غیر قابل ساخت دانسته شده،‌ نسبت به رفتار غیرحرفه‌ای و غیر اخلاقی سامان مقدم دربرداشت از این فیلم انتقاد کرد است. وی که به دلیل عدم شائبه تلاشش برای مطرح کردن نام خود با توسل به معروفیت سامان مقدم نام خود را با حروف مخفف آورده، از کارگردان «صد سال به این سال‌ها» در این مورد توضیح خواسته است.

این اولین بار نیست که سامان مقدم متهم به سرقت و کپی‌برداری از روی نوشته یا آثار غیر می‌شود. چند سال پیش بود که مقدم فیلم «کافه ستاره» را عین به عین و بدون ذکر نام منبع از روی فیلم مکزیکی «کوچه میداک» که خود اقتباسی از رمان «کوچه مدق» اثر نجیب محفوظ بود، ساخت و در آن زمان هم اعتراض‌هایی از سوی منتقدان نسبت به این عمل صورت گرفت.

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم بهمن 1388ساعت 13:15  توسط تیم آریا  | 

اكران «عيار 14» در20 سينماي تهران و 10 شهر

اكران «عيار 14» در20 سينماي تهران و 10 شهر

خبرگزاري فارس: به گفته علي سرتيپي مدير پخش بين‌المللي فيلميران، فيلم سينمايي «عيار 14» به كارگرداني «پرويز شهبازي» علاوه بر نمايش در 20 سينماي تهران در 10 شهر ديگر نيز روي پرده مي‌رود.


به گزارش خبرنگار سينمايي فارس، «علي سرتيپي» گفت: فيلم سينمايي «عيار 14» به كارگرداني «پرويز شهبازي» در حالي اكران عمومي خود را در 20 سينماي تهران و در گروه سينمايي قدس آغاز خواهد كرد كه پس از تعطيلات ماه صفر نيز در 10 شهر نيز به روي پرده خواهد رفت.
براساس اين گزارش، «عيار 14» كه در جشنواره سال گذشته مورد توجه منتقدان و مخاطبان قرار گرفت از روز چهارشنبه هفته جاري و با پايان نمايش «دختر ميليونر» در گروه سينمايي قدس اكران شود.
به گزارش فارس، سال گذشته «عيار 14» يكي از فيلم‌هاي برگزيده منتقدان سينمايي در جشنواره بيست و هفتم فيلم فجر بود و از سوي داوران جشنواره نيز «سيمرغ بلورين جايزه ويژه هيأت داوران»‌ را به دست آورد.
اين فيلم كه براساس فيلمنامه‌اي از شهبازي ساخته شده، در مورد مرد طلافرشي است كه به دوست خود خيانت مي‌كند و حالا پس از گذشت سال‌ها كه رفيقش از زندان آزاد شده، ترس اين را دارد كه قرباني انتقام شود.
بنا به گزارش فارس، در اين فيلم «محمدرضا فروتن» و «كامبيز ديرباز» نقش‌هاي اصلي را بازي مي‌كنند و پوريا پورسرخ، مهشيد افشار‌زاده، مينا ساداتي و بهرنگ علوي ديگر بازيگران آن هستند.
فيلمنامه «عيار 14» را شهبازي بارها و بارها بازنويسي كرده است و نكته قابل توجه آن، در اختيار گرفتن حق قانوني استفاده از 4 دقيقه از قطعه «آداجيو آلبينوني» براي سكانس پاياني فيلم است.
علاوه بر اين عباس كيارستمي سكانس نهايي اين فيلم را به امضاء خود كارگرداني كرده است.
فضاي فيلم در شهر كوچك و سردي مي‌گذرد كه بي‌نام و نشان است و مخاطب مي‌تواند اسم هرجايي كه خواست را روي آن بگذارد.
فروتن در اين فيلم در نقش يك طلافروش ظاهر مي‌شود كه بازي بسيار خوبي را از اين قشر جامعه ارائه مي‌كند و ترس و واهمه‌اي شخصيت را به خوبي ايفا مي‌كند.
صداگذاري فيلم سه ماه طول كشيد و شهبازي يك نماي فيلم را در اين مرحله فيلمبرداري كرد.
در تازه‌ترين فيلم شهبازي، قوت فيلمنامه و رشته پيوند‌دهنده‌اي كه بين‌ آدم‌هاي قصه وجود دارد، تماشاگر را با خود همراه مي‌كند.
تهيه‌كنندگي اين فيلم را «پرويز شهبازي» برعهده دارد و «علي لقماني» به‌عنوان فيلمبردار دومين همكاري خود را پس از «نفس عميق» با او تجربه مي‌كند.
بر اساس اين گزارش، «پرويز شهبازي» در حال حاضر در تدارك توليد جديدترين فيلم سينمايي خود با عنوان «هرچه خدا بخواهد» است.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم بهمن 1388ساعت 12:42  توسط تیم آریا  | 

آخرین خبرها از فیلم جدید «تهمینه میلانی»

Image

حضور بهرام رادان، جواد رضويان، السا فيروز آذر، بيتا بادران، آنا نعمتي، الناز فيروزآذر و عليرضا زرين‌دست(مديرفيلمبرداري) و اسحاق خانزادي(صدابردار) قطعي شده است. 

دكورسازي‌هاي فيلم سينمايي «پرنسيب» به كارگرداني تهمينه ميلاني، با طراحي صحنه محمد نيك‌بين از اول اسفند ماه شروع مي‌شود.

«تهمينه ميلاني» در اين باره گفت: از اول اسفند ماه ساخت‌وساز دكورها را شروع مي‌كنيم تا 15 فروردين ماه كار را كليد بزنيم.
وي افزود: تاكنون حضور بهرام رادان، جواد رضويان، السا فيروز آذر، بيتا بادران، آنا نعمتي، الناز فيروزآذر و عليرضا زرين‌دست (مديرفيلمبرداري) و اسحاق خانزادي(صدابردار) قطعي شده است.
ميلاني كه «تسويه حساب» را آماده اكران دارد، در اين باره گفت: مشغول تهيه پوسترها و بيل‌برد فيلم هستيم و از فردا نيز آنونس فيلم در سينماها پخش مي‌شود.
شنيده‌ها حاكي است كه دانيال عبادي يا حامد كميلي به جمع بازيگران «پرنسيب» اضافه مي‌شوند.
براساس اين گزارش، ميلاني تازه‌ترين فيلم خود را برپايه صنايع دستي و معماري ايران مي‌سازد و بستر قصه آن اتحاد ملي است. تمام لوكيشن‌هاي اين فيلم در تهران است.
اين فيلم، داستان عشق دو آرشيتكت است كه از دو دنياي متفاوت مي آيند و به لحاظ فكري و جهان بيني با هم متفاوت هستند. اين فيلم به لحاظ زمينه و بستر با ديگر فيلم‌هاي ميلاني متفاوت است و در آن به اهميت هنرهاي ملي و بومي پرداخته مي شود و در فضاهاي خلاق هنري مي گذرد.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و سوم بهمن 1388ساعت 14:23  توسط تیم آریا  | 

بعد از دو سال و نیم سرانجام «شب» اکران می شود

خبرگزاري فارس: فيلم‌هاي «شب»، «محافظ» و «به رنگ ارغوان» از 28 بهمن‌ماه اكران مي‌شوند و «حلقه‌هاي ازدواج» تا پايان سال روي پرده سينماها مي‌ماند.
به نقل از روابط عمومي خانه سينما، در آخرين جلسه شوراي صنفي نمايش ‌مقرر شد: فيلم سينمايي «عيار 14» (پرويز شهبازي) از چهارشنبه اين هفته در گروه سينمايي قدس به نمايش درآيد و فيلم‌هاي «به رنگ ارغوان» (ابراهيم حاتمي‌كيا) در گروه سينمايي آفريقا، «محافظ» (جواد كاسه‌ساز) در گروه سينمايي آزادي و

«شب» (رسول صدرعاملي) که در بیست و ششمین جشنواره فیلم فجر سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای "امین جیایی" به ارمغان اورد،در گروه سينمايي عصر جديد از چهارشنبه هفته آينده 28 بهمن‌ماه به نمايش درخواهند آمد.

       

+ نوشته شده در  جمعه بیست و سوم بهمن 1388ساعت 14:15  توسط تیم آریا  | 

برجي: به جاي «ملك سليمان» درباره «سلمان» فيلم بسازيد

برجي: به جاي «ملك سليمان» درباره «سلمان» فيلم بسازيد

خبرگزاري فارس: رضا برجي گفت: نمي‌گويم چرا درباره حضرت يوسف (ع) يا سليمان فيلم مي‌سازيد ولي معتقدم به جاي اين كه «ملك سليمان» بسازيم، بايد در مورد «سلمان» يا ياران امام حسين (ع) فيلم توليد كنيم.


به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از پايگاه اطلاع رساني هيأت اسلامي هنرمندان، «رضا برجي» مستندساز و عضو هيأت داوران سومين همايش عاشورا، گفت: اگرچه قصه عاشورا به ظاهر نيم‌روز است اما اين واقعه چنان عظيم است كه هنوز بعد از قرن‌ها همچنان زنده و پويا است.
وي ادامه داد: در واقعه عاشورا شما مي‌توانيد همه چيز بيابيد از درام گرفته تا تراژدي و عشق و همه چيز در اين واقعه نيم‌روزي براي فيلمسازي كه مي‌خواهد به چنين سوژه‌اي بپردازد وجود دارد.
اين مستندساز كشورمان اضافه كرد: متأسفانه اشتباه اكثر فيلمسازان ما اين است كه جذب ظواهر و آداب و رسوم عاشورا مي‌شوند و هيچ‌گاه از سطح به عمق نمي‌رسند؛ در حالي كه قصه اصلي عاشورا در عمق آن وجود دارد نه در پوسته ظاهري آن.
برجي يادآور شد: ما از واقعه عاشورا يك اسم داريم به نام عاشورا و يك صفحه به نام حضرت اباعبدالله (ع) اما هيچ ايرادي ندارد فيلمسازان ما اين يك صفحه را بگيرند و بقيه قصه را خودشان شاخ و برگ دهند.
به گفته اين عكاس مستند جنگ‌هاي جهاني، ما در قصه عاشورا با هفتاد و دو تن روبرو هستيم كه مي‌شود براي هر كدامشان ساعت‌ها فيلم ساخت.
وي با قدرداني از فيلمسازاني كه به قصه پيامبران پرداخته‌اند، گفت: من منظورم اين نيست كه چرا درباره حضرت يوسف (ع) يا سليمان فيلم مي‌سازيد ولي معتقدم به جاي اينكه ملك سليمان بسازيم بياييد در مورد سلمان فيلم بسازيم يا در مورد ياران امام حسين (ع) فيلمي را توليد كنيم.
برجي با بيان اينكه عظمت عاشورا آن‌قدر زياد است كه رزمندگان ما بعد از 1400 سال كه از اين واقعه مي‌گذرد در وصيت‌نامه‌هاي خود به اين حادثه اشاره دارند، افزود: نبايد حادثه عاشورا در كشور ما كمرنگ گردد و فقط در روز عاشورا و اربعين به اين حادثه پرداخته شود.
وي به مسئولين كشور پيشنهاد كرد تا كرسي عاشوراشناسي را در دانشگاه راه‌اندازي كنند تا ابعاد اين حادثه بزرگ تاريخي براي تمامي نسل‌هاي بشر و به ويژه مسلمانان نمايان‌تر شود.
اين مستندساز كشورمان اضافه كرد: در حادثه عاشورا هر كدام از شخصيت‌هاي حاضر در اين واقعه، ويژگي‌هاي منحصر به فردي دارند و اباعبدالله (ع) هزاران ويژگي دارد كه فيلمسازان و هنرمندان ما مي‌توانند با ساخت آثار هنري به اين ويژگي‌ها بپردازند.
عضو هيأت داوران سومين همايش عاشورا با اشاره به فيلم‌هاي ارسالي به اين همايش كه روز گذشته نيز اختتاميه آن در سينماي حقيقت مركز گسترش سينماي تجربي و مستند به پايان رسيد گفت: متأسفانه اكثر فيلمسازاني كه در خصوص عاشورا فيلم مي‌سازند اطلاعات چنداني از اين واقعه ندارند و بيشتر شيفته مراسم عاشورا و پوسته بيروني آن هستند و من به آن‌ها گفتم كه مبادا ظاهر مراسم شما را از عمق قصه غافل كند.
وي تصريح كرد: فيلمسازان بايد از نگاه توريستي به واقعه عاشورا بپرهيزند و نگاه‌هاي خود را به اعماق اين حادثه ببرند تا عشق، ايمان،‌ عدالت و خداپرستي را از دل آن بيرون بكشند.
برجي ادامه داد: يك كارگردان مستندساز لهستاني بعد از اينكه كتابي درباره حوادث عاشورا را مطالعه كرده بود به من گفت اگر اين موضوع متعلق به امريكا بود مطمئن باشيد كه سينماي هاليوود از سالي كه سينما متولد شده بود روي اين قصه كار مي‌كرد و براي تك‌تك اشخاصي كه در روز عاشورا حضور داشتند فيلم‌هاي جهاني و جذابي مي‌ساخت و چنان بر روي سوژه مانور مي‌دادند تا اين سوژه جهان‌گير شود.
اين داور سومين همايش تصوير عاشورا خاطر نشان ساخت : بعضي از فيلم‌هايي كه به اين همايش ارسال شده بود بيشتر كلي‌گويي بود و بعضاً طولاني و منطقي هم پشت آن‌ها وجود نداشت اگرچه فيلم‌هاي خوبي هم وجود داشت .
برجي تأكيد كرد : هيأت داوران كه 5 نفر بودند تلاش كردند تا بهترين فيلم‌ها را انتخاب كنند و 98 درصد از جوايزي كه به فيلم‌ها اهداء شد با رأي بالا بود.
وي برگزاري اين گونه همايش‌ها را در ارتقاء فرهنگ عاشورا و از سطح به عمق رسيدن بسيار مثمر ثمر دانست و گفت : بايد در برگزاري اين همايش‌ها به مسائل آموزشي نيز توجه شود و حداقل چندين سخنران زبده در اين زمينه براي فيلمسازان سخنراني و ابعاد گوناگون حادثه عاشورا را بازگو نمايند.
برجي با اشاره به چاپ كتابي در خصوص واقعه عاشورا از سوي مركز گسترش سينماي تجربي و مستند براي فيلمسازان اظهار داشت: در اين كتاب به قصه عاشورا و فيلم‌هايي كه با واقعه عاشورا توليد شده‌اند پرداخته شده و اطلاعات مفيدي براي فيلمسازان محسوب مي‌شد.
اين مستندساز تصريح كرد: به نظر من اينگونه همايش‌ها در كشور ما كم است و مي‌طلبد ما هر ساله شاهد چندين جشنواره در خصوص مسائل عاشورا باشيم.
وي از مسئولين هنري خواست جشنواره‌اي به قد و اندازه جشنواره فيلم فجر در خصوص عاشورا برگزار نمايند.
برجي ادامه داد: در حالي كه انقلاب اسلامي ما برگرفته از حوادث عاشورا و اباعبدالله (ع) است اما به نظر مي‌رسد كه ما نتوانستيم آن‌گونه كه شايسته اين واقعه است به آن بها دهيم و در حق عاشورا جفا كرديم.
رضا برجي در خاتمه تصريح كرد: خيل عظيم مسلمانان زمينه بسيار خوبي براي برگزاري جشنواره بين‌المللي عاشورا است و اميدواريم هر چه زودتر شاهد اين اتفاق باشيم.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم بهمن 1388ساعت 20:18  توسط تیم آریا  | 

شمقدري: «به رنگ ارغوان» براي اكران ويژه به شهرستان مي‌رود

شمقدري: «به رنگ ارغوان» براي اكران ويژه به شهرستان مي‌رود

خبرگزاري فارس: جواد شمقدري معاون سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي از ارسال فيلم «به رنگ ارغوان» براي نمايش در شهرستان‌ها خبر داد.


به گزارش خبرگزاري فارس، جواد شمقدري در گفت‌وگو با شبكه يك سيما از ارسال فيلم «به رنگ ارغوان» براي نمايش در شهرستان‌ها خبر داد و گفت: تا به حال ارسال فيلم به شهرستان به اين صورت در جشنواره اتفاق نيفتاده بود.
وي افزود: علي‌رغم اينكه از رفع توقيف اين فيلم بسيار خرسند بوديم اما نگراني‌هايي هم از اكران آن در جشنواره داشتيم كه خدا را شكر، آن نگراني‌ها نيز برطرف شد و «به رنگ ارغوان» از استقبال خوبي برخوردار شد.
اين فيلم از سال 83 تا به حال موفق به دريافت مجوزي براي اكران نشده بود كه امسال با همت و تلاش معاونت سينمايي موفق به نمايش در جشنواره شد.
شمقدري در پايان سخنانش گله‌مندي خود را از برخي اهالي رسانه ابراز كرد و خواستار همكاري بيشتر خبرنگاران و اهالي رسانه در شرايط خاص شد.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم بهمن 1388ساعت 19:56  توسط تیم آریا  | 

ايرج قادري: هنوز خودم «پنجمين سوار سرنوشت» را نديده‌ام

ايرج قادري: هنوز خودم «پنجمين سوار سرنوشت» را نديده‌ام

خبرگزاري فارس: «ايرج قادري» گفت: من هنوز نتوانسته‌ام بروم و فيلم «پنجمين سوار سرنوشت» را كه پس از 30 سال اكران شده، ببينم.


«ايرج قادري» در گفت‌وگو با خبرنگار سينمايي فارس، در پي آغاز نمايش عمومي فيلم «پنجمين سوار سرنوشت» و فروش پائين آن در روزهاي اوليه، اظهار داشت: من هنوز نتوانسته‌ام بروم و فيلم «پنجمين سوار سرنوشت» را كه پس از 30 سال اكران شده، ببينم.
قادري درباره اين كه نمايش عمومي فيلم‌هاي قديمي در سينماها را چگونه ارزيابي مي‌كند، گفت: بسياري از فيلم‌هاي ايراني تاريخ مصرف دارند و نمي‌توان گفت كه برخي فيلم‌هاي قديمي را مي‌شود اكران كرد‌ اما علي‌رغم تغيير زمانه، احتمال موفقيت اين فيلم هم مي‌رود.
وي در مورد تكليف نمايش فيلم «شهرت» گفت: به نقل از نويسنده فيلمنامه «شهرت» كه تمام مجوزها و نامه‌ها را از تمام مقامات داشت و با پروانه ساخت توليد شد، اما نمي‌دانم كه اين فيلم چرا تاكنون اكران نشده است. «شهرت» فيلمي به روز بود كه در مقطع زماني خودش قرار بود در اكران عيدفطر هم به نمايش درآيد. «شهرت» پروانه نمايش هم گرفته است اما هنوز زمان اكران آن را نمي‌دانم.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم بهمن 1388ساعت 19:55  توسط تیم آریا  | 

سجادپور: داوري جشنواره امسال كم‌ترين اعتراض‌ها را داشت

سجادپور: داوري جشنواره امسال كم‌ترين اعتراض‌ها را داشت

خبرگزاري فارس: مدير كل ارزشيابي و نظارت سينماي حرفه‌اي، داوري جشنواره فيلم فجر را كاملاً منصفانه عنوان كرد و گفت : داوري اين جشنواره از نظر متوسط دست‌اندكاران سينما كمترين اعتراض‌ها را داشت.


به گزارش خبرگزاري فارس، سيدعليرضا سجادپور افزود: خوشبختانه خيلي از هنرمندان، نظرشان با داوران جشنواره منطبق بود اما ممكن است همچون داوري هر جشنواره، برخي‌ها نظر ديگري داشته باشند كه امر طبيعي است.
وي ادامه داد : هيچ جشنواره‌اي را در دنيا نمي‌توان مثال زد كه رأي صاحبنظران و هنرمندان با داوران يكي باشد اما مهم اين است كه در جايزه‌هاي كليدي اين حس كاملاً وجود داشت كه رأي قريب به اتفاق صاحبنظران با داوران يكي بود.
سجادپور در گفت‌وگو با پايگاه اطلا‌ع‌رساني هيأت اسلامي هنرمندان - هنرنيوز، اضافه كرد : اگر منصفانه به امر داوري نگاه كنيم متوجه خواهيم شد كه عملكرد داوران كاملاً منصفانه بوده و رأي درستي را انتخاب كردند اگرچه كانديداها خيلي به هم نزديك بودند ولي خوشبختانه داوران توانستند آن فيلمي كه بهتر بوده است را انتخاب نمايند به خصوص در بحث بهترين كارگردان و بهترين فيلم.
وي ادامه داد : سال‌هاي سال روال بر اين بود كه بهترين كارگردان انتخاب مي‌شد اما فيلم او بهترين فيلم نبود و اين جايزه به فيلم ديگري تعلق مي‌گرفت و چنين به نظر مي‌رسيد كه جوايز تقسيم شده‌اند در حالي كه در اغلب جشنواره‌هاي مختلف، بهترين كارگرداني و بهترين فيلم متعلق به يك اثر است لذا در اين دوره، هيأت داوران با شجاعت به چنين نظري رسيدند و بدون ملاحظه‌كاري و بدون حس تقسيم جوايز به صورت كدخدامنشانه به فيلمي كه شايسته مي‌دانستند جايزه كارگرداني و بهترين فيلم را اهدا كردند.
مدير كل ارزشيابي و نظارت سينماي حرفه‌اي تأكيد كرد : بايد همه ما ياد بگيريم كه به گروه داوري و رأي آنان احترام بگذاريم و اگر قرار باشد به رأي داوران خدشه‌اي وارد سازيم آنگاه سنگ بر روي سنگ نخواهد ماند و هيچ نتيجه‌اي نيز معتبر نخواهد بود.
وي در خصوص داوري در بخش صداگذاري كه سبب ايجاد حواشي شد اظهار داشت : اين فقط يك اشتباه بود، گروه داوران چون روي سن به دليل شلوغي فضا و پشت سر هم اعلام شدن جوايز حواسشان نبوده كه مجري در اعلام جايزه صداگذاري دچار اشتباه شده و مجري هم متني را كه اشتباه تايپي در آن بوده قرائت كرده لذا در اين قضيه هيچ كس اشتباه عمدي نكرده بلكه تنها يك اشتباه سهوي بوده است.
سجادپور با بيان اينكه در اهداي نزديك به 40 جايزه يك اشتباه، فاجعه عجيبي نيست، ادامه داد: اين اشتباه بلافاصله توسط دبير جشنواره اصلاح گرديد بدين گونه كه ايشان جايزه را به برنده اصلي اهدا كرد و سايت جشنواره فرداي آن روز موضوع را اصلاح كرد.
وي تصريح كرد : اين موضوع هيچ حاشيه‌اي ندارد جز اين كه يك اشتباه سهوي بوده البته بهتر اين بود كه پيش نمي‌آمد ولي حالا كه حادث شده مقصر خاصي نداشته است، من اينجا آقاي علي معلم را كاملاً از تقصير مبرا مي‌دارم چون ايشان در قرائت رأي هيچ تقصيري نداشته و تصادفاً نام صدابردار فيلم ايشان (آل) در اين اشتباه ذكر شده است.
سجادپور با بيان اين كه وقتي اين مشكل اصلاح شده ديگر نبايد دنبال شايعات بود افزود: گمانه‌زني‌ها و وهم‌انگاري‌ها در اين زمينه را نبايد جدي گرفت.
وي در پاسخ به اين سئوال كه آقاي علي معلم معتقد است به هر دو كانديداها اعلام كرده بودند براي گرفتن جايزه به مراسم بيايند، گفت: معمولاً به همه كانديداها اعلام مي‌كنند كه در مراسم حضور داشته باشند بنابراين اين دليل بر اشتباه نبوده است اگرچه ما از هر دو كانديداها بابت اين اشتباه عذرخواهي كرديم و اميدواريم در جشنواره‌هاي آتي شاهد اشتباه‌هاي سهوي هم نباشيم.
مدير كل ارزشيابي و نظارت سينماي حرفه‌اي در مورد رفع توقيف فيلم «پنجمين سوار سرنوشت» كه از سوي برخي‌ها مورد اعتراض قرار گرفته است گفت : اين فيلم هيچ مشكل خاصي نداشت و سال‌ها بود كه موضوع آن حل شده بود اما چون تهيه كننده كار در سال‌هاي دهه 60 پيگير نبود و بعد هم فوت كرد، پروسه نمايش اين فيلم متوقف شد اما مالك اثر، چندين ماه پيش پيگير اين فيلم شد و امكان اكران آن نيز فراهم گرديد. البته كار درخشان و چشمگيري نيست ولي از نظر ما اين فيلم مشكل قانوني ندارد.
وي در رابطه با دلگيري خبرنگاران در مراسم اختتاميه با بيان اين كه من احساس مي‌كنم عزيزان خبرنگار در اين زمينه سخت‌گيري مي‌كنند تصريح كرد: ده‌ها خبرنگار داخل سالن بودند و ممكن است چندين نفر هم به دليل شلوغي نتواسته باشند مراسم را پوشش دهند كه البته دبير جشنواره از همه آن‌ها دلجويي كرد.
وي ادامه داد : بسياري از افراد، مديران سابق سينمايي و حتي كانديداها نيز جاي مناسبي نيز پيدا نكردند و من تا جايي كه توانستم از تك تك آنان دلجويي به عمل آوردم اما اين شلوغي در همه جشنواره‌هاي فجر به خصوص در مراسم اختتاميه نيز اتفاق مي‌افتد.
سجادپور تصريح كرد : براي جلوگيري از شلوغي مراسم اختتاميه بايد اختتاميه جشنواره‌ها را به شدت تخصصي كنيم كه در اين صورت نيز از گرما و شور آن كاسته مي‌شود.
مدير كل ارزشيابي و نظارت سينماي حرفه‌اي يادآور شد: من خودم شاهد بودم كه يك مستندساز و فيلمساز سوئيسي كه سابقه داوري در جشنواره‌هاي مختلفي نيز دارد با ديدن خيل عظيم مشتاقان در شب اختتاميه اعلام كرد كه اين مراسم يكي از گرم‌ترين و پرشورترين جشنواره‌هايي بوده كه من در عمرم ديده‌ام و معتقد بود كه بايد اين هيجان و شور حفظ شود.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم بهمن 1388ساعت 19:54  توسط تیم آریا  | 

«هدايت فيلم» با 7 فيلم جشنواره فجر قرارداد پخش امضا كرد

Image

«هدايت فيلم» با 7 فيلم جشنواره فجر از جمله «چهل‌سالگي»، «طبقه سوم»، «آل» و «تسويه حساب» قرارداد پخش امضا كرد.

 

«چهل‌سالگي» به كارگرداني «عليرضا رئيسيان»، «طبقه سوم» به كارگرداني «بيژن ميرباقري»، «آل» به كارگرداني «بهرام بهراميان»، «تسويه حساب» به كارگرداني «تهمينه ميلاني»، «فاصله» به كارگرداني «كامران قدكچيان»، «چراغ قرمز» به كارگرداني «علي غفاري» و «صدسال به اين سال‌ها» به كارگرداني «سامان مقدم» 7 فيلمي هستند كه در بيست‌وهشتمين جشنواره فيلم فجر حضور داشتند و «هدايت فيلم» قرار است آنها را روانه اكران عمومي كند.
براساس اين گزارش، همچنين «هدايت فيلم» قرار داد پخش كمدي جديد «سعيد سهيلي» را نيز امضاء كرده است و قصد دارد با پايان مراحل فني اين فيلم را در فصل تابستان روانه اكران كند.
از فيلم‌هاي اشاره شده «هدايت فيلم» روي اكران نوروزي سه فيلم «چهل سالگي»، «تسويه حساب» و «صدسال به اين‌سالها» نظر دارد كه بر اساس اعلام دفتر اين شركت، تاكنون پخش نوروزي «تسويه حساب» قطعي شده است.
«هدايت فيلم» در حال حاضر جديدترين فيلم سينمايي «فريدون جيراني» با عنوان «قصه پريا» را كه قرار است به زودي به «پازل» تغيير عنوان دهد را نيز با بازي مهناز افشار، مصطفي زماني، بيژن امكانيان، باران كوثري و ستاره اسكندري در حال ساخت دارد كه فيلمبرداري اين فيلم پس از وقفه‌اي چند روزه به دليل بارندگي و بارش برف با فيلمبرداري سكانس‌هاي خياباني در حال انجام است.
اين فيلم، قصه‌اي اجتماعي دارد و با روايت متفاوت از نفوذ اعتياد در جوانان سعي در كندوكاو اين موضوع دارد.
«پازل»به تهيه‌كنندگي مرتضي شايسته ساخته مي‌شود.
 فريدون جيراني، پيش از اين فيلم‌هايي چون صعود، قرمز، آب و آتش، شام‌آخر، صورتي، سالاد فصل، ستاره‌ها (ستاره مي‌شود، ستاره است و ستاره بود)، پارك‌وي و مجموعه تلويزيوني "مرگ تدريجي يك رؤيا " را كارگرداني كرده است.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم بهمن 1388ساعت 14:50  توسط تیم آریا  | 

مجموعه فيلم‌هاي ديني، جشنواره‌اي و انقلابي منتشر مي‌شود

مجموعه فيلم‌هاي ديني، جشنواره‌اي و انقلابي منتشر مي‌شود

خبرگزاري فارس: بسته فيلم‌هاي ديني، جشنواره‌اي و انقلابي كه حوزه‌ هنري طي دوره فعاليتش توليد كرده، در قالب سه مجموعه مجزا از فردا به شبكه خانگي مي‌آيد.


به گزارش خبرنگار سينمايي فارس، بسته فيلم‌هاي برجسته توليد شده توسط حوزه هنري در قالب فيلم‌هاي ديني، جشنواره‌اي و انقلابي شامل 18 فيلم مي‌شود كه از فردا توزيع آن شروع مي‌شود.
براساس اين گزارش، بسته فيلم‌هاي جشنواره‌اي شامل بيدمجنون، بدوك(مجيدمجيدي)، مهاجر(ابراهيم حاتمي‌كيا)، خيلي‌دور، خيلي نزديك(رضا ميركريمي)، اعتراض(مسعود كيميايي)، پابرهنه در بهشت(بهرام توكلي) است.
مجموعه فيلم‌هاي انقلابي حاوي شش فيلم بحران، تيرباران، شكار شكارچي، توجيه، تعقيب سايه‌ها، تابستان 58 و مجموعه فيلم‌هاي ديني شامل مرگ ديگري، زنگ‌ها، به خاطر هانيه، مسافر ري، خدا نزديك است، پرچم‌هاي قلعه كاوه است.
حوزه هنري اين مجموعه‌ را از آثار برجسته توليد شده خود برگزيده است.

+ نوشته شده در  دوشنبه نوزدهم بهمن 1388ساعت 14:39  توسط تیم آریا  | 

«پسر آدم، دختر حوا» براي دريافت پروانه نمايش ارايه ‌شد

«پسر آدم، دختر حوا» براي دريافت پروانه نمايش ارايه ‌شد

خبرگزاري فارس: فيلم «پسر آدم، دختر حوا» به كارگرداني رامبد جوان براي دريافت پروانه نمايش به اداره كل نظارت بر سينماي حرفه‌اي ارايه شد.


به گزارش خبرگزاري فارس، اين فيلم كه در جشنواره فجر نمايش محدودي داشت در سازمان سينماي سبحان و به تهيه‌كنندگي سعيد حاجي‌ميري توليد شده است.
مهناز افشار، حامد كميلي، رامبد جوان، ليلا اوتادي، شيلا خداداد، فرامرز صديقي، كيومرث ملك‌مطيعي، محسن قاضي مرادي، سعيد پيردوست، عليرضا رياحي، حسين محب اهري، مهوش وقاري، فرامرز روشنايي، محمود بنفشه‌خواه، كيانوش گرامي، اردشير كاظمي و ملك شريعت‌پناهي بازيگران اين فيلم هستند.
«پسر آدم، دختر حوا» فيلمي كمدي، اجتماعي است كه به لج‌بازي‌هاي حرفه‌اي دو وكيل تازه كار مي‌پردازد. فيلمنامه اين فيلم را محمدرضا احمدي پيش‌كوهي با مشاوره و بازنويسي نهايي سعيد حاجي‌ميري به نگارش درآورده است.
برخي از عواملي كه در اين فيلم حضور داشتند عبارتند از: مديرفيلمبرداري: فرج حيدري - مجري طرح و مدير توليد: آزيتا موگويي - صدابرداري همزمان: بهروز معاونيان – موسيقي: سيد بهنام ابطحي - طراح صحنه و لباس: آتوسا قلمفرسايي - طراح چهره پردازي: مهرداد مير‌كياني - تدوين تصوير و صدا : سعيد حاجي‌ميري.

+ نوشته شده در  دوشنبه نوزدهم بهمن 1388ساعت 14:38  توسط تیم آریا  | 

سينماي ايران در سال 2009 حضور موفقي در عرصه بين‌الملل داشت

سينماي ايران در سال 2009 حضور موفقي در عرصه بين‌الملل داشت

خبرگزاري فارس: «محمد اطيابي» كارشناس امور بين‌الملل سينماي ايران با انتشار يك گزارش خبري از حضور پرنگ و موفق سينماي كشورمان در سال 2009 و در عرصه بين‌الملل خبر داد.


به گزارش خبرگزاري فارس، «محمد اطبايي» كارشناس سينماي ايران در امور بين‌المللي با انتشار گزارشي كه نسخه‌اي از آن را در اختيار خبرگزاري فارس قرار داده است به تشريح موفقيت‌هاي بين‌المللي سينماي ايران در سال 2009 ميلادي پرداخت.
براساس اين گزارش، در گزارش اطبايي آمده است: در اسفند ماه سال 1383 در خبري دريافت هزارمين جايزه بين‌المل سينماي ايران را اعلام كردم كه بازتاب‌هاي بسياري در ميان دست‌اندركاران سينما، رسانه‌ها و مسئولين به وجود آمد و حتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي وقت نيز در مصاحبه‌اي ايران را سومين كشور جهان در اين مهم ذكر كرد.
در ادامه اين گزارش مي‌خوانيم: اين ادعا بي‌ترديد به دليلي ساده قابل اثبات نبود، هيچ آمار دقيقي از جايزه‌هاي بين‌المللي ديگر كشورها وجود نداشت تا مقايسه‌اي صورت گيرد. اما در روزهاي پاياني آذرماه گذشته خبرگزاري مهر به نقل از پايگاه اينترنتي سينماي اروپا خبري از موفقيت سينماي سوئد در سال 2009 و كسب 145 جايزه بين‌المللي داد كه انگيز‌اي شد براي به روز كردن آمار جوايز بين‌المللي سينماي ايران در عرصه‌هاي جهاني و مقايسه‌اي با آن آمار.
«محمد اطبايي» در ادامه گزارش آماري خود آورده است: از ابتداي انقلاب تا كنون 1708 جايزه بين‌المللي نصيب سينماي ايران شده است كه به عبارتي 1000 جايزه در 26 سال اول انقلاب و 700 جايزه تنها در 5 سال گذشته دريافت شده است.
وي ادامه داده است:بخش عمده‌اي از آن هزار جايزه اول به فعاليت‌هاي نهادهاي رسمي ارتباط داشته اما اين 700 جايزه پنج سال اخير، حاصل اقدامات بخش خصوصي يعني چند پخش كننده و فيلمسازان است. در سال‌هاي قبل از انقلاب نيز فيلم‌هاي ايراني 152 جايزه بين‌المللي دريافت كرده بودند كه جمع كل جوايز سينماي ايرن در طول تاريخ حضورهاي جهاني را به 1860 جايزه مي‌رساند.
در خاتمه گزارش اطبايي آمده است: اما سينماي ايران در طول سال ميلادي 2009 ، در مجموع 1681 حضور بين‌الملي، 161 جايزه و 35 داوري داشته است پس عجالتا در زمينه كسب جايزه‌هاي بين‌المللي در سال 2009 از كشور سوئد و سال طلايي‌اش جلوتر بوده‌ايم.

+ نوشته شده در  دوشنبه نوزدهم بهمن 1388ساعت 14:33  توسط تیم آریا  | 

توضيحات «علي معلم» درباره حواشي مراسم پاياني جشنواره

توضيحات «علي معلم» درباره حواشي مراسم پاياني جشنواره

خبرگزاري فارس: مجري مراسم پاياني جشنواره بيست و هشتم فيلم فجر، گفت: در مورد اهداي جايزه بهترين صداگذار، عين نوشته روي كاغذ را خواندم كه سند آن موجود است و اين نوشته را هنوز نگه داشته‌ام.


«علي معلم» در گفت‌وگو با خبرنگار سينمايي فارس به برخي پرسش‌ها و شائبه‌ها پيرامون اختتاميه بيست و هشتم فيلم فجر پاسخ داد.
وي در ابتدا، در مورد اجراي مراسم اختتاميه جشنواره فيلم فجر با توجه به برگزاري و اجراي جشن مجله دنياي تصوير در سال‌هاي گذشته، گفت: اين درخواست آقاي مسعودشاهي بود و ايشان قبل از جشنواره اين درخواست را از من كرد. البته پيشنهاد اجراي مراسم اختتاميه بخش بين‌المللي جشنواره امسال را هم داشتم كه به علت اين كه خودم داور اين بخش بودم و مشغله زيادي داشتم، آن را رد كردم.
وي افزود: در سال‌هاي گذشته پيشنهادهاي متعددي در زمينه اجراي مراسم جشن خانه سينما يا اختتاميه جشنواره فجر داشتم كه معمولا آنها را قبول نمي‌كردم اما امسال، هر دو را انجام دادم چون حس كردم اين كار به خاطر سينماي ايران و نوعي اداي دين به سينمايي است كه همه آن را دوست داريم و به همين خاطر، قبول كردم اجراي مراسم اختتاميه جشنواره فيلم فجر را به عهده بگيرم.

* اگر از اصل ماجرا اطلاع داشتم درخواست مي‌كردم درهاي سالن را براي مطبوعاتي‌ها باز كنند
معلم در ادامه، در پاسخ به سوال فارس در مورد واكنش وي در خصوص عدم حضور خبرنگاران رسانه‌هاي جمعي در سالن كه از نظر بعضي از رسانه‌ها ناكافي آمد، گفت: من از جزئيات ماجراي عدم ورود نمايندگان مطبوعات به سالن تا نزديك پايان مراسم خبر نداشتم و تنها نكته‌اي كه توجه مرا جلب كرد، اين بود كه جمعيت حاضر در سالن، بسيار بيشتر از ظرفيت سالن ديدم. در مورد مسئله نامه‌اي هم كه خبرنگاران براي مجري نوشته بودند، بايد بگويم قرار نبود هيچ يادداشت يا متني به جز با تأييد معاونت سينمايي يا عوامل جشنواره توسط من خوانده شود. نزديك به انتهاي مراسم بود كه يادداشتي به دست من دادند كه آن عنوان شده بود عده‌اي از اهالي مطبوعات نتوانستند به مراسم بيايند و به اصل ماجرا هيچ گونه اشاره‌اي نشده بود.
وي تصريح كرد: قطعا اگر از اصل ماجرا اطلاع داشتم به عنوان يك عضو مطبوعات درخواست باز شدن درهاي سالن و حضور نمايندگان رسانه‌هاي جمعي را در اين مراسم مطرح مي‌كردم چون مطبوعات و رسانه‌ها جشنواره‌ها را تبديل به يك واقعه فرهنگي - هنري مي‌كند و اين مسئله‌اي است كه در تمام نقاط دنيا متداول است مثل جشنواره كن كه در واقع مطبوعاتي‌ها تنها مخاطبان اصلي آن هستند.
معلم گفت: عدم اطلاع من از واقعه تحريم جشنواره توسط نمايندگان رسانه‌هاي جمعي باعث شد كه من واكنش مناسبي به اين قضيه نشان ندهم... در واقع تنها پس از خروج از سالن بود كه ديدم كه گويا به علت عدم هماهنگي بين حراست سالن همايش‌هاي برج ميلاد و حراست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اين اتفاق افتاده است. البته شنيده بودم براي مطبوعات جايگاه ويژه‌اي در نظر گرفته‌اند كه با توجه به هجوم جمعيت در سالن اين جايگاه پر شده بود و بد نيست بگويم حتي صندلي كه براي خود من به عنوان مجري اختصاص داده شده بود توسط يك ميهمان اشغال شده بود و من در تمام مدت اجراي مراسم سرپا بودم. اميدوارم در آينده، از اين دست اتفاقات ديگر رخ ندهد چون حضور اهالي رسانه و مطبوعات است كه موجب مي‌شود جشنواره فيلم فجر پويايي داشته باشد.

* عين نوشته روي كاغذ را خواندم و سند آن موجود است
اين تهيه‌كننده سينما در ادامه مصاحبه، در پاسخ به سوالي در مورد مسئله عنوان كردن جايزه صداگذاري كه شبهات بسيار زيادي در اين مورد در چند روز اخير در مطبوعات به وجود آمده، گفت: مسئله عنوان كردن نام صداگذار به ناهماهنگي دوستان در ستاد جشنواره برمي‌گردد و معلوم نيست آيا اشتباهي شده يا عده‌اي خواسته‌اند شيطنتي كنند كه متأسفانه دفتر جشنواره در اين زمينه هنوز جواب روشني نداده است.
وي گفت: چند دقيقه قبل از اجراي مراسم كانديداها و برنده‌ها را در نوشته‌اي به دست من رساندند و من به خاطر اين كه در مورد هيچ كدام از فيلم‌ها كنجكاوي نكرده باشم، حتي از قبل اين ليست را نخواندم و تنها در زمان اعلام برندگان آنها را مي‌خواندم.
معلم گفت: در مورد جايزه صداگذار هم عين نوشته روي كاغذ را خواندم كه سند آن موجود است و اين نوشته را هنوز نگه داشته‌ام.
وي گفت: آنها كه اعلام نام صداگذار فيلم «آل» را تصميم شخصي من مي‌دانند، به اين نكته بي‌توجه هستند كه همه اعضاي هيأت داوران روي سن اختتاميه حضور داشتند و قطعا اگر اشتباهي در نوشته وجود داشت، اعضاي آن هيأت، همان جا اين اشتباه را گوشزد مي‌كرد. پس مي‌توان نتيجه گرفت يا رأي داوران بعداً عوض شده يا سازمان جشنواره اشتباهي كرده كه البته، هنوز هم در اين زمينه شفاف سازي انجام نگرفته است.
معلم در ادامه با بيان اين نكته كه با حسن نيت كامل براي اجراي مراسم اختتاميه جشنواره فيلم فجر تلاش كرده، گفت: در حالي مراسم اختتاميه را اجرا كردم كه فيلمي كه تهيه‌كننده آن بودم، دچار همه نوع بي‌مهري شد. «آل» تنها فيلم شركت كننده از بخش خصوصي در بخش اول و دوم بود كه هيچ جايزه‌اي نگرفت در حالي كه معمولا هيچ تهيه‌كننده‌اي براي فيلم اول چنين هزينه‌اي نمي‌كند و سوال من اين است كه اگر قرار باشد بخش خصوصي تقويت شود، آيا اين تقويت به اين شكل است؟

* مي‌توانستم مثل خيلي‌ها حضورم در اختتاميه را منوط به دريافت جايزه كنم
وي در ادامه افزود: البته سليقه داوران را در مورد فيلم‌ «آل» قبول دارم و هيچ اعتراضي هم در اين مورد نكرده‌ام گرچه مي‌توانستم مثل خيلي از افراد، حضورم در مراسم اختتاميه را منوط به دريافت جايزه براي اين فيلم كنم... كاري كه هنوز خيلي افراد آن را انجام مي‌دهند! اما با توجه به حسن نيتي كه در معاونت سينمايي و دبير جشنواره ديدم، اميدوارم فكري بشود تا در سال آينده هيأت‌هاي انتخاب و داوري با وضعيت بهتري كار كنند و مشكلاتي مانند امسال براي فيلم‌ها پيش نيايد. اين جشنواره تاثير بسيار زيادي بر سينماي ايران دارد، چون جوايز آن در موفقيت فيلم‌ها تاثيرگذار است و اين نكته‌اي است كه دقت به آن مي‌تواند بسياري از جنجال‌ها را رفع كند.

* به هر دو نفر گفته شده بود جايزه مي‌گيرند!
نكته جالب در مورد سيمرغ صداگذاري (كه نحوه اعلام آن در واقع توهيني به صداگذار فيلم «آل» بود) اين بود كه به آقاي ابوالصدق از طرف دفتر جشنواره اطلاع دادند براي دريافت جايزه خود بيايد و بعد از جشنواره ديدم، صداگذار فيلم «آناهيتا» نيز معترض به اين موضوع گفته از دفتر جشنواره به من اطلاع داده‌اند براي دريافت جايزه بيايم و اين سوال در آنجا براي من پيش آمد كه هر دو نفر از كجا مي‌دانستند جايزه مي‌گيرند؟ البته من انتظار نداشتم حتما فيلم «آل» جايزه‌اي بگيرد اما من كسي بودم كه با احترام به جشنواره، با گروه كامل بازيگرانم به سينماي رسانه‌ها آمدم، داوري بخش بين‌الملل را برعهده گرفتم و اختتاميه را هم اجرا كردم. يعني هيچ‌ مشكلي با جشنواره نداشتم اما نمي‌دانم چرا فيلم «آل» حداقل از نظر فني توجه كسي را جلب نكرد؟

*وظيفه اصلي ما حراست از سينماي ايران است
معلم در پايان تصريح كرد: وظيفه اصلي ما حراست از سينماي ايران است، سينمايي براي كساني كه در آن هستند احترام قائلم، گرچه آن را قابل نقد مي‌دانم. خود من 11 سال است جشني را براي سينما و تلويزيون ايران برپا مي‌كنم و حسن نيت من براي سينما، از همين جشن مشخص است اما افرادي كه در سينما به دنبال گرفت و گيرهاي سياسي و انتقام‌جويي هستند، كار اشتباهي مي‌كنند چون موجوديت سينما متعلق به ملت ايران است و اين بازي‌ها توهين‌آميز است.
معلم گفت: قطعا تصحيح اشتباهاتي چون عدم حضور رسانه‌ها در مراسم اختتاميه يا اعلام درست اسامي، باعث مي‌شود جشنواره‌اي كه از مرز 30 سالگي گذشته، روزي بالاخره به بلوغ برسد.
وي ادامه داد: به نظر من، اين دوره از جشنواره، از نظر سليقه‌اي به بسياري از ويژگي‌هاي مهم فيلم‌ها [مثلا بازي‌هاي خوب بازيگراني چون حميد فرخ‌نژاد و مصطفي زماني و بسياري از مسايل فني آثار] بي‌توجهي كرد كه اميدوارم در آينده، با تصحيح ديدگاه‌هاي داوران، از هر جهت جشنواره‌اي داشته باشيم كه خروجي آن به اندازه زحمات و هزينه‌اي باشد كه براي آن كشيده مي‌شود.

+ نوشته شده در  شنبه هفدهم بهمن 1388ساعت 21:56  توسط تیم آریا  | 

مسعود رايگان با «ديوار» سامان مقدم به آلمان مي‌رود

مسعود رايگان با «ديوار» سامان مقدم به آلمان مي‌رود

خبرگزاري فارس: مسعود رايگان به عنوان بازيگر اصلي فيلم سينمايي «ديوار» به‌كارگرداني «سامان مقدم» راهي آلمان خواهد شد.


به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از سايت خبري سيمافيلم، اين فيلم كه "سامان مقدم " آن را كارگرداني مي‌كند، قرار است در برلين و هامبورگ فيلمبرداري شود و نويد اخوان از بازيگران ايراني ساكن آلمان نيز در اين فيلم بازي خواهد كرد.
بنا بر اين گزارش، قرار است توليد اين فيلم پانزدهم فروردين سال آينده در آلمان آغاز شود و پس از اتمام كار تصويربرداري در آلمان، بخش‌هايي از آن نيز در تهران ضبط خواهد شد.
پيش توليد اين فيلم سينمايي اوايل بهمن ماه آغاز شد و در حال حاضر كارهاي مربوط به تهيه رواديد براي عوامل در دست انجام است.
فيلمنامه "ديوار " را فرهاد توحيدي نوشته و داستان آن درباره پدر و پسري است كه سال‌ها يكديگر را نديده‌اند. پسر در نوجواني به اصرار پدر عازم آلمان شده و هم‌اكنون آنجا تشكيل خانواده داده است. در نهايت پدر به آلمان سفر مي‌كند و در آنجا متوجه سوءتفاهماتي مي‌شود كه راه حلي براي آنها نمي‌يابد. از طرفي حضور او باعث ايجاد تغييرات و تحولاتي در زندگي پسر مي‌شود و...
اين فيلم را سيامك پورشريف براي مركز سيمافيلم تهيه مي‌كند.

+ نوشته شده در  شنبه هفدهم بهمن 1388ساعت 21:53  توسط تیم آریا  | 

3 تا از سيمرغ ها تصحيح شد !

Image
 

اسامی برندگان سیمرغ بلورین بخش های موسیقی متن ، صدای فیلم و جلوه های ویژه رایانه ای از سوی دبیرخانه تصحيح شد

 

به گزارش خبرنگار پرشین سينما به نقل از روابط عمومي جشنواره ر تحریر متن اعلام جوایز، در دو جایزه اشتباه صورت گرفته و به این وسیله بار دیگر برگزیدگان این سه بخش از جشنواره به این شرح اعلام می شود.

1- سیمرغ های بلورین بهترین موسیقی متن
بهزاد عبدی برای فیلم آل
چان کونگ وینگ برای فیلم ملک سلیمان

2- سیمرغ های بلورین بهترین صداگذاری
کی سونگ چانگ برای فیلم ملک سلیمان
سید علیرضا علویان برای فیلم آناهیتا
 
3- سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری
وحید مقدسی برای فیلم بیداری رویاها
 
4- بهترین جلوه های ویژه رایانه ای
لئو لو برای فیلم ملک سلیمان
هدیش بیگدلی شاملو برای فیلم هفت دقیقه تا پاییز

 

+ نوشته شده در  شنبه هفدهم بهمن 1388ساعت 16:21  توسط تیم آریا  | 

ناگفته‌هاي داور بخش مسابقه جشنواره درباره برندگان سيمرغ

ناگفته‌هاي داور بخش مسابقه جشنواره درباره برندگان سيمرغ

خبرگزاري فارس: «محسن علي‌اكبري» عضو هيأت انتخاب و داور بخش سوداي سيمرغ جشنواره گفـت:شايد اين اولين بار باشد كه هيچ نوع سفارشي به ما نشد و هيچ تلفني در اين زمينه به ما زده نشد. من به جرأت مي‌توانم بگويم راجع به تك تك فيلم‌ها ما ساعت‌ها وقت گذاشتيم و هيچ فيلمي را با «سرچ» نديديم.


به گزارش خبرنگار سينمايي فارس، «محسن علي‌اكبري» تهيه‌كننده سينما و عضو هيأت انتخاب و داوري جشنواره بيست و هشتم فيلم فجر، در برنامه 45 دقيقه شبكه خبر سيما كه عصر روز گذشته با عنوان «پايان جشنواره و آغاز سال نوي سينماي ايران» با حضور «علي‌اصغر كشاني» منتقد و «محمدرضا مدقق» روي آنتن رفت، گفت: در اين دوره جشنواره آثار متوسط رو به بالا خيلي بيشتر از گذشته بود و در بين 27 فيلمي كه در بخش مسابقه سينماي ايران داوري كرديم، فيلم‌هايي كه بتوان به آنها عنوان ضعيف اطلاق كرد، نداشتيم، به طوري كه فاصله كم فيلم‌ها كار داوري را براي ما دشوار كرده بود.
وي گفت: در مجموع هنرمندان و فيلمسازان ما سعي كرده بودند در توليدات خود، از فناوري‌هاي روز دنيا بيشتر استفاده كنند كه اميدواريم اين راه ادامه يابد و به جاي توليد كمي، بشتر توليد كيفي داشته باشيم. فيلم‌هاي جشنواره امسال نشان داد سينماي ايران از نظر كيفيت، محتوا و ساختار همچنان در اول راه است و خيلي زمان نياز داريم كه به آن مقصد اصلي برسيم.

* قرار شد دبير جشنواره به عنوان نفر هفتم وارد عمل شود
علي‌اكبري درباره چگونگي داوري بخش مسابقه سينماي ايران در بيست و هشتمين دوره جشنواره فيلم فجر، گفت: ما 6 نفر بوديم و از روز اول اساس بر اين بود كه هيچ‌ يك از گروه سخنگوي تيم نخواهد بود. من نيز كه الان اينجا حاضر هستم، نظريات خودم را ارائه مي‌دهم.
وي افزود: چون در رأي‌گيري‌ها و در برخي موارد عدد 6 نمي‌تواند تعيين‌كننده باشد، قرار شد اگر 6 نفر نتوانند به توافق برسند و يا قضاوت در دو گروه مساوي باشد، دبير جشنواره به عنوان نفر هفتم وارد عمل شود و نظر ايشان براي جمع‌آوري آرا لحاظ شود كه البته اين نياز ديده نشد و اين اتفاق هم رخ نداد. درصد زيادي از آراي ما «به اتفاق» به دست آمد و در درصدي از آرا هم 4 نفر در اكثريت بودند.
وي گفت: داوري كردن كار پيچيده‌اي است. ما انسان و جايزالخطا هستيم و طبيعي است كه ديدگاه من با شخص ديگر كاملا متفاوت باشد چون سليقه مطرح است. البته در بخش تخصصي اينگونه نيست و نگاه تخصصي‌تر صورت مي‌گيرد. با اين وجود، قطعاً اگر تيم 6 نفره ديگري بود، شايد فيلم‌هاي ديگري در جشنواره امسال جايزه مي‌گرفتند. به نظر خودمان فكر مي‌كنيم با اين داوري، اجحاف در حق كسي نشده و اگر شده تعمدي در كار نبوده است.

* براي اولين بار هيچ تلفني به ما زده نشد
علي‌اكبري در ادامه صحبت‌هاي خود گفت: شايد اين اولين بار باشد كه هيچ نوع سفارشي از سوي مدير، معاونت سينمايي و ... به ما نشد و هيچ تلفني در اين زمينه به ما زده نشد.
وي با اشاره به اين كه در دوره‌هاي قبل اين اتفاق افتاده و من خودم شاهدش بوده‌ام، گفت: آن سال كه فيلم «مريم مقدس» برنده جايزه طراحي صحنه شده بود، جايزه به آقاي قديريان داده شده بود اما به نام كس ديگري خوانده شد و بعد شبانه اصلاح شد و ...
علي‌اكبري گفت: ما هيچ‌گونه لابي با مديران و مسئولان كلان سينماي كشور نداشتيم و آراي صادر شده، كاملا نظر خودمان بود.

* دو سيمرغ «ملك سليمان» را براي الگوسازي اهدا شد
ما در بخش جلوه‌هاي ويژه رايانه‌اي به فيلم «ملك سليمان» سيمرغ را داديم چون نگاه معاونت سينمايي اين است كه ما بايد زودتر اين راه را طي كنيم. بايد امكانات و دانش و نرم‌افزار را فراهم كنيم. ما بايد يك ملاك به هنرمندان مان ارائه كنيم. با اين رويكرد، در بخش جلوه‌هاي ويژه رايانه‌اي به فيلم ملك سليمان جايزه داديم چون جايزه حقش بود و براي اين كه از سينماگران ايراني ما حقي ضايع نشود، كه با بضاعت كم و شخصي و بدون پشتوانه دولتي زحمت مي‌كشند به آقاي بيگدلي شاملو هم براي فيلم «هفت دقيقه تا پاييز» سيمرغ را اهدا كرديم يا همين اتفاق درباره صداگذاري رخ داد و در كنار صداگذار خارجي، به صداگذار ايراني هم سيمرغ داديم. درباره فيلم «ملك سليمان» به جز اين دو مورد، «سعيد ملكان» چهره‌پرداز و «مهدي فقيه» بازيگر فيلم هم با رأي داوران برنده سيمرغ شدند كه زحمت كشيده بودند و نمي‌توانستيم اين زحمت را انكار كنيم.

* داوري با «سرچ» انجام نشد
من به جرأت مي‌توانم بگويم راجع به تك تك فيلم‌ها ما ساعت‌ها وقت گذاشتيم و همان‌طور كه آقاي طالبي در مراسم اختتاميه جشنواره گفتند، ما هيچ فيلمي را «سرچ» (گزينش شده و نه كامل) نديديم و همه فيلم‌ها را از اول تا آخر نشستيم ديديم. حتي يكي از فيلم‌هاي را كه آقاي جعفري‌جوزاني روز اول نتوانسته بود ببيند ما خواهش كرديم كه بر اساس تعريف ما قضاوت كند اما ايشان گفت عدالت حكم مي‌كند كه من اين فيلم را ببينم و ايشان آنقدر ايستاد تا فيلم از نمايش سينما برگشت و فيلم را ديد. در حقيقت، داوري بخش مسابقه سينماي ايران امسال با اشراف كامل بر فيلم‌ها صورت گرفت.

* درباره «محسن تنابنده» مطمئنيم كه اشتباه نكرده‌ايم
علي‌اكبري درباره داوري در بخش‌هاي مختلف گفت: درباره سيمرغ كارگرداني همه روي آقاي حاتمي‌كيا متفق‌القول بوديم، درباره بازي خانم «نگار جواهريان» براي فيلم «طلا و مس» همه متفق‌القول بوديم كه واقعا ايشان بهترين بازي را داشته است اما راجع به بازيگر نقش مكمل زن بحث شد و نظرات متفاوت بود. به هر حال خانم «شيرين يزدان‌بخش» براي بازي در فيلم «لطفاً مزاحم نشويد» با 4 رأي، برگزيده شد. در زمينه بازيگر نقش اول مرد هم بحث زيادي داشتيم. بازي آقاي فرخ‌نژاد خيلي درخشان بود و نمي‌شد آن را ناديده گرفت اما تفاوتي در بازي «محسن تنابنده» در «سنگ اول» وجود داشت و وي بازي حسي و زير پوستي خيلي خوبي ارائه داد و به اين دليل مطمئين هستيم كه در انتخاب وي اشتباه نكرده‌ايم در حالي كه باز هم مي‌گويم كه همه كانديداهاي اين بخش مثل آقاي فرخ‌نژاد و حامد بهداد زحمت كشيدند و كارشان خوب بود.

* «طهران تهران» فيلم بسيار خوبي بود اما...
«طهران تهران» فيلم بسيار خوبي بود ولي به جهت اين كه ما زماني كه از اپيزود اول اين فيلم داشتيم، زمان يك فيلم نيمه بلند بود و انصاف نبود با فيلم‌هاي بلند رقابت دهيم. ما احساس كرديم توجه به اين فيلم براي آقاي مهرجويي جالب نباشد و جايگاه ايشان بالاتر از اين است.
البته «طهران تهران» هم قرباني تعجيل شد.

* هم «كيفر» را ديديم و هم «شكارچي شنبه» را
ما اين نگاه را نداشتيم كه چون فيلم «كيفر» سرگرم‌كننده بوده آن را كانديدا نكنيم. ما امسال تنوع زيادي داشتيم و حتي فيلم «پسر آدم دختر حوا» را كه آقاي «حاجي ميري» دقيقه 99 به ما رساند، ديديم و بنا بر اين نداشتيم كه داوري را محدود به موضوعاتي خاص بكنيم. ما در همه ژانرها فيلم داشتيم و داوري را در همه فيلم‌ها انجام داديم. البته انتخاب ما مطلق نيست و «كيفر» كه فيلم خوبي هست، در فهرست ما نبود و اين ربطي به موضوع آن نداشت. مثلافيلم «شكارچي شنبه» آقاي «شيخ طادي» بسيار خوب بود و آقاي نصيريان در آن بسيار خوب بازي كرده بود اما نظر ما اين بود كه مثلا بازي «سنگ اول» ارجح‌تر است. اين نشان مي‌دهد كه ما فيلمي با موضوع فلسطين داشته‌ايم كه به آن جايزه تعلق نگرفته يعني ما براساس موضوع و ژانر قضاوت نكرده‌ايم و سعي كرديم تا به هر فيلمي كه حقش است، در هر ژانري كه هست جايزه داده شود.

* توليد در نيمه دوم هر سال، وحشتناك است
علي‌اكبري همچنين يكي از دلايل ساختار ضعيف فيلم‌هاي سينمايي ايران را اختصاص زمان محدود به پروسه توليد فيلم‌ها از طرف تهيه‌كننده‌ها مربوط دانست و گفت: ما در شش ماه اول سال توليدي نداريم و يا توليدات‌مان اندك است در حالي كه در شش ماه دوم وضع توليد وحشتناك است. در اين اوضاع، چگونه توقع داريم كه وضع لابراتوار ما خوب باشد و فيلم‌ها خيلي منظم به جشنواره برسند؟ جز ايران بعيد مي‌دانم كه كشوري اين حجم كار را در نيمه دوم سال سينمايي خود انجام بدهد...

* ضعف پابرجاي فيلمنامه در سينماي ايران
وي در اين برنامه با اشاره به ضعف پابرجاي فيلمنامه در سينماي ايران، اظهار داشت: اين درد درد امسال و سال پيش نيست. ما سال‌هاي سال است كه در بخش فيلمنامه فقير هستيم در حالي كه نبايد اينگونه باشد. ما يك فرهنگ چندين هزار ساله داريم كه به راحتي مي‌توانيم از اين فرهنگ و ادبيات كه در همه دنيا آن را پاس مي‌دارند و ارزش‌ مي‌گذارند، استفاده كنيم. من فكر مي‌كنم تهيه‌كنندگان ما اينجا بايد وارد عمل شوند و گام رو به جلو بردارند. مراكزي چون فارابي و مركز گسترش سينماي مستند و تجربي هم بايد روي فيلمنامه سرمايه‌گذاري بيشتري بكنند.
وي گفت: من عضو شوراي ارائه تسهيلات بنياد سينمايي فارابي هم هستم. ما براي فيلمنامه پنج ميليون تومان در نظر مي‌گيريم و اين رقمي است كه مي‌توانيم پرداخت كنيم، اما اين رقم براي خريد فيلمنامه واقعا رقم پائيني است براي فيلمي كه 500 ميليون تومان هزينه ساخت آن است. ما اگر يك رقم ده درصد را براي فيلمنامه در نظر بگيريم، بايد پنجاه ميليون تومان براي فيلمنامه هزينه شود.
علي‌اكبري گفت: وقتي به فيلمنامه توجه نمي‌شود، ديگر صحبت از بحث ساختار معنا ندارد... اين كه شما بهترين ساختار را داشته باشيد اما فيلمنامه‌اي در كار نباشد.
وي گفت: اين واقعيتي بود كه در دو كار امسال مشهود بود و ضعف فيلمنامه در اين فيلم‌ها كه با خرج بالا ساخته بودند، عملا به ضرر آنها تمام شد.

* شكل امسال جشنواره فيلم فجر درست‌تر از گذشته بود
وي در ادامه گفت: امسال اولين سال بود كه جشنواره از بنياد فارابي منفك شد و با چيزي به عنوان سازمان جشنواره‌ها رو به رو شديم. در حقيقت ما آمديم روي كاري كه 28 سال تجربه شده بود، بنياني گذاشتيم كه درست‌تر است. اين جشنواره بايد از دولت منفك شود و به عنوان يك جشنواره با حمايت دولت برگزار شود و نه يك جشنواره صددرصد دولتي. امسال بنياد سينمايي فارابي كمك بسيار فراواني - چه در مباحث اجرايي و چه در ساير برنامه‌ها- به جشنواره كرد و نبايد از حق بگذريم، ولي در كل بايد گفت جشنواره بيست و هشتم كاري بود كه براي اولين بار داشت تجربه مي‌شد و آقاي «مهدي مسعودشاهي» هر شب تا 4 صبح در مجموعه برج ميلاد پيگير بود و هم ايشان و هم آقاي احمديان زحمت زيادي را كشيدند.
علي‌اكبري درباره چگونگي تأثيرگذاري منتقدان در سينماي ايران گفت: نگاه منتقدان اگر درست باشد و آثار را به نقد و چالش بكشد، ما شاهد سينماي رو به رشد خواهيم بود. البته نقد و نه توهين. نقد ساختاري و محتوايي خيلي به سينماي ايران كمك مي‌كند...از قديم‌الايام فاصله بين منتقد و فيلمساز را داشته‌ايم و بايد آن را حل كنيم. وقتي منتقد خودش را بالاتر از فيلمساز مي‌داند، طبيعي است كه فيلمساز به عنوان يك انسان، نقد را نپذيرد و نخواهد آن را در كارهايش به كار ببندد. بايد ببينيم كه ما چه بايد بكنيم كه جامعه منتقدان ما به ما و اهالي سينما، نزديك‌تر شوند.

+ نوشته شده در  جمعه شانزدهم بهمن 1388ساعت 23:1  توسط تیم آریا  | 

نگاهي به حضور شخصيت‌هاي روحاني در فيلم‌هاي جشنواره امسال

نگاهي به حضور شخصيت‌هاي روحاني در فيلم‌هاي جشنواره امسال

خبرگزاري فارس: حضور روحانيون و شخصيت‌هاي روحاني در فيلم‌هاي ايراني عرضه شده به جشنواره فجر امسال، بيش از ادوار گذشته بود كه از آن جمله مي‌توان به فيلم‌هاي «طلا و مس»، «كيميا و خاك»، «آتشكار» و «لطفا مزاحم نشويد» اشاره كرد.


حضور پررنگ كاراكترهاي روحاني در فيلم‌هاي ايراني عرضه شده به جشنواره فجر امسال، نسبت به ادوار گذشته قابل توجه بود و در همه اين فيلم‌ها، به اين قشر با احترام نگريسته شده بود.

* «طلا و مس»
اين رويكرد جديد فيلمسازان ايراني در برطرف كردن آثار مخرب فيلم‌هايي مثل مارمولك (كمال تبريزي) و در تقويت ديدگاه ارزشمند فيلم ستايش شده زير نور ماه (رضا مير كريمي) بسيار مؤثر است.
شخصيت اصلي «طلا و مس»، طلبه جواني است به نام سيدرضا كه در سفر به پايتخت به باور تازه‌اي از اخلاق اجتماعي مي‌رسد. فيلم واجد درونمايه داستاني محكمي است و فارغ از شعارهاي مرسوم همدلي مخاطبينش را نسبت به طلبه جوان برمي‌انگيزاند. اين شايد از معدود دفعاتي است كه در سينماي ايران زندگي واقعي يك روحاني به شيوه‌اي قابل باور بر پرده نقش مي‌بندد.
در «طلا و مس»، مخاطب آزاد است تا بدون هر گونه پيش‌داوري و قضاوت حقنه شده شاهد زندگي كاملا معمولي يك طلبه باشد كه اين البته بزرگ‌ترين امتياز فيلم هم هست و به نظر مي‌رسد منوچهر محمدي كه طرح داستاني «مارمولك» و «طلا و مس» از آن اوست، درصدد جبران مافات بر آمده باشد.

* «كيميا و خاك»
جذاب‌ترين شخصيت فيلم كيميا و خاك (عباس رافعي) روحاني مبارزي است كه مي‌كوشد اطلاعات محرمانه و مهمي را به محل استقرار امام ( ره ) در نوفل لوشاتو برساند. رافعي با انتخاب حامد بهداد براي ايفاي اين نقش نشان مي‌دهد كه در پي ارائه شخصيتي كليشه‌اي از طلابي كه در دهه پنجاه عليه رژيم ديكتاتوري شاه مبارزه مي‌كردند، نيست.
اين كاراكتر به يمن بازي حرفه‌اي بهداد و هويت پردازي خوب رافعي به كليدي‌ترين و جذاب‌ترين شخصيت فيلم بدل گشته است. روحاني مبارز «كيميا و خاك» كه زندگي بسيار ساده‌اي دارد، با مهارتي قابل تحسين موفق مي‌شود تا با صحنه سازي مأمورين امنيتي رژيم را بفريبد. حركت ارزشمند او در پايان فيلم شكل مي‌گيرد، آنجا كه قرآن حاوي اطلاعات محرمانه را قبل از دستگير شدن به پسر جواني كه عازم فرانسه است، مي‌سپارد.

* «لطفا مزاحم نشويد»
كاراكتر اصلي اپيزود دوم فيلم لطفا مزاحم نشويد (محسن عبدالوهاب) يك روحاني خراساني است كه در تهران محضر دارد.
لوكيشن اصلي اين اپيزود محضر روحاني است كه افراد مختلفي به آن رفت و آمد دارند. در پس اين رفت و آمد هاست كه روابط طنز آميزي ميان روحاني و ارباب رجوع شكل مي‌گيرد. خوشبختانه عبدالوهاب در كار با چنين كاراكتري كه رگه‌هاي پررنگي از طنز دارد، از خطوط قرمز عبور نكرده و حرمت‌ها را زير پا نگذاشته است.

* «زم‌هرير»
درنيمه دوم فيلم زم‌هرير (علي روئين‌تن) كه در فضاي جبهه مي‌گذرد، شاهد حضور يك روحاني در جمع رزمندگان به تقليد از اخراجي‌ها (مسعود ده‌نمكي) هستيم. نقش روحاني رزمنده را «محمود پاك نيت» ايفا نموده است.

* «آتشكار»
در فيلم «آتشكار» اگر چه به ظاهر روحاني شاغل در كارخانه يك شخصيت فرعي است اما در لحظات حساس و سرنوشت‌ساز نقش پررنگ و بسيار تأثيرگذار و ثمربخشي در زندگي شخصيت اصلي دارد. او در برطرف كردن ترديد كاراكتر اصلي در مورد به كار بستن يكي از روش‌هاي تنظيم خانواده، نقشي به‌سزا دارد. روحاني نه تنها در محيط كارخانه بلكه در منازل كارگران كارخانه نيز حضور مي‌يابد و به موقع ابهامات شرعي كارگران را برطرف مي‌كند. روحاني فيلم آتشكار ضمن پرداختن به فرايض ديني و برشمردن امتيازات مذهب شيعه در قياس با ديگر مذاهب از تكنولوژي روز نيز بهره مي‌گيرد، ورزش مي‌كند و براي تفهيم مسائل عقيدتي از زبان به روز كمك مي‌گيرد.

* و روحانيون ديگر اديان
دربرخي از فيلم‌هاي ايراني فستيوال فجر امسال روحانيون ديگر اديان نيزمورد توجه قرار گرفته بودند كه از جمله اين آثار مي‌توان به ناسپاس (حسن هدايت) ، ملك سليمان (شهريار بحراني) ، يوسف پيامبر (ع) (فرج‌الله سلحشور) و شكارچي شنبه (پرويز شيخ‌طادي) اشاره كرد.
با توجه به آنچه آمد، به نظر مي‌رسد كه سينماگران ايراني راه‌هاي تازه‌اي براي پرداختن به زندگي روحانيون يافته‌اند و در سال‌هاي آتي احتمالا شاهد فيلم‌هاي بيشتري در ارتباط با اين قشر خواهيم بود.

+ نوشته شده در  جمعه شانزدهم بهمن 1388ساعت 17:3  توسط تیم آریا  | 

پایان تلخ فجر بیست و هشتم برای اهالی رسانه

بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر چهارشنبه شب در حالی به پایان رسید که نمایندگان رسانه‌ها که ماهها است با پوشش خبری این رویداد به گرم شدن آن کمک کرده‌اند پس از هفته‌ها کار مداوم جایی در سالن برگزاری اختتامیه برای انجام وظیفه خود نداشتند.

Image

جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در حالی به پایان رسید که دامنه حاشیه‌های آن تا مراسم اختتامیه رسید. بعداز ظهر روز چهارشنبه 14 بهمن‌ماه برج میلاد میزبان چهره‌های غیرسینمایی بود که برای دیدن اختتامیه خود را به برج رسانده بودند در حالی که طبق یک قاعده نوشته نشده همیشه این علاقمندان به راحتی تا پشت درهای سالن اصلی می‌روند خبرنگاران و عکاسان برای ورود به سالن از همان ابتدای ورودی برج دچار مشکل بودند.

ورود به سالن با تاخیرهمراه بود و ماموران دربهای ورودی را کنترل می‌کردند تا کسی وارد نشود. به دنبال اعتراض خبرنگاران شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی و خبرگزاریها تنها تعدادی از خبرنگاران تلویزیون و رادیو برای پوشش برنامه وارد سالن شدند و دقایقی بعد مردم و خبرنگاران در ازدحام، هرج و مرج، بی‌نظمی و با برخوردهای ماموران به سالن رفتند.

ناهماهنگی و بی‌نظمی مراسم اختتامیه اما به این بخش محدود نشد و ادامه پیدا کرد. پس از چند دقیقه سالن مملو از جمعیتی شد که به راحتی و در میان شلوغی وارد سالن همایشها شدند و جایگاه خبرنگاران را اشغال کردند. ماموران که به سرعت دربها را می‌بستند مانع ورود خبرنگاران و عکاسان شدند و آنها را به طبقه بالا راهنمایی کردند. بالکن سالن هم مملو از جمعیت بود و جایگاه مناسب برای خبرنگاران تعیین نشده بود.

خبرنگاران خبرگزاریها، عکاسان و روزنامه‌نگارانی که به مراسم آمده بودند در حرکتی جمعی با اعتراض به بی‌نظمی و برخوردهای نامناسب ماموران سالن را ترک کردند و ترجیح دادند مراسم اختتامیه را پوشش ندهند. مدتی بعد مهدی مسعودشاهی دبیر بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر به همراه مجید شاه‌حسینی مدیرعامل سابق بنیاد سینمایی فارابی به جمع خبرنگاران آمدند تا از آنها دلجویی کنند اما توجیهات دبیر هم خبرنگاران را به سالن برنگرداند.

 حبیب ایل‌بیگی مدیر روابط عمومی جشنواره که روابط حسنه‌ای با خبرنگاران و نمایندگان رسانه‌ها دارد پس از مسعودشاهی به سالن آمد و از خبرنگاران به خاطر شرایط پیش‌آمده عذرخواهی کرد. مراسم برگزار می‌شد و نمایندگان رسانه‌ها که ماهها است با پوشش خبری این رویداد به گرم شدن آن کمک کرده‌اند پس ازهفته‌ها کار مداوم در سالن و خارج از اختتامیه بودند. چه کسی گمان می‌کرد دامن حاشیه‌های جشنواره امسال به خبرنگاران و نمایندگان رسانه‌ها که همکاری  دلسوزانه‌ای با دبیر امسال داشتند برسد؟

ساعاتی از شب گذشته مسعودشاهی برای دلجویی از خبرنگاران پیامی چند جمله‌ای منتشر کرد اما این پیام پس از برخوردهای نادرست ماموران سالن و بی‌نظمیهای برگزارکنندگان جشن چه ارزشی می‌تواند داشته باشد جز این که دامنه انتقادها به دبیر و برگزارکنندگان را کمرنگ کند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم بهمن 1388ساعت 16:51  توسط تیم آریا  | 

سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش دوم مرد به «مهدي فقيه» رسيد

سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش دوم مرد به «مهدي فقيه» رسيد

خبرگزاري فارس: لحظاتي پيش «مهدي فقيه» براي فيلم «ملك سليمان» برنده سيمرغ بلورين بهترين نقش دوم مرد جشنواره بيست و هشتم شد.


به گزارش خبرنگار سينمايي فارس، «مهدي فقيه» براي فيلم «ملك سليمان» برنده سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش دوم مرد جشنواره بيست و هشتم شد.
نامزدهاي اين بخش عبارت بودند از:
1- حامد بهداد (هفت دقيقه تا پاييز)
2- كورش تهامي (به رنگ ارغوان)
3- امير جعفري (كيفر)
4- مهدي فقيه (ملك سليمان)
5- جمشيد هاشم‌پور (كيفر)

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهاردهم بهمن 1388ساعت 22:28  توسط تیم آریا  | 

سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش دوم زن به «شيرين يزدان‌بخش» رسيد

سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش دوم زن به «شيرين يزدان‌بخش» رسيد

خبرگزاري فارس: لحظاتي پيش «شيرين يزدان‌بخش» براي فيلم «لطفاً مزاحم نشويد» برنده سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش دوم زن جشنواره بيست و هشتم شد.


به گزارش خبرنگار سينمايي فارس، «شيرين يزدان‌بخش» براي فيلم «لطفاً مزاحم نشويد» برنده سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش دوم زن جشنواره بيست و هشتم شد.
نامزدهاي اين بخش عبارت بودند از:
1- مهناز افشار (تسويه حساب)
2- آزيتا حاجيان (كيميا و خاك)
3- سليمه رنگزن (عصر روز دهم)
4- آناهيتا نعمتي (آل)
5- شيرين يزدان‌بخش (لطفاً مزاحم نشويد)

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهاردهم بهمن 1388ساعت 22:27  توسط تیم آریا  | 

مطالب قدیمی‌تر